TOKAT GAZETESİ

Kiraz ve faydaları

Kiraz inme ve felç riskini azaltır. Miehigen Üniversitesinin yaptığı araştırmalara göre kirazın içerdiği yağlar antioksidan özelliğe sahiptir. Bu maddeler kan basıncını düzenlemekle kalmayıp, kolesterol seviyesini de sağlıklı bir seviyede tutar. Bu sebepten kan basıncı, kolesterolden kaynaklanan inme ve felç riskini azaltır.

            Kiraz cilt sağlığını korur; Kirazdaki vitaminler yaşlanmayı yavaşlatır. Kanı temizleme özelliğiyle cilt sağlığına da iyi geldiği söylenilir.

            Kiraz gut hastalığı riskini düşürür, Boston Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, düzenli olarak kiraz tüketmenin gut hastalığını yüzde 30 oranında düşürdüğünü ortaya koymuştur. Kiraz özünü gut riskini azalttığı tespit edilmiştir.

            Kiraz kas ağrılarını azaltır; Bir miktar kirazın veya bir fincan kiraz suyunun kas inflamasyonu, kas ağrılarını azatlığı görülür. (Maraton koşucularının yarıştan önce 7 gün boyunca kiraz suyu içtiği bilinir.) Aşırı yorulmalardan dolayı meydana gelen kas ağrılarını gidermek için kiraz suyu içmek faydalıdır.

            Kiraz kalp için faydalıdır; Kirazda bol miktarda potasyum bulunur. Bu madde kalp sağlığı için önemlidir. Potasyum hipertansiyon riskini azaltır. Kan basıncını düzenler. Kötü kolesterolü sağlıklı seviyede tutar.

            Kiraz şiş ve iltihap sorununu giderir; 40-70 yaş arası kadınlar üzerinde yapılan deney sonuçlarına göre kiraz, şiş ve iltihabı önler. Kiraz veya kiraz suyunu düzenli üç hafta boyunca tüketildiği zaman şiş ve eklem ağrılarını giderdiği ortaya konulmuştur.

            Kiraz kolon kanserini önler; Kiraz zararlı besinlerin serbest radikallerin ve diğer sebeplerin bir araya gelmesiyle meydana gelen kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Kolon kanseri özellikle adından son zamanlarda çokça bahsedilir olmuştur. Kiraz ve benzeri antioksidan özelliği olan meyvelerin tüketilmesi ve bu amansız hastalığa yakalanma riskini azaltır.

                                                                                                                      (Devam edecek)

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat