TOKAT GAZETESİ

Kirazın çöpü, çekirdeği derken…

Kiraz meyvesini yiyerek bu faydaların sağlandığını biliyoruz. Peki kirazı yedikten sonra çöpünü kaldırıp çöpe atıyoruz. Kiraz çöpünün de faydalı olduğunu biliyor musunuz?

            Kiraz çöpünün sağlık açısından birçok yararı vardır. Kiraz çöpü kaynatılıp çay olarak içilir. Kiraz sapları kurutulur. Ortalama bir litre suya bir yemek kaşığı kiraz çöpü konulur. 7-8 dakika kaynatılıp soğutulduktan sonra içilir. Kiraz sapı çayı böbrek hastalıklarına iyi gelir. Sabah ve akşam içilen kiraz sapı çayı böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Sinir sistemleri üzerinde olumlu yönde etkisi vardır. Akşamları içeceğimiz bir fincan sapı kiraz çayı stresi giderir. Kiraz sapının idrar söktürücü özelliği vardır. Bağırsakları temizler. Toksitlerin atılmasına yardımcı olur. Kiraz sapı çayı deyip geçmemek gerekir. Bundan başka kolesterole de iyi gelir. Kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır. Karaciğere faydalıdır. Vücutta bulunan fazla sıvıların atılmasını sağlar. Kiraz çöpü sindirim sistemine faydalıdır. Kilo vermede de yardımcı olduğu bilinir. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı kiraz çöpünün etkili olduğu bilinir. Bir özelliği de entioksidan özelliğinden dolayı kanı ve cildi temizler. Kiraz sapı çayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyon hastalıklarına karşı beyni korur. Kiraz yedikten sonra kiraz çöpünü atmadan önce bir daha düşünmemiz gerekmez mi?

            Kirazı yedik, çöpünü kaynatıp içtik, faydalarını sıralayıp durduk. Peki kirazın çekirdeği ne işe yarar?

            Kiraz çekirdeğinin faydaları; Kiraz çekirdeğinin sağlık açısından faydaları tam olarak bilinmemektedir. Şuana kadar yapılan laboratuar araştırmaları kiraz çekirdeğinin sağlık açısından faydalı mı, yoksa zararlı mı sorusuna tatmin edici cevap verilememiştir.

            Kiraz çekirdeği yağının vücut bakımı için yaygın olarak kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Kiraz çekirdeği yağı A Vitamini bakımından zengin olduğundan cilt bakımında kullanılır. İçerdiği antioksidanlar kiraz çekirdeği yağına aynı zamanda cilt temizleyici özelliği vardır. Ayrıca cildi yumuşatır, parlak bir görünüm kazandırır.

            Oleik asit içeren kiraz çekirdeği yağı ciltteki gözenekleri açar. Nemlenmesini sağlar. Kuru, hassas ciltler için yararlıdır. Kepeklenmeyi önler, saç kırılmasın engeller. Saç sağlığı için önemli bir yer tutar. Kafa derisinde meydana gelen kaşınmayı, saç dökülmesini kiraz çekirdek yağının önlediğini biliyoruz.

            Bildiğimiz kirazın bir başka çeşidi de yer kirazıdır. Yer kirazı ülkemizde kullanımı yaygın değildir. Bu kirazdan genelde pasta, tatlı, çikolata sektöründe kullanılmaktadır. Yer kirazının sağlık açısından birçok yararları vardır. B1, B2, B3 ve C vitamini içeren yer kirazı ayrıca potasyum beta, karoten bulunur. Meyveleri dışında köklerinden de yararlanılır. Yer kirazı kandaki şeker oranını dengeler, şeker hastalarına iyi gelir. Verem hastalığına iyi geldiği söylenir. Antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikallere karşı etkilidir. Bünyeyi temizleme özelliği vardır. Kandaki ürik asit dengesini sağlar. Sindirim sistemine yararlıdır. İdrar yolu ve bağırsak iltihaplarını giderir. Gut hastalığı, cilt hastalığı, cilt altı kanserine, güneş yanıklarına iyi gelir. Yer kirazı kan dolaşımını hızlandırır. Kış aylarında vücudun sıcak tutulmasını sağlar. Kalorisi azdır. Yüksek lif içerir, bu yüzden zayıflamaya yardımcı olur. Kirazın tüketiminde aşırıya kaçılmadığı sürece bir zararı yoktur. Bazen midede yanma, ekşime, hassas ciltlerde alerji olabilir.

            Bir avuç kiraz herkese iyi gelir. Bir fincan kiraz çöpü sohbeti koyulaştırır.

            Süleyman Erkan

12.06.2017

Bedestenlioğlu / Tokat

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat