TOKAT GAZETESİ

KADİR GECESİ

Dün iman burçlarında dalgalanan bayrağın en mutlu olduğu günlerden birini yaşadık. KADİR GECESİ...

Bu Gecenin Faziletini, Tanımaktan Şeref Duyduğum; Çıkardığı "DİRİLİŞ GAZETESİNİ" Aylarca Dağıtarak Birlikte, Hayatımın En Güzel Günlerini Geçirdiğim Üstadım:

SEZAİ KARAKOÇ'UN KALEMİYLE

ANLATMANIN DAHA DOĞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.....

                Üstat Sezai Karakoç’un tam da bu mübarek Ramazan günlerinde okunması gereken bir eseri vardır: Samanyolunda Ziyafet. Kitap, “Oruç yazıları”ndan oluşuyor. Diriliş Yayınları’nın bu müstesna mücevherinde “Kadir Gecesi” başlıklı muhteşem bir yazı vardır. Bâbıâli’de Sabah gazetesinde, tam 50 yıl önce yazılmış, ama tazeliğini aynen koruyor.

Bu yazı Şöyle başlar :

                “Belki bu gecedir, beki başka bir gecedir, Kadir Gecesi. Kur’an’ın öğdüğü bir gecedir Kadir Gecesi. Kur’an gelmeseydi, kâinat ve varlık, her türlü yaradılış, sırrı çözülemez bir tılsım, bir büyü gibi kalırdı. O, yaradılış bilgisinin ders kitabı olarak bir Kadir Gecesi’nde indi. İşte Kadir Gecesi, kâinata anlamını getiren gecedir.”

                Yazının ilerleyen bölümlerinde gecenin kıymetini daha iyi idrak ediyoruz. Bu kutlu gece “Gecelerin İmamı”na benzetilir. Diriliş Nesli’nin rehberi Sezai Karakoç şöyle devam ediyor:

“En ağır hastaların bile hafifledikleri, öteye geçen mü’minlerin birkuş hafifliğiyle geçtikleri, yoksul sofralarının gökten gelme bir bereketle birdenbire zenginleştiği bir gecedir Kadir Gecesi. Gecelerin de bir imamı vardır. Gecelerin imamı, en büyük imam Kur’an-ı Kerim’i kalbinde taşıyan Kadir Gecesidir.”

Ve son bölümde gaflet içinde uyuyanları bile intibaha getirebilecek hayatî sırları ihtiva eden satırlarla diriliş gerçekleşiyor:

                “Kadir Gecesi, işte böyle önemli bir değerlendiriş gecesi, bir karar gecesi ve bir hüküm gecesidir. Belki bu gecedir, belki başka bir gece Kadir Gecesi. Kur’an’ın öğdüğü bir gecedir Kadir Gecesi. Çünkü: Kur’an’ın indiği gecedir Kadir Gecesi.”

                Rabbim bu seçilmiş gecede başta “İslam’ın Son Kalesi” ve “Mazlumların Sığınağı” olan Türkiye’mizi, milletimizi, ümmetimizi ve cümle masum insanları her türlü felaketten, helaketten, kötülükten ve ihanetten muhafaza eylesin, amin.....

 

                Not: Yazı Mehmet Nuri Yardım Hocamın Milat Gazetesindeki yazıdan alınmıştır.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat