TOKAT GAZETESİ

TEYZE OLMAK…

O güzel müjdeyi aldığın ilk andan itibaren içinizde başlar sevgisi. Birini görmeden, dokunmadan seviyor olmaya şaşırmak, doğana kadar günleri tek tek saymaktır.

O minicik bedenle karşılaştığınız gün bütün mucizelere, güzel olan şeylere inanırsınız. İçiniz umutlarla dolup taşar. Doğduğu andan itibaren, bütün maaşınız onundur. Onun için bir şeyler almak, yaptığınız en keyifli alışverişlerdir.

Anne olmak nasıl bir şey bilmiyorum ama teyze olmayı biliyorum. Bu his, kelimelere dökülemeyecek annelik hissinin en azından yarısını hissetmektir. Anne yarısının ne demek olduğunu iyi bilir teyzeler. Annenin yarısı kadar sevmek, annenin yarısı kadar sahiplenmek, annenin yarısı kadar uykusuz kalmak demektir teyze olmak. Onlardan bahsederken gözlerinden dökülen her bir yaşın ta kendisidir. Teyze diyeceği günü iple çekmektir. Tekrar çocuk olmak, yerlerde yuvarlanmak, yeni yeni oyunlar türetmek, saçma şarkıları ve çizgi film kahramanları ezberlemektir. Teyzeciğim dediğinde bu kelimenin seni dünyanın en mutlu insanı yapması demektir. Onlarla yapılan boş bir muhabbetin, en anlamlı konuşmadan daha değerli olmasıdır. Teyze seni çok seviyorum cümlesini duyduğunuzda gözyaşlarınızı tutamamaktır.

Hayatınızda belki de ilk defa birinin idolüsünüzdür. Kıyafetleriniz denenir, ayakkabılarınız mutlaka bir defa da olsa giyilir. O çok değer verdiğiniz takılar, takıp takıştırılır. Başkası dokunsa dünyaları yıkacağınız özel eşyalarınızı, yeğenleriniz istediği gibi kullanabilir. Söz konusu onlar olunca, kızamaz, sinirlenemezsiniz. İşte bu anlatılmaz, tarifi yapılamaz bir duygudur.

Onun üzülmesine asla tahammülünüz yoktur. Dünyada olan her kötü haberde ilk onu ve onun geleceğini düşünmektir. Karşılıksız sevgiyi anlamaktır. Biri onu üzdüğünde, bu kendi anne babası dahi olsa, siz siz olmaktan çıkarsınız. Ve içinizden çıkan canavara kendiniz bile inanamazsınız.

Sahiplenmenin en güzel göstergesidir. Duaların sıralamasını değiştirmek, ona her baktığınızda “Allah’ım güzel bir gelecek ver ona, hayırla, zarar görmeden ve kimseye zarar vermeden yaşasın, hayatının hiçbir anında üzülmesin, hep gülsün.” diye dua etmektir, teyze olmak. Omzuna yaslanmış minik bir kafa, boynuna dolanan minicik iki kolun, minik ağzından dökülen “gitme” kelimesiyle dağılmaktır.

Teyze olanlar duygularımı eminim ki daha iyi anlayacaklardır ve dünyanın en eşsiz duygularındandır, teyze olmak.

 

Dünyalar güzeli iki prensesin teyzesi olduğum için çok şanslıyım. Bu duyguyu yaşamak isteyen herkesin bir an önce yaşaması dileğiyle…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat