TOKAT GAZETESİ

Trafik ve öncelikler…

Trafik denildiğinde ilk akla gelen her zaman taşıtlar olur. Oysa ki trafik; insanları, araçları ve hatta hayvanları ve tabi yol durumunu bile içine alan karayolları üzerindeki bir olgudur. Trafik yoğunluğu ve buna bağlı kazalar günümüzdeki en önemli sorunlardan biridir. Bu sorunlara etkin rol oynayanlar da insanların ta kendisidir.

Trafikte kanunların var olması tek başına yeterli değildir. Bilinçli ve erdemli insanların bu kurallara uyması gerekmektedir. Trafik kurallarına uymak sadece sürücünün değil, yayaların da görevidir.

Tokat Gazetemiz haber servisine ulaşıp “şu trafik sorunlarını yazın, haber yapın” telefonları son günlerde bir hayli artmaya başladı. Bizler basın olarak haberlerle ve yazdığımız köşe yazılarımızda bu konuyu bir şekilde dile getirip gerekli uyarıları yapmanın ötesinde, çözüm önerileri de sunuyoruz.  Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için, sadece yazmak yetmiyor. Hem sürücülerin hem yayaların karşılıklı olarak kurallara uyması gerekiyor.

Örneğin, trafikte karşılaştığım sorunları bir sürücü olarak dile getirmek istiyorum. Şehrimizde klasik olarak tabir ettiğimiz Mecburiyet Caddesinin durumu malum. Caddede iki aracın yan yana geçmesi mümkün olmazken, ikinci parkı yapmak akıl işi mi diye hep düşünür, o cadde de araba kullanırken, acaba ambulans gelse şuan ne olacak diye tedirgin olurum hep. Diğer taraftan hız kontrolüne hakim olamayan sürücüler, sinyal kavramından haberdar olmayıp arkasındaki aracı kaza yaptırmaya sürükleyen dikkatsiz şoförler... Sürücüler kadar bazen de kurallara uymayan dikkatsiz yayalar… Yaya geçidini dikkate almayıp, aniden aracın önüne atlayan, sadece kendi hayatını değil, sürücünün de hayatını tehlikeye atan dalgınlar… İşte bu yüzdendir ki, trafik sorunu hiçbir zaman tek taraflı yaşanmaz. Nasıl ki bu sorun toplumun her bireyini doğrudan ilgilendiriyorsa, bu sorunun çözümüne de herkesin katkıda bulunması gerekmektedir.

Trafiğin alt yapısında ve kamuoyundaki trafik bilincinde yeterli gelişme sağlanamaması nedeniyle trafik, ülkemizin en öncelikli çözülmesi gereken sorunların başında yer almaktadır. Daha bilinçli, daha dikkatli olmak ve bu sorunu hep birlikte çözmek hepimizin görevidir. Çünkü trafikte işlenen hataların geriye dönüşü yoktur. Hayat ucuz değil, trafik kuralları da lüzumsuz değil…

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat