TOKAT GAZETESİ

Tokat’ı Selden Kurtaran Adam

Dünden Devam; “Tokat’a gittiğimde 1953’te seli önlemek için dikilen 200 bin fidanın hiç biri yerinde yoktu. Tokat’ta Behzat Deresi su havzasında 26 bin hektarlık alanda çalışma yaptık. İlk olarak düşebilecek en şiddetli yağışları tutabilecek kapasitede tesviye eğrileri yönünde hendekler kazdık. Toplam 200 hektar alanda hendekleşme çalışması ü. Çimento harçlı ıslah barajı, 154 kuru duvar, eşik ve 60 canlı baraj inşa ettik. 11 bin hektarlık bozuk baltalık orman sahasını ıslah edip verimli hale getirdik. Odun kaçakçılığını önledik. Havza genelinde yapılan otlamaları engelledik.

                1955 yılında 22 Mayıs gecesi Tokat’ta 1951 yılında Meydana gelen sel felaketine neden olan miktarda dakikada metrekareye 1.4 metreküp yağış düştü. Bizim çalışmaları yaptığımız yerde sel meydana gelmedi. Kimse zarar görmedi.

                Bizim çalışmalarımızı kuşkuyla izleyenler daha sonra bizlere katıldılar. Halk Tokat’ın selden kurtulacağına inandı.

                1956 yılında Sarıkaya, Çardıbat, Kızılöz ve Gıj Gıj dağını ıslah ettik. Gıj Gıj dağı kayalıktı. Buranın ağaçlandırılacağına kimse inanmıyordu. Dinamitlerle hendekler açarak, taş duvarlı ve dikim çukurlu hendekler yaptık. Dikim çukurlarını taşıma topraklarla doldurup ağaçlandırdık. 5600 hektar bozuk meşelikleri budayarak daha çok sürgün  vermelerini sağladık. Kovan getirip köylülere dağıttık. Ağaçlar gürleştikçe dibinde çiçekler açtıkça arıcılık gelişti. 1200 hektar merayı ıslah ettik. Köylüleri meyveciliğe ikna edip 60 bin meyve fidanı dikilmesini sağladık.

                Bu gün parasal karşılığı 1.2 milyon lira harcama ile 1955-1959 yılları arasında selin önlenmesini sağladık. Bir zamanlar çıplak kayalık dağı şimdi Tokat’ın piknik alanı olarak kullanılıyor.

                Kayalıkları orman yapanlara binlerce teşekkürler. Bu ormanda yiyip içip atıklarını bırakanlara, şişe atıklarını sağa sola fırlatanlara ne demeli?

                Vatana hizmet etmenin yolu yöntemi makamı, mevki olmaz. Hangi meslek grubu olursa olsun görevini en iyi yapan her zaman takdir edilir. Yaptığı hizmetlerden dolayı unutulmaz.

                Tarihin en büyük sel felaketi 12 Haziran 1908’de Tokat’ta yaşandı. Sekiz, dokuz mahalle ve bazı dağlar selden perişan oldu. 6 cami, 6 han, otel, 4 mektep, 2 medrese, 2 hamam olmak üzere 459 bina ya tamamen ya da kısmen harap olmuştur.

                İlk tespitlerde halktan 208, askerden 15 kişi olmak üzere 223 kişi boğularak can vermiştir.

 

                Ancak verilen zayiat bundan daha fazlaydı. Irmak yayağında ki köylerden, beldelerden kimsenin haberi yoktu. Bu zayiat tespit edilip, tutanaklara geçenler bir de kayda geçmeyenler vardı. Sel felaketi üzerine yazılan destanlarda insan kaybı 2000 olarak gösteriliyordu. Tokat’ta sonraki yıllarda da sel baskınları oldu. Ancak 1955’te Orman Bakanlığı Erozyonla Mücadele ve Mera Islahı Tatbikat Grup Müdürü olarak Tokat’ta görevlendirilen Kemal Aşk, “Yağmuru düştüğü yerde tutmak gerekir” diyerek Tokat’ın çevresinde ki dağları ağaçlandırdı. Derelerde ıslah çalışması yaptı. Yaptığı çalışmalar sonucunu verdi. Tokat selden kurtuldu. Kemal Aşk Tokat’ı selden kurtaran adam olarak tarihteki yerini aldı” Devam edecek.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat