TOKAT GAZETESİ

EĞİTİM SEVGİ İLE BESLENMELİDİR. (1)

EĞİTİM SEVGİ İLE BESLENMELİDİR. (1)

                İnsanın, kendisiyle, nefis mücadelesinde başarıyı yakalaması huzur ve mutluluğu da beraberinde getirecektir. 

                Kötü kelimesinin içinde ve etrafında var olanları kesebilmek, ulaşmasını engelleyebilmek de önemlidir. İyiliğe ve güzelliğe yönelebilmek manevi bilgi ve birikimlerin harekete geçmesi demektir.

Nefsimizi terbiye etmek… İnsanı kötülükten alıkoymak… Sahip olduklarımız ve olamadıklarımızı disipline etmiş anlamı taşır.

                Zaman zaman hayatımızın bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçtiği anlar olur. Bazen de düşündüğümüz. Sevdiğimiz, sessizce gülümsediğimiz anılar. Hatırlamakta dahi acı çektiklerimiz. Hayat böyledir işte kendi seyrinde akıp gider.

                Belleğimizde ilk kalanlardan başlarız. Anılar bizi önce çocukluğumuza götürür. Aile tanıma dönemi. Kalabalık ailelerde zorlandığımız anlar. İlk oyunlarımız. Hiç ara vermeden başlayan okullu yıllarımız.

Anne ve babaların yaşadıklarını anlayan, yorumlayan hatta araştırmaları olan bir eğitimci olarak kaleme aldığım yazıların okuyuculara olumlu yansıyacağını düşünüyorum. 

                Psikolojinin insan hayatının her anını etkilediğini, anne-baba ve çocukların zorlanmalarının en aza inmesi, problemin çözümünün çocuksu yüreklere zor geldiği, aşamadıkları sıkıntılarını, ergenlik döneminin başladığı yılların desteğe ihtiyacı, bildiğim konulardır.

                Çocukluğumda ağladığımı hiç hatırlamıyorum. Hiçbir gece keyfi ağlayıp uykusuz kaldığımı da…

Ağlayan, uyuyan, emekleyen ve koşan çocuk daima ilgi alanımda olmuştur.  Kontrollü, kontrolsüz yaşanan çocuksu hareketler, incelenmeli, irade ve bilgi ile yapılacak eğitim, sevgi ile beslenmelidir. Açlık ve yokluk için ağlayan çocuk sevgi destekli bir dokunuşla ihtiyaçları giderildiğinde gülümseyecek veya tatlı bir uykuya dalacaktır.

                İyi insan yetiştirmek her anne babanın sorumluluğudur. İyi bir anne – baba için iyi insan yetiştirmek önemlidir.

                İyi kelimesi sevimlidir. Tatlı bir gülümseyiştir. Doğru olandır, doğruya yakındır. Çok tartışılmayandır. Gerek günlük yaşantımızda gerekse akademik çalışmalarımızda anne – baba ve çocuk üçlüsünde iyi kelimesini masaya koymak ve değerlendirmek doğruyu bulmak ihtiyaçtır.

                Kime ve neye göre iyi olmak? İyi olma rolünü yazan senaryo yazarının alan bilgisi yeterli midir? Çocuğu hayata, bir üst eğitime hazırlama ile sorumlu olanlarla görevlilerin konuya ne kadar yeterli hatta duyarlı oldukları, bilgi, birikimleri ve şartları ne durumdadır.

                Sadece eğitim çocuğu ne kadar iyiye ulaştıracaktır. Yine aileye ekonomik destek için yetiştirilenler sorumlu oldukları işleri ne derece başaracaklardır.

                Bu örnekler çoğalabilir. İyi olmak ve iyi insan yetiştirmek kavramlarının içini bilmek, farkını keşfetmek, yeterli olmak durumundayız. Konu çok önemlidir. Hatası onarılmaz yaralar açabilecek değerdedir. İnsan yetiştirmek. İnsana yatırım yapmak. Aile ve toplum için tartışmasız önemlidir.

                Yetişen ve yetiştirenin iyi olması incelenebilir alandır. İyi çocuk yetiştirmek, bilgi ve sevgi ile bağlantılıdır.

                Yaptığım çalışmalarda, günlük hayatımda yanlış ve eksik çocuk yetiştirmek için çalışan bir anne-babaya rastlamadım. Çocuklarına kızan, bağıran, şiddet uygulayan, ceza verenlerin de iyi, doğru olduğunu sanan ve savunan aileler gördüm. Çok sevdiği çocuğunun yetişmesi ve eğitimleri ile ilgili uygulamalarının yanlış olduğunu kendilerine söyledim. Yaptıkları uygulamanın iyi bir eğitim için gerekli olduğunu söylediklerinde, katılmadığımı söyledim.

                Anne –baba olmak sorumlulukları artırır. Kendini geliştirme, bilgi ve birikimlerini yenileme, besleme ile bağlantılı olarak, tanıma, öğrenme, öğretmek, sabır, hoş görü sahibi olmak diye uzayan anlamlar yükleyebiliriz.

                İstedikleriniz sonuca ulaştığında mutlu olmanız en büyük kazancınız olacaktır.

Kendisini seven, kendisiyle barışık, aile ve çevresiyle mutlu olan, hayatının önemini bilen, kendini hayata ve bir üst öğrenime hazırlayan çocukları yetiştirmek, topluma iyi insan vermek anne – babanın görevleri arasındadır.

                Bu çalışmaların bilim ve teknoloji ile barışık olması birlikte olması uygulanan programın başarıya ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

                Bilim çok barışık olmamız gereken bir alandır. Başarıya giden yolu açandır. İlgi ve iletişimle de hayatı kolaylaştırandır. Karşılıklı okumak ve anlamak ihtiyaçları aile tarafından karşılanan bir çocuğun eğitiminde ciddi sorumluluktur.

                Aile eğitimi okullu yılların alt yapısı, temelidir.

 

Osman BAŞ

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat