TOKAT GAZETESİ

Sevin ki sevilesiniz…

Sevin ki sevilesiniz…

Sevgi, hayatta var olan, korunmaya değer en güzel duygularından birisidir. Sevgi kadar güzel, sevgi kadar cömert, sevgi kadar yüce başka bir duygu yoktur hayatta. Paylaştıkça çoğalan, küçücük yüreklere dolan, sohbeti, muhabbeti artıran en güzel duygudur. Sevginin olduğu yerde saygı, merhamet ve hoşgörü de vardır. İnsan taşıdığı duygularla anlam kazanır. Bu yüzden güzel duygular taşıyan insan da haliyle güzelleşecektir.

Sevgi, taşıyanda etkisini gösterir. İçinde sevgi taşımayan bütün davranışlar, hem taşıyanı, hem de taşınanı rahatsız eder. Sevginin olduğu yerde kin, nefret, öfke, savaş ve dargınlık yoktur. Barış, huzur, bolluk ve bereket vardır hep.

 

Biz insanoğlu, öyle bir dünya da yaşıyoruz ki, hepimizin ihtiyaçlarını giderecek kadar büyük, verimli ve bereketli. Küçük çıkarlar uğruna çıkarılan savaşlar, yapılan zulümler, işkenceler, kin ve nefret hepsi o kadar anlamsız ki. Üç günlük dünyanın tadını, huzurla, kardeşçe, sevgi ile çıkarmak varken; insanların birbirini kırması, üzmesi akıl alacak bir şey de değil aslında. Her ne kadar bazı insanların bunlardan haberi olmasa da, sadece maddi hayata değer vererek, manevi duyguları hiçe saysalar da, doğru olan yol her zaman içinde doğruluk, hak ve sevgi bulunduran yoldur. Ruhumuzun beslenmesi için bu duygulara ihtiyacımız vardır. Yunus Emre “Yaratılanı sev yaratandan ötürü’’ sözü ile insanların hatalarını görmeden Allah yarattığı için sevmemizi söylüyor. Bu yüzden “Seni çok seviyorum’’ cümlesini kullanmaktan kaçınmayın dostlar. Gönlü geniş insanları sevin. Vefakar insanları, kusur kapatanları, kendi gibi davranıp başkası olmayanları sevin. Sevin ki sevilesiniz, saygı göresiniz….

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat