TOKAT GAZETESİ

KİMİNİN DEVESİ KİMİNİN DUASI

Beden eğitimi öğretmenlerinden tutun, tıp profesörüne kadar sağlıkla ilgili görüş beyan eden söz sahiplerinin tümü, spor yapmamızı öneriyorlar. “Sporun her çeşidini yapın, hiç birini yapamazsanız yürüyün” diyorlar. Yediden yetmiş biz de bu önerileri benimsedik, gereğini yapma gayret ve çabasındayız.

Günün erken saatinde Samsun yolundan Çorum’a girdiğimizde insanların sağlı sollu yol boyunca yürüdüklerini görürüz. 

Fethiye’de, deniz kenarında, Side’de Kum Köy sahillerindeki yeni açılan yaya yolunda, Tokat’ta Gazi Osman Paşa Stadında, hatta kanal projesi çalışmaları yapılan Yeşilırmak boylarındaki yürüyüş yollarında. Mesire yeri Gümenek’e bile gidenler var yürüyüş için. Gıjgıj tepesine tırmanan ve de stadın oturma basamaklarına doğru koşup inenler, dikine dikine…

Vatandaş olarak biz gayret ederken bazı kamu kuruluşlarının yardımlarına da ihtiyaç duyuyoruz, doğrusu... Başka yerlerin kendine göre sorunları vardır mutlaka… Ama ben, bildiğim, yakından yaşadığım küçük bir sorundan söz etmek istiyorum: 

Efendim, eksoz dumanından dolayı işlek bir asfalt yol kenarında yürüyüş yapmak ne kadar sakıncalı ise tozlu parkuru ile G.O. P stadında yürüyüş yapmak da en az o kadar sakıncalıdır. Sağlık için yürüdüğümüzü sanırken hastalanmak için de farkında olmadan bir hayli toz yutuyoruz.

Asfalt yoldaki eksoz dumanına kimse engel olamaz ama istenirse staddaki parkurun tozuna engel olunabilinir. Eskiden başta zamanın sayın valisi olmak üzere şehrin ileri gelenleri yürürdü stadda, o yıllarda bir belediye aracı uygun zamanlarda parkuru sular, yürüyüşçüler toz toprak nedir bilmezlerdi.

Şimdi üst düzey yöneticiler yürümüyor. Sıradan insanlar için de böyle bir masraf, gereksiz görülüyor olmalı ki, üç tur yürüyoruz, eşofmanımızın paçasını yarım saatte ancak temizleyebiliyoruz. Üç turda paçamıza bu kadar toz yapıştığına göre yürüyüş boyunca akciğerimize ne kadar toz gönderiyoruz? Allah bilir.

Hizmetin büyüğü küçüğü olmaz. Yani diyeceğim o ki, belediyemiz mi olur, staddan sorumlu müdürlük mü? Bizi tozdan topraktan kim kurtarırsa hayır dualarımız onundur.

Dua etmekten başka elimizden bir şey gelmez ki…

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat