TOKAT GAZETESİ

SEN İNSANLIĞIN BİR PARÇASISIN

SEN İNSANLIĞIN BİR PARÇASISIN

Güzellik de, çirkinlik de insanın yüzünde değil yüreğinde saklıdır. Akıllılık da, delilik de insanın yaptığı hareket ve davranışlarda saklıdır. Her canlının kendi yaşamına has özellikleri ve yetenekleri vardır. İnsanlar da ilk bakışta birbirlerine benzeseler de aslında hiçbir insan diğerine benzemez. Yeryüzünde on milyar insan varsa on milyarda düşünce, hayal ve duygular vardır. Ancak ortak olan milli duygulardır. Bunlar kültürler, gelenekler görenekler, örf ve adetlerdir. Toplumun yönetilmesinde kanunlar, yasalar vardır. Her canlı evrenin bir parçasıdır. Her canlının bir görevi sorumluluğu vardır. Eko sistemin halkalarını tamamlar. Bir canlı türü yok olduğunda dengelerin nasıl bozulduğunu biliyoruz. İnsan, insanlık onuruyla ödüllendirilmiş zeki bir varlıktır. Dünya oluşumundan sonra milyarlarca yıldan bu günümüze kadar neslini taşıyabilmiştir. İnsanlık adına ne mutlu geçmişte yaşam mücadelesi veren insanlara.

Bazı insanlar ırkçılık, kabilecilik yapmaya çalışırlar. Kendini başka insan ve toplulukların üstünde tutmaya çalışırlar. Bu tür insanlara sorsanız dedesinin baba adını ya bilir veya bilemez. Annesinin soyundan iki üç isim öteye gidemez. Sonra kalkar kendisiyle övünür. Ben lazım, çerkezim, sünniyim, aleviyim, kürdüm, arabım diye… Kardeşim sen o, bu, şu değil insansın. Hacı Bektaşi Veli’nin dediği gibi “Yetmiş iki millete aynı nazarda bakmak gerek” diyensin. Yaratan hepimizi aynı hamurdan yoğurmuş insan olarak dünyaya gelmişiz. Kilometrelerce derinliklerden gelen sıcak sular gibiyiz. Yer altından her madenden her katmandan bir parça alarak, yer yüzüne ulaşan sıcak su misalisin. Binlerce yıl kültür medeniyet, ahlak, kural alarak bu günlere ulaşansın. Sen şifalı su kadar değerli insansın.

Ne seni birilerinin incitmesine ne de sen birilerini inciterek yaşama yoluna izin verme. Çünkü her güzel bir günün sonunda güneşin batışı vardır. Sen de bir çiçeksin. Tohumlarını bir başka bahara bırakırken solup gideceksin. Bırakacağın en değerli hazine iyi yetişmiş bir insan olacaktır. İnsanların yaşabilecekleri sağlıklı bir tabiatta iyi bir yaşam ortamı bırakmalıdır. Bir bebek altı insanın yakın kan bağıyla bağlıdır. Babası-annesi, babasının annesi-babası, annesinin annesi-babası bir bebeğin en yakın bağlarındandır. Geriye doğru gidildikçe halkalar genişliyor tüm insanlığı kaplarcasına sonsuz okyanuslar gibi derin ve geniştir.

İnsanlığın birer parçası olduğumuza, Allah’ın yarattığı bir canlı olarak kendimizi görmeliyiz. Hiçbir canlıyı küçük hakir, basit görmek kendi nefsimizin acizliğindendir. Bireysel nefsimizin esiri olarak insanlara, canlılara eziyet etmek, öldürüp yok etmek içimizdeki insanlığı öldürmekle eş değer olur.

Öyleyse sen bir insansın, verilen süreyi insanca yaşamak, yaşatmak gibi bir görevin var. Yaşam bilincin, bilgin, görgün açık olsun. Sevgi yolun çiçeklerle dolsun.

                                                                                 

 

                                                                                                          Süleyman Erkan

                                                                                                          23.08.2017 Tokat

 

                                                                                                          Saat 12.30

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat