TOKAT GAZETESİ

TOKAT'TA KİTAP FUARINA DOĞRU

TOKAT'TA KİTAP FUARINA DOĞRU

Haydi Tokat okuyalım mı..?

                Duyu organlarımızın en güzel, en verimli, en sağlıklı çalıştığı çok önemli saatlerdir okumaya ayırdığımız saatler. Zihinsel olarak da fziksel olarak da dinlenmenin en zahmetsiz yoludur dersem yanlış söylememiş olurum.

                Onlarca emekle hazırlanan o satırları, dizeleri gözlerimizle görmek, dilimizle telaffuz etmek, çoğu kez ağzımızdan çıkanları kulaklarımızla işitmek, ellerimizle okşayarak dokunduğumuz o sayfaları nefes nefes soluduğumuz mürekkep kokularıyla beynimizde algılamak ve yüreğimizde yeşertmek okumanın derin hazzı değil de nedir ki.!

                Tüm bu güzelliklere rağmen insanların çok fazla okumadığı bir ülkenin fertleri olarak şapkalarımızı önümüze alıp düşünmek zorundayız artık.

                Neden okumuyoruz..!

                Geçenlerde okuduğum bir makalede bakın ne diyordu; "Hıristiyan aleminin yüzde doksanı okuyor. Yahudi aleminin hemen hemen hepsi okuyormuş." Kendi kendime sordum İlk emri "Oku" olan bir kitabın aydınlık yolunda gittiklerini savunan Müslümanlar niçin okumuyorlardı? Belli ki o ilahi emrin anlatmak istediklerini hala anlayamamışlardı.

                "Günde 4.600.000 civarında gazetenin okunduğu ülkemizde bin kişiye altmış civarında gazete düşerken, Pakistan'da bin kişiye yirmi üç gazete düşmekte. Japon toplumunun yüzde 55'i okurken, İngilizlerin yüzde 40'ı okuyor." diyor bir söyleşide.

                Konu ülkem olunca, sıkıntımız da OKUMAK olunca gerisi teferruattır noktasından hareketle öz eleştirilere değinmek zorunluluğu duydum.

                Altı kişiye yılda bir kitap düşen ülkemde, günde ortalama beş saat televizyon izleyen bizler birkaç sayfa kitap okumaktan niçin kaçınırız ki.

                Okumayı sevmeyişimiz mi, imkansızlıklar mı, ekonomik koşulların yetersizliği mi, çeşitsizlik mi..? her biri ayrı ayrı nedenler olsa da kesinlikle masum bahaneler değiller. Her ne durum olursa olsun bir ülke için okuma sevdasının coşması, coşturulması şarttır. Okuma eğitiminin yetersiz kaldığı veya kurallarının tam uygulanamadığı günümüzde sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşmektedir.

                Şöyle ki; gelişmiş, çağdaş ülkeler kitap fuarı düzenlemeleriyle o yörelerde yaşayanları buluşturup değişik metotlar uygulayarak okur-yazar birliktelikleriyle sosyal ve kültürel dünyalarını zenginleştirip yaşam kalitelerini canlı ve heyecanlı tutmaktalar. Çünkü kitaplar insanlardaki heyecanları hareketliliğe dönüştüren en etkili uyarıcılardır.

                Ülkemizde de genellikle büyük şehirlerde açılan kitap fuarları o şehrin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısında ses getiren etkinlikler olarak görsel ve yazınsal basında yer alırken, yapıcı, sürükleyici, seçici, paylaşımcı bir güç birliğine de davetiye çıkarıyor elbette.

                Görünen o ki, bu güç birlikteliğine de acil ihtiyaç var bizim illerde…

                Bakın…! O il nasıl sesleniyor…!

                Haydi Tokat…! Alimler, fazıllar şehri. Tüm sivil toplum kuruluşlarıyla oluşturulan güçler birliğiyle Tokat 1. Kitap Fuarına merhaba diyelim.

                Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğinin (TOŞAYAD) yürekten desteklediği bu sunum henüz tasarı halinde olmasına rağmen insanlara heyecan veren müthiş bir durum halinde. İnşallah eyleme geçer de sevincimiz daim olur.

                Çünkü fuarlar, sergiler tanıtım, paylaşım hareketleridir.

                Kitap fuarlarında da binlerce kitap tanıtılıp sergilenirken ekonomik uygunluk noktasından okur-yazar buluşmalarının tadına varıldığı etkinliklerdir.

                Fırsat yaratmak, ortam hazırlamak, sesleri duyurmak ve tüm güzelliklere yerinde ulaşabilmek açısından, okumaya teşvik, okumayı sevmek açısından kitap fuarlarının önemi asla tartışılamaz.

                Tüm bu güzelliklerin kaynakları bilim adamları ve yazarlarımız, ozanlarımız… Ülkenin zenginlik kaynaklarıdır. Ürettikleri eserleri ise bu kaynakların insanlığa adanmış güzelliklerinin paylaşımdır.

                İşte tüm bu güzellikleri birlikte yaşamak ve paylaşmak için Tokat 1. Kitap Fuarı etkinliklerinin bir an önce tasarı halinden eyleme dönüşmesi tek dileğimizdir. Bunu önce bir eğitimci olarak, sonra da bir anne olarak ve de bu şehre vefa borcu olarak yürekten istiyorum.

                Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğinin üyesi olarak da tüm gücümle destekliyorum…!

 

                Esen Kalın.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat