TOKAT GAZETESİ

GELENEKSEL KAHVALTI ETKNLİĞİ

Geleneksel GOP lisesi 1986/87/88 mezunları kahvaltı etkinliği 3 eylül Pazar, bayramın 3. günü saat 10 da öğretmenevi Cadde Kafe'de yapılacaktır. Katılımınız bizleri onurlandıracaktır.  Tertip komitesi Cengiz Han -  Ali Güzel

            Telefonuma düşen bu mesaja çok sevindim. Anılan dönemin mezunlarından değilim ama kimi öğretmenleri de çağırmışlar. Demek ki beni kimi öğretmenlerden biri kabul etmişler.

            Gazi Eğitim Enstitüsü’nden mezun olunca çekilen kurada çalışma yerim ve branşım şöyle adlandırılmıştı: Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi edebiyat öğretmeni. GOP lisesinde yedi sene çalıştım. İlk göz ağrım olan okula ne zaman girsem, baba evine girmişim gibi rahatlar, huzur bulurum. Yüksek tavanları, havadar sınıfları, rahat koridorları, hele hiç değişmeyen sevgili Rıza Beyin yönetiminde yapılan anıtkabir tablosuyla konferans salonu, bir anıt gibidir benim gözümde. Salonun sahnesinde ne konferanslar, ne müzik konserleri dinledik, hatta ne tiyatrolar ne eğitsel filmler izledik…   Yine aynı salonda ne toplu yazılı yoklamalar yaptık.

            Telefonumdaki mesajı görünce nerelere, nerelere gittim. Geçen sene de çağrılmıştım. Ne var ki, sanki sözleşmiş gibi gençlerin tespit ettiği etkinlik günü, Çorum’da her hangi bir yeğenimin düğün, nişan gibi mutlu bir günüyle çakışıyor. “İki güzel pencereden el eyler / Birin alsam biri intizar eyler” ikileminde kalıyor ve bu hale çok üzülüyorum.

            Geçen sene eşim ve gelinimle katıldık, kahvaltıdan sonra izin isteyip Çorum’a gittik. Biz gittikten sonra yine öğrencilerimizden Türk sanat müziği sanatçısı sevgili Birgül Mutlubaş’ın da katkısıyla salona geçip uzun süre eğlenmişler. Sonradan karşılaşınca çok şeyler kaçırdığımızı ballandıra ballandıra anlatarak bizi imrendirmişlerdi. Hele de Nuray Öcal’ın Birgül’ü övmesi, hayranlık uyandıracak derecede idi. Ancak bir anne överdi bu kadar, başarıya ulaşan kızını…

            Bu seneki daveti hiç kaçırmamak niyetinde idim. Ne var ki, aynı gün öksüz yeğenimin düğünüyle çakışmasın mı? Çağrılan saatte,  tam 10’da cadde kafedeydim. Tertip komitesinden sevgili Cengiz Han ve bir kaç katılımcı yeni gelmişlerdi. Mazeretimi beyan edip izin istedim. Cengiz’den. “Tabii hocam, nasıl isterseniz” yanıtı üzerine Çorum’un yolunu tuttuk.  Tuttuk tutmasına ama dönüşte zaman tünelimde sevgili Emine Aydın Paşaoğlu’nun yukarıdaki gönderisiyle karşılaşmayayım mı? Hepsinin yüzlerinin güldüğüne göre etkinliğin amacına ulaştığı anlaşılıyor.

            Aralarında olmayı çok isterdim ama bilinen sebeplerle bu sene de böyle olsun bakalım. Seneye ne kaldı ki şunun şurasında 364 gün. Sağlık olursa o gün de bu gün olur inşallah. Onlar eğlensin birbirleriyle kenetlensinler de ben olmasam da olur. “Bir er ölme ile ordu bozulmaz” derler.

 

            Şu aksiliğe bak ki bu gün de Turhal’dan bir şehidimiz varmış. Mekânı cennet olsun. Allah, sevenlerine sabırlar versin. “Bu gün rahat uyuyayım demiştim, komşunun ineğini kurt yemiş” hesabı.    03.09.2017

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat