TOKAT GAZETESİ

BİR GÜZ EFSANESİ

BİR GÜZ EFSANESİ

Üç mevsim çalışılır bir mevsimde hasat toplanır. Bir yılda birkaç ürün alan bölgelerimiz var ama Anadolu’da sadece bir ürün alınır.

            Buğdaylar biçilir, unluklar yıkanır. Bulgurluklar kaynatılır, kurutulur. Kaynayan buğdaydan (hedik) yemesinin lezzeti bir başka olur. Buğday azsa sokularda tokmakla, çoksa bulgur taşında imece usulüyle, şenlik havası içinde çekilir.

            Hayvanların yoğurtlarından tarhanalar yapılır, kurutulur. Biberler ayrı ayrı kurutulur. Dolmalık biberler, acı biberler sırasıyla kurutulur. Domatesler kızarınca durmak olur mu? Menemenlikler kavanozlara vurulur. Özenle dilimlenen domatesler güneşin altın sıcağında kurutulur. Ezilen, süzülen domates suyu kazanlarda kaynatılarak kıpkırmızı salça insanın yüzüne güler.

            Bağlardaki üzümler şıralanmış, aç kalan arıların biri iner biri biner. Kışın tatlı ihtiyacımız giderilsin diye pekmezler içi ceviz dolu sucuklar, pestiller yapılır, ambarın en güzel yerini alır.

            Fasulyeler kurutulur, bazıları konserve şişelerinde yerini alır. Elma, erik, armut kurutulur ki kışın meyvesiz kalmayalım diye. Marmelatların tadına rengine de diyecek yoktur. Kuşburnu, elma, erik, kiren, şeftali, kaysı marmelatları da cam şişelerde selama dururlar.

            Aileler kışa hazır gibi görünseler de birkaç eksiğini de tamamlamadan edemezler. Kışlık unları, odunlarını ve bir de etlik kesip kavurup tenekelere bastın mı gelsin karakış.

            Bunları yapan, üreten Anadolu kadınlarının hiç mi adı sanı söylenmez. Dökülen alın teri kuruyunca kimse kıymetini de bilmez. Badece ellerinde nasır izlerinden başka bir iz bulamazsınız.

            Gelirse dertleri Allah’tan gelsin. Yüreklerindeki sevinç ve mutlulukları bir şiirde, türküde belirir. Bir düğünde davul zurnanın ritmine omuz omuza vermiş birlik dirliğini temsil eder, Evde kış olmaz, olursa dağda taşta olur.

            Günümüzün insanına yabancı gibi gelse de bu anlatılanlar, üreten, çalışan insan için mutluluk vardır. Yüreklerinde sevgi, akıllarında hep umut yeşertenlerdir. Sevgi yolunda tohum ekip, saygı biçenlerdir.

 

 

Süleyman Erkan / 14.09.2017 / Bedestenlioğlu / Tokat

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat