TOKAT GAZETESİ

YAŞAM EĞİTİMLE BAŞLAR

YAŞAM EĞİTİMLE BAŞLAR

Canlının her oluşumu bir evre, eğitimle birlikte sürenin geçmesi gerekmektedir. Çocuğun eğitimi anne karnında başlar. Eğitimle öğrenme ölene kadar devam eder. Bir milletin okur yazar olması o milletin kalkınması gelişmesi adına daha kolaylık sağlar.

                Okur yazar insanlar bilinçli, araştırmacıdır. Medeniyeti yakalar, toplum olarak rahat yaşar. “Öğrenim, aklın gücünü geliştirir.”

                Ülkemiz Kurtuluş Savaşı’ndan yeni çıkışmıştı. Okuma yazma oranı oldukça düşüktü. Medreselerde çağ dışı metotlarla Arapça’nın öğrenilmesi oldukça zordu. Bağımsızlığımızı Cumhuriyetle taçlandırdıktan sonra, Atatürk’ün emriyle her tarafta okuma yazma seferberliği başlatıldı. “Yurt kalkınmasının temeli ilköğretimdi.”

                Aile eğitiminden sonra toplumsal eğitim ilköğretimdir. Yasalarımıza göre altı yılını dolduran çocuklarımız ilkokula devlet ve özel okullarda eğitim öğretime başlarlar. “İlköğretim geleceğin temelidir.” Gerçek yaşamla yüz yüze gelmek, ayakta durabilmek için bireyin ilk önce okuma yazmasını bilmesi gerekmektedir. Soran, sorgulayan, düşünen, araştıran, bulup uygulayan birey her zaman ülkesini ileri taşır. “Bilgisiz insanın dostluğundan, bilgili insanın düşmanlığı daha iyidir.” Atatürk’ün özlediği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkabilmek, ancak bilgi ile olur. Bize yaşam boyu gerekli olan bilgi e becerilerin temeli ilköğretimde atılır. İlköğretim Haftası anlatılması gereken, öğretilmesi gereken bir haftadır. Okumanın, yazmanın, araştırmanın kendimize, ailemize, çevremize, ulusumuza, insanlığa yararlı olmanın yolu buradan geçer.

                Japonya’da okula başlayan çocuklara ilk üç yıl boyunca yurt ve vatan sevgisi, toplumsal davranış kuralları, insanın insana olan ilişkileri öğretilir. Üç yılın sonunda okuma yazma öğretilir. Toplumsal bilinci alan birey milli duyguları en yüksek seviyede toplum içine karışır. “Okul gençliğe, insanlığı, saygıyı, ulusu ve ülkeyi sevmeyi öğretir.”

                Eğitim-öğretim ana sınıfında hatta ilk üç yaşında toplumsal eğitime zorunlu başlatılmalıdır. Öğrenciler çevreyi, doğayı, öğretmenini, büyüklerini model olarak almaktadır. Çevre düzeninin bozuk, öğreten eğiten öğretmenlerinin dil, davranış ve kılık kıyafetlerinin düzensiz oluşu gelecekteki bireylere rol, model olmaktadır. Acilen öğretmenlerimizin kılık ve kıyafetleri çağdaş giyim kuşama uygun, güzel Türkçemizi güler yüzle konuşmaları gerekmektedir.

                Eğitim ve öğrenme iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırmayı sağlayandır. Bilgisiz, eğitimsiz insanlar daha çok suç işleme oranına sahiptir. Cahil topluluklar kıskanç, acımasız ve vahşi yaşamayı, kendinden başkasını düşünmeyendir. “Bilen bilmeyenden sorumludur.” Kısacası İkinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün dediği gibi “İlköğretim davası insan olma, ulus olma davasıdır.”

                Ne yazık ki günümüzde yanlış politikalar sonucunda köy ve beldedeki yerleşim alanları büyük şehirlere göç ettiler. Anadolu boşalırken köy okulları kapandı. Taşımalı eğitim başladı. Eğitim özelleşti. Özel okullara teşvik verilirken yoksul aile çocukları bir kenarda unutulur duruma geldi. “Ana babaların çocuklarına bırakacakları en büyük miras eğitimdir. (Hz. Muhammed.)”

                Milli olan iki Bakanlığımız var; Milli Savunma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı… Vatanımızın olmadığı, bilinçli aydın yurttaşlarımızın olmadığı bir yer düşünemiyorum.

                “Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak Milli Eğitimle olur. (Atatürk)”

                Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır. Öğrenmenin yaşı, zamanı, zemini yoktur. Nefes alıp verdiğin her yerde öğreniyor, eğitiliyorsun demektir. Yaşlanan insanların saçlarına ak düşercesine, her akın bir anısı vardır. “Bilgi, sevgi ve zekanın aynasıdır.” “Bilgine her gün yeni bir şey eklemiyorsan, gün geçtikçe azalır. (Çin Atasözü)”

                Birliği beraberliği, beraber yaşamayı, sevgiyi, dostluğu, paylaşmayı, arkadaşlığı okulda öğreniriz.

                “Ha susuz çeşme ha okulsuz köy.”

                “İlköğretim davası insan olma, ulus olma davasıdır.”

                “Her kötülük bilgisizlikten doğar. (H.G. Wells)”

                “Ne kadar çok çalışırsak o kadar mesut oluruz. (Charles Dikens)”

                Okuyan gözler, yazan eller, düşünen beyinlerimizle gelecek daha da aydınlanacaktır. Sevgi tohumları tüm insanlarda okuyarak, yazarak gelişsin.

 

Süleyman Erkan / 11.09.2017 / Bedestenlioğlu / Tokat

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat