TOKAT GAZETESİ

GÖRGÜ VE NEZAKET

Toplumda birlik ve beraberliği sağlayan, sosyal dayanışmayı güçlendiren kurallardan biri de görgü ve nezaket kurallarıdır. Toplum hayatının düzenlemesinde etkili olan görgü kurallarına uyan kişileri, saygılı, terbiyeli ve nazik olarak nitelendirmek mümkündür. Görgü kurallarına uymak diğer insanlara saygı göstermektir. İnsanların duygularına önem verdiğiniz mesajını vermektir. Karşınızdaki insana görgülü ve kibar olmak, nazik davranmak, kişinin hayatından bir şeyler kaybetmesine sebep olmaz. Görgü, nezaket, ahlak, saygı konuları hakkında elbette kısa cümleler kurmak mümkün değildir. Geniş kapsamı olan bu konu hakkında sadece özellikle vurgulamak istediğim kısımlardan, karşılaştığım bazı nezaket kurallarına uymayan kişilerin davranışlarından bahsetmek istiyorum.

Mesela hastaneye gidiyorsunuz, sırada bekleyen, ayakta neredeyse zor duran yaşlı bir amcaya takılıyor gözünüz. Ezile büzüle bir şeyler sormak istiyor. Sekreterden nazikçe bir hareket beklerken, bir dakika sıranı bekle, orda durma, ben onu bilmiyorum, sen nereye kayıt yaptıracaksın, kapıyı kapat ben seni çağırırım diye üsluba tamamen ters yanıtlar alıyor.

Her işin bir zorluğu, bir emeği elbette var ama, bu ahlakı sergilemeye hiç kimsenin de hakkı yoktur. Nezaket elbette kişiye göre sergilenmez, yalnız tavrı sergilediğiniz kişi yaşlı bir amca, yaşlı bir teyze ise bu manzarayı görmek insan olarak zorunuza gidiyor. Yoğun olmak, stresli olmak, hasta insanlarla uğraşmak çalışan için evet zor gelebilir. Fakat bu zorluğu yaşamak, kesinlikle bu şekilde davranmak anlamına gelemez. Çünkü saygı yitirildikçe düzen bozuluyor.

 

Hepimizin sorumlulukları, saygı göstermesi gereken mecburi durumları vardır. Teşekkür etmek, özür dilemek, saygılı davranmak asla insandan bir şeyler kaybettirmez. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat