TOKAT GAZETESİ

TOKATSPOR-MERSİN İDMAN YURDU MAÇI

TOKATSPOR-MERSİN İDMAN YURDU MAÇI

            Tokatspor'umuz sahasında oynadığı mata Mersin İdman Yurdu'nu 2-0'lık net bir skorla mağlup etti. İki deplasman maçından sonra grubumuzda oynadığı maçlarda her takımdan üç-beş-sekiz gol yiyerek mağlup olan Mersin İdman Yurdu maçını herkes "kek maç" olarak görüyordu. Takımlar sahaya çıktıktan sonra ve maç oynanırken görüldü ki Mersin İdman Yurdu takımı bir alt yapı takımı değil. Profesyonel liglerde oynamış olan futbolculardan teşkil edilmiş bir takım görüntüsünde idi. Sonradan aldığımız bilgilerde takımın başına bu hafta Sedat Hazımoğlu gibi bir teknik sorumlu gelmiş. Mersin İdman Yurdu çeşitli sebeplerden dolayı takıma gelmeyen futbolcularından bir kısmı yeni teknik adamla beraber takıma dönmüş, böyle bir takım oluşturmuşlar. Bu da bizim maçımıza tesadüf etti. Herkes tarafından "kek maç" olarak nitelendirilen Mersin İdman Yurdu maçı kora kor mücadele edilen bir ikinci lig maçına dönüşmüş oldu. Mersin İdman Yurdu takımının bundan sonra yapacağı maçları merakla takip etmeliyiz.

            Mersin İdman Yurdu maçında gözümüze takılan önemli hususlara gelince

1. Her maçımızda önemle vurguladığımız protokol tribünün manzarası takımımıza olan alakanın nabzını gösteriyordu. Protokol tribünü her ne kadar diğer maçlar gibi kalabalık olmamasına rağmen maçımıza başta Valimiz Sayın Ömer Toraman, hiçbir maçımızı kaçırmayan sporcu kimliğini yeni öğrendiğimiz Emniyet Müdürümüz Sayın Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanımız Albay Hidayet Arıkan, sporcu dostu olan eski Belediye Başkanımız Sayın Adnan Çiçek, spor sever kimliği ile Doğa Koruma Milli Parklar Müdürü İhsan İkinci ile birlikte eski futbolcularımızdan Ahmet Erkut taa Ankara'dan gelerek maçımızı izleyenler arasında yer almıştır. Protokol tribününde devamlı müdavimler arasında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Cemil Çağlar, TÜFAD Başkanı şahsım, Tokatspor Alt Yapı Sorumlu İdarecisi Ali Eraslan, eski Kulüp Başkanlarımızdan Veli Gökyıldız, yeni yönetim kurulumuzdan Ümit İşeri, Mustafa Çevirgen olmak üzere birçok yönetici ve idareciler yer almışlardır. Tüm Tokatlılar ve Tokatsporlu taraftarlar bu ilginin devamını diliyor, teşekkür ediyorlar.

2. Her zamanki gibi takımımızın on ikinci adamı olan taraftar topluluklarımız yerlerini almışlar, takımımızı da yaptıkları devamlı tezahüratlarla onure etmeye çalışmışlardır. Tüm Tokatsporlular adına kendilerine binlerce teşekkürler diyoruz.

Mersin İdman Yurdu maçının teknik analizi

            Mersin İdman Yurdu grubumuzda oynadığı maçlardan dolayı tüm Tokatsporlular da "kek maç" olarak nitelendiriyordu. Mersin İdman yurdu, yeni bir teknik direktör bularak kadro yapısına daha evvelki maçlarda gelmeyen futbolcuları da katarak oynadığı maçta az daha bizleri sükut-u hayale uğratacaktı. Şükür olsun ki iki nefis gol ve kalecimiz Vedat'ın da gol olabilecek iki nefis kurtarışı ile takımımızın galip gelmesini sağlandı. Takımımız diğer maçlardan sonra ilk defa teknik sorumlumuz tarafından düzenlenen ideal tertibiyle maça başlamıştı. Bu düzen belki de kendi aralarında yaptıkları çift kale olmaması sadece bu maçta tesadüf etmiştir. Bu yüzden ilk defa bu düzende sahada yer almaları görünen eksikliklerin düzeltilmesini, bundan sonraki maçlara bırakmış oluyorlardı. Yine de bu tertip düzen için Teknik Direktörümüz ve teknik heyetini kutluyoruz. Takımımızın bu ideal tertibi kalede Vedat, geri dörtlüde Erhan, Ömercan, İsmet, Mehmet, Orta sahada Ali Kemal, Emre, iki ön libero önlerinde de Arif ileri orta saha futbolcusu (santrafor arkası) yer almışlardı. Forvet sağ ön (sağ açık) Ercüment, Santrafor Alperen, Santrafor arkası (çift santrafor) Arif, sol ileri (sol açık) Murat Kara yer almışlardı. Bu ideale çok yakın tertibimizi hat hat incelediğimizde,

            1.Kalecimiz Vedat gün geçtikçe çok iyi maçlar oynuyor. Maçın sonlarına doğru yaptığı iki önemli kurtarışla takımımızın maçı kazanmasına sebep olmuştur.

            2.Defans bloğumuz sağ geri (sağ bek) Erkan defansımızın ortasında stoperler Ömercan ve İsmet bilhassa merkezi stoper İsmet defansımızın bu mevkisini en iyi dolduran elemanı olarak temayüz etmiştir. Sol geri (sol bek) diğer maçlardaki gibi daha iyi olmalıdır. Her iki bekimizin de biraz daha kanatlardan yaptıkları bindirmeler ile hücum varyasyonlarımıza ortak olmalıdırlar.

            3.Geri dörtlümüzün önünde yer alan iki ön liberomuz Ali Kemal, Emre Hasan Balcı bu mevkilerde oynayabileceklerini göstermişlerdir. Top rakipte iken daha mücadele etmelidirler. Bu hatta oynayan Arif iki ön liberonun önünde yer alarak orta sahamızda teşkil edilen üçgenin tepesinde bulunup ön liberolarımızdan aldığı topları sahanın üçüncü bölgesindeki servis paslarına hazır bulunarak oynamalıdır. Bu maçta Arif daha ziyade santraforun yanında zaman zaman da önünde yer almıştır. Halbuki Arif iki orta sahamızın merkezinde yer alarak onlardan aldığı pasları takımımızın forvetlerine ulaştırarak gol pozisyonu yaratmaya gayret etmelidir. Bu arada santraforumuzun rakip sahada sağa sola öne yaptığı koşularla açtığı yollarla da gol pozisyonuna girmeye çalışmalıdır. Santraforumuz Alperen de kati olarak rakip defansın yanında olmalı (rakip iki stoperlerin arasında) onlara pres yapmalı, koşularını daha ziyade rakip sahada sağa sola rakip ceza sahasına ve altı pas çizgisine gol bölgelerine doğru yapmalıdır. Bu konular halledildiği zaman santraforumuz ve tecrübeli Arif güzel varyasyonlar yaparak takımımızın tüm gollerini çıkarabilirler.

            4. Forvet hattımız sağ ileri (sağ açık) mevkiinde oynayan Ercüment Eray sürati ve çabukluğu ile göz doldurmasına rağmen ceza sahasının dışından yapacağı ortalar ve top kesmeler, daha fazla yaparak takımımıza gol asisi yapmalıdır. Sol ileri (sol açık) Burak Kara ve bu mevkiye sonradan gelen alt yapıdan yetişen Recep fiziki yetersizlikleri yüzünden daha fazla fayda sağlamamışlardır. Takımımızın gözle görülen en önemli eksikliği sol ileri (sol açık) mevkisidir. Ocak ayında bu mevkiye mutlaka bir oyuncu transfer edilmelidir.

            Hülasa olarak çok kısa bir zamanda kurma mecburiyetinde olan takımımızı biz Tokatlı futbol adamları tarafından beğeniliyor. Gün geçtikçe takımımızın daha iyi neticeler alacağı ümidini taşıyor teknik Direktörümüz Ercüment Hoca ve teknik heyeti, menajerimizi, yeni yönetim kurulumuz ve Tokatspor'da görev yapan herkesi tebrik ediyor ve kutluyoruz.

 

            Tokatspor'umuzun bundan sonra yapacağı maçlarda futbol şansımızın bizlerle beraber olmasını temenni eder sayın spor severleri sevgi ve saygılar sunarız. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat