TOKAT GAZETESİ

Yorgun Tokatspor

Tokatspor'umuz Sivas deplasman maçından sonra Tuzlaspor A.Ş'yi 2-1 gibi bir skorla mağlup etmeyi başardı. Tuzlaspor A.Ş. maçı bir hafta evvel oynanan ve takımımızın farklı bir skorla mağlup olduğu Sivas Belediye Spor maçından sonra olması bakımından önemliydi. Maçın sonucunda alacağı netice gerek idari gerekse de spor kamuoyu bakımından önemle takip ediliyordu.

Tokatspor - Tuzlaspor A.Ş maçında gözümüze takılan hususlara gelince:

1) Sahamızda oynanan tüm maçlarımızda olduğu gibi protokol tribününün manzarası Tokatspor'umuza olan alakanın nabzını gösteriyordu. Her nedense takımımızın son maçlarını devamlı izleyen ne Valimiz ne de Belediye Başkanımız protokol tribünündeki yerlerini almamışlardı. Herhalde önemli bir toplantıları olsa gerek. Bu arada sporcu kimliği olan İl Emniyet Müdürümüz, bu sezon tekrar Tokatspor'umuzun maçlarını devamlı izleyen Doğa Koruma Milli Parklar Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız da yoklar sıralamasında bulunuyorlardı. İnşallah bundan sonraki maçlarımızda tekrar Tokatspor'umuzun yanında olurlar. Protokol tribününün devamlı müdavimleri arasında bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Cemil Çağlar, şahsım, Tokatspor Alt yapı Sorumlu Yöneticimiz Ali Eraslan, eski Futbol İl Temsilcimiz Şahap Kural, eski Kulüp Başkanlarımızdan Emin Yılar, Veli Gökyıldız, Yeni yönetim kurulumuzdan Ümit İşeri, Mustafa Çevirgen, Cengiz Demir yer almışlardı. Tüm Tokatsporlular bu ilginin devamını diliyor, teşekkür ediyorlar.

2) Her zamanki gibi takımımızın on ikinci adamı olan taraftar topluluklarımızın güzel tezahüratlarla takımımızı desteklemeye devam etmelerine rağmen eski maçlarda giydikleri kıyafetleri ile genelde bir arada bulunma alışkanlıklarını yapmamışlardı. Tokatspor'un onları daha kalabalık görüntüleriyle görmek istediklerini belirtmeden geçemeyelim.

Tokatspor - Tuzlaspor A.Ş maçının teknik analizi:

Takımımız bir önceki hafta Sivas'ta aldığı farklı skorlu mağlubiyetten sonra oynadığı Tuzlaspor A.Ş. maçında çok zorlanmasına rağmen kazanmasını bildi. Takımımızda iyiden iyiye yorgun bir görüntüyü gözlemledik. Bu görüntü pek tabii ki oynadığı futbola da tesir ediyor. Bu bakımdan takımımız pek iyi bir oyun sergileyemediği, bunda da Tuzlaspor A.Ş.'nin klasmanda ligin alt sırasında bulunmasından dolayı maça çok asılmalarının rol oynadığını ifade edebiliriz. Takımımızda görülen bu yorgunluğu elde olmayan sebeplere bağlayabiliriz. Sezona geç başladığı ve ilk beş maçını da hafta arası maçlarında oynaması ve uzak yörelere olan deplasmanlara gitme zorunluluğu yüzünden pek tabii ki futbolcularımızda yorgunluk yapacaktı. Bu bakımdan teknik heyetimizin futbolcularımızda görülen bu yorgunlukları göz önüne alarak onlara göre antrenman programları uygulamaları, bol bol gerek idman öncesi gerekse de idman sonrası dinlendirmelerini sağlayarak bu yorgunluğu gidermeye çalışmalıdırlar.

            Takımımızı her zaman olduğu gibi hat hat, mevki mevki incelediğimizde:

1) Kalecimiz Vedat iyi futboluna devam ediyor. Bu sezon da kalemizin emin ellerde olduğunu bize oynadığı başarılı futbollarla gösteriyor. Devamının böyle olmasını temenni edelim.

2) Defans bloğumuzu teşkil eden geri dörtlümüzün dışları sağ geri (Sağ bek) Hakan, sol geri (sol bek) Mehmet, geri dörtlümüzün içinde yer alan stoperlerimiz Hasan ve Murat'a nazaran daha iyi bir maç çıkarmalarına rağmen beklerimiz takımımızın yaptığı hücum varyasyonlarına daha fazla iştirak etmelidir. Bu hatta mutlaka merkezi stoper olarak İsmet yer almalıdır. Çünkü diğer stoperlerimiz hem çok ağırlar hem de iyi yer alamadıkları için de pek fazla pozisyon hataları yapıyorlar. Stoper İsmet hem onlardan daha çabuk hem de merkezi stoper olarak iyi yer aldığı için defans derinliğimizi de sağlıyor.

3) Orta sahamızda Yaşar ve Emre Hasan iki ön libero Ali Kemal de ileri orta sahada (santrafor arkası) ile oynadıkları maçta futbolcularda görülen yorgunluk en çok hissedilen bu hatta görülmüştür. Bu hatta oynayan futbolcular hem rakiple olan ikili mücadelede hem de hücum varyasyonlarında takımımıza pek fazla fayda sağlayamadılar. Bu hatta sonradan giren Arif de her zaman olduğu gibi iyi yer alamadığından santrafor Alperen ile bazen yan yana bazen onun önünde yer alarak orta sahamızda daha az adamla yer almamıza sebep olmuştur.

4) Forvetlerimiz sağ ön (sağ açık) Ercüment Eray diğer maçlarda olduğu gibi ne sürati ile rakip defansı yıpratmış ne de kanattan önemli bir orta ve top keserek asist yapamamıştır. Zaten çok yorgunluğu ortaya çıktığı için oyundan çıkartılmıştır. Santraforumuz Alperen takımımızın en iyi futbolcusu olmasına rağmen her yazımızda da belirttiğimiz gibi sahada iyi yer alamadığından, golden uzak noktalarda bulunduğundan ötürü sorun yaşıyor. Hücum bölgesinde rakip on sekiz ve altı pas bölgelerine çok az yaklaşıyor. Takımımızın gollerini daha fazla atması için mutlaka koşularını rakip sahada bulunarak sağ ve sola ceza sahası yakınlarına yapmalıdır.

Hülasa, elde olmayan sebepler yüzünden çok kısa bir zamanda kurulmuş olan takımımız oldukça başarılı maçlar yapıyor. Fikstürümüzü incelediğimizde bundan sonra grubumuzda daha iyi konumda bulunan takımlarla maçlar yapılacağını düşünülerek, takımımız teknik heyetimiz tarafından ona göre hazırlanmalı, son maçlarda ortaya çıkan yorgunluğumuzu gidermeliyiz.

 

Tokatspor'umuzun bundan sonra yapacağı maçlarda futbol şansının bizlerle beraber olmasını temenni eder, sayın spor severlere sevgi saygılarımızı sunarız. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat