TOKAT GAZETESİ

TÜRK İSTİKLÂL ve CUMHURİYETİ’nin BEŞ İLKESİ

TÜRK İSTİKLÂL ve CUMHURİYETİ’nin BEŞ İLKESİ

İki gün sonra Cumuriyetimizin 94. Yıldönümünü kutlayacağız. Geçen yıllar içinde her yıldönümü ve her kutlamanın değişik yorumları olabileceği gibi, dünyada yönetim biçimleri cumhuriyet, demokrasi olan ülkelerin bu rejimlerinin veya devlet oluşlarının da değişik hikâyeleri, ödenmiş bedelleri, temel ilke ve dayanakları vardır. Peki, bizim Cumhuriyetin, yani TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin başka bir deyişle YENİ TÜRK DEVLETİ’nin doğuşunda ve kuruluşunda hangi temel ilkeler ve milletçe öndenmiş bedeller vardır?

            Şu bir gerçek ki Türkiye Cumhuriyeti gökten zembille inmedi veya bu devletin kurucuları bir gece rüyasında görüp sabah uyanınca da Cumhuriyeti ilan etmedi. Peki bu devlet ve Cumhuriyet nasıl kuruldu? El-cevap: Kanla, irfanla kuruldu.

İstiklâl Savaşımızın başkomutanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, ünlü ONUNCU YIL SÖYLEVİ’nde şöyle seslenmiştir: “TÜRK MİLLETİ; Kurtuluş Savaşı’na başladığımızın on beşinci yılındayız. Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu, en büyük bayramdır. YURTTAŞLARIM, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan TÜRKİYE CUMHURİYETİ’dir.”

 

BEŞ ANA İLKE

Zaferin ve Cumhuriyeti kuran iradenin felsefesi ve temeldeki harç olan beş ilke:

1-İstiklâl-i tam (Tam bağımsız Türkiye aşkı)

2-Hâkimiyet-i Milliye (Halkın egemenliği olmadan bağımsızlık ve özgürlük olmaz inancı)

3- Müdafaa-i Hukuk (Türk Milleti’nin hakkını ve hukukunu savunmak)

4-Misak-ı Milli (Milli yemin ve sözleşme. Hak edilmiş vatan topraklarından ödün vermemek)

5-Muasır Medeniyet (Temelinde yüksek Türk kültürü olan, bilim ve fennin en son esaslarına göre çağcıl bir uygarlık).

 

            İşte bu beş ilke ile 19 MAYIS 1919’da Mustafa Kemal Paşa’nın önderliği ile harekete geçen KUVA-Yİ MİLLİYE (Milli Kuvvetler), dört yıl süren çok çetin bir mücadele sonucunda istiklâl savaşını kazanmış, cumhuriyeti kurmuş ve ardından on beş yıllık bir süreç içinde ATATÜRK DEVRİMLERİ gerçekleşmiştir. Cumhuriyetimizi, kuruluşunun 94. Yıldönümünde de coşkun duygularla kutlarken, vatan uğruna canlarını feda etmiş Kuva-yi Milliye şehitlerini ve gelmiş geçmiş bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat