TOKAT GAZETESİ

TOKAT BELEDİYESİ KİTAP GÜNLERİ’NDE 3-4 KASIM 2017 TARİHLERİNDE BULUŞMAK ÜZERE…

TOKAT BELEDİYESİ KİTAP GÜNLERİ’NDE

3-4 KASIM 2017 TARİHLERİNDE BULUŞMAK ÜZERE…

 

31 Ekim- 8 Kasım 2017 tarihlerinde Tokat Belediyesi Kitap günleri yapılıyor. Kasım 1994 yılından Eylül 2011 yılları arasında görev yaptığım ve oturduğum şehir. Dahası ilçe ilçe, kasaba, kasaba köy köy, yayla, yayla velhasıl hemen her yöresine gittiğim, tanıdığım, izlediğim, ıslandığım, üşüdüğüm, sıcağında terlediğim ve mutlu yıllarımı yaşadığım şehir.

Göreve başladığım ilk aylarda Tokat Kültür ve Sanat Vakfı bünyesinde başlayan kültürel faaliyetleri, Uluslararası Tokat Yeşilırmak Şiir Şölenleri, Zile, Pazar, Niksar, Reşadiye ve Erbaa’daki kültür etkinliklerine katkılar.

            Aynı yıl Tokat gazetesinde “Gönül Çeşmesi” köşemizde yıllarca gönül dünyamızın okuyucularımla bütünleşmesi. Halen devam eden yazılarımızla Tokat ve dışındaki okuyucularımızın yüreğimi ve sevdalarımı okuyuşları hiç bitmeyen tükenmeyen bir sevdanın milli ve manevi güzelliğe dönüşmesi. Binin üzerinde deneme yazıları. Kimseyi kırmadan, dokunmadan, üzmeden, seviyeli ve kültür birikiminin yansıdığı kelimelerle oluşan cümleler.

            İtiraf ediyorum… Yaklaşık kırk beş yıldır her gün en az bir saat okuyorum. Evet, yanlış okumadınız günde en az bir saat okuyorum.

            Okuyorsanız yazıyorsunuz.

Doğduğum köyden başlayıp, memleketime ve uğruna şehit olacak kadar sevdiğim vatanıma ve milletime hizmet aşkını gönül dünyamla bütünleştirdim.

Sonra Türk dünyasının derinliklerinde Türk-İslâm kültürünün tatlı heyecanıyla yol yürümek için sağımıza, solumuza ve arkamıza bakmadan ileriye daima ötelere, ötelerin ötesine yelken açtım.

1999 Ocak, Şubat aylarında yıl:1, sayı: 1 diye başlayan ve yaklaşık on beş yıl, Tokat Kümbet, Bizim Kümbet, Kümbet Altında dergilerinde genel yayın yönetmeni olarak görev yaptığım yıllar. Eğitim, kültür, sanat ve edebiyat dergileri. Sıfır sermayeyle başlayan yayın hayatımız. Önce Tokat, Türkiye, Türk dünyası ve otuza yakın ülkeye ulaşan dünya dergisi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kütüphanelere alındığı yıllar. Vaktin geldiğini anladığım an dergideki görevi bırakıyorum.

Ulusal ve uluslararası düzenlenen birçok programda bildiri, sunum ve konuşmalarla ilimizi ve dergimizi temsil ettiğimiz yıllar.

Tokat’ta faaliyette olan Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği, Tokat Kültür Derneği’nin kurucu yönetim kurulu görevleri.

            “Tokatlı Şairler Buluşması” Tokat merkez, ilçeler ve il dışı organizasyonları.

            Biliyorum ki bu gün Tokat ve Tokat dışında şair ve yazar olan birçoğunun ilkyazı ve şiirlerini Kümbet dergilerinde biz yayınladık. Etkinliklerimize dâhil ederek, yurt içi ve yurt dışı bağların temeline katkı sağladık.

            Yapılan çalışmalar için Tokat’ta alt yapı hazırdı. Ham madde çoktu. Bir olmak, beraber olmak için çalışmalar yapmak gerekiyordu. Biz bir avuç gönül dostuyla onu başardık.

            Tokat’ta unutamadığım Taşhan. İkinci katta Mülkiyeti Vakıflara ait büro… Unutulmaz güzelliklerin bu günlere gülümseyişi…

            1996 yılında kendi imkânlarımla çıkardığım “Gök Bakışlı Gül Sözlüm” ilk göz ağrım. Bugün on üç kitaba ulaştı. Son üç kitabım Akçağ yayınlarından çıktı.  Har-ı Bülbül (Şiir), Necesen Yahşısan Mı ve Vakit Vuslat diyor (deneme), Har-ı bülbül yayınladıktan kısa bir süre için 2012 Orhan Şaik Gökyay şiir ödülü, 2017 yılı Türk dünyasında yılın kitabı ödülü alıyor ve dördüncü baskıya hazırlanıyor.

            2011 yılı Eylül ayından itibaren Ankara’dayım. İlk günlerden itibaren kültür ve sanat faaliyetlerinin içinde yer alıyorum. Arkadaşlarımla yaptığımız değerlendirmeler sonunda 2015 yılında Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneğini kuruyoruz. Kurucu başkanlığını ben üstleniyorum.

            Artık ulusal ve uluslararası kültür etkinlerinde biz de varız. Hamaönü-Kabakçı Konağı kültür etkinlikleri, Ankara Türk Dünyası Şairler Buluşması, TÜRKSOY 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan /Kazakistan Türk Dünyası Şairler Buluşması, Türkiye Edebiyat Dergileri Kongresi çalışmalarıyla adını duyuran ve her an çalışmalarını profesyonel şekilde projelerle önemli etkinlikler gerçekleştirerek yolumuza devam edeceğiz.

            Yeni yıla ulaşırken kitap sayımız on beş olacak inşallah.

            Yazımız gazetemizde yayımladığı gün Tokat Belediyesi Kitap Günleri’nde 3 -4 Kasım 2017 günlerinde 10.00-20.00 saatlerinde imza,  3 Kasım 2017 Cuma günü saat 12.00 de söyleşimiz olacaktır.

            Dostlarımı, arkadaşlarımı, okuyucularımı, birlikte çalıştığım mesai arkadaşlarımı, gençlerimizi ve çok kıymetli hemşerilerimi imza günüme davet ediyorum. Saygı, sevgi ve selamlarımla...

 

Osman BAŞ

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat