TOKAT GAZETESİ

BİO ENERJİ…

BİO ENERJİ…

 

Şöyle bir gündemi takip eder, neler yazabileceğimize karar vermek isteriz. Okuduklarımız, yaşadıklarımız bizde bir iz bırakır ve bu izlerden hareketle bir menzile varabiliriz. Bu hafta için ne yazabileceğime dair düşünürken, günümüzde hemen her insanın yaşayabileceği, karşı karşıya kaldığında nasıl bir çözüm bulması gerektiğini bilemeyeceği BİO ENERJİ konusuna değinmek isteyecektim ki… Hemşehrimiz Reşat Gençler’in bir paylaşımı tam da bu isteğimin karşılığı olabilecek bilgilerle doluydu.

            Bio enerjimizi yok eden 10 nedeni, Onun paylaşımından okuyalım:

KARARSIZLIK;
Enerjinizi en çok tüketen nedir derseniz bu maddeyi söylerim. Kararsız olduğunuz her olayda yoğun bir enerji harcasınız ta ki karar verene kadar. O halde önemli olan seçim yapmak ve kendinize güvenmektir.

KAYGILAR ;
Bunun içinde sürekli takılı olaylar var. Bir olayda veya duyguda takılı kaldığınızda sürekli olarak ona enerji yollarsınız ve sonunda enerjinizi tüketirsiniz. Hayatta önce kendinize güvenin ve başarılı olacağınıza inanın. Korkularınızı değil umutlarınızı besleyin.

YOĞUN DÜŞÜNCELER ;
Bir konu veya olaylar hakkında düşüncelere takılı kalmak kadar kötü bir durum yoktur. Sürekli olarak düşünen zihin haliyle enerjinizi de bitirecektir. Bunun için meditasyon ve olumla ma yaparak yoğun düşünmeyi azaltmalısınız.

ERTELENEREK ÇOĞALTILAN İŞLER ;
Ertelediğiniz her iş ve olay enerjinizi düşürecektir. Bundan bir an önce kurtulmalı ve bitirmeniz gereken işleri bitirmelisiniz.

ZORUNLU KALINAN İŞLER ;
Birilerinin ricalarıyla zorunlu olarak yaptığınız işler enerjinizi yerle bir eder. İstemeyerek yapılan işler sizin enerjinizi iki katı fazla düşürür.

BAŞARISIZLIK DÜŞÜNCESİ ;
Hayatta enerjinizi düşüren bir diğer eylemde başarısız olacağınız düşüncesidir. Buna umutsuzlukta eklenir. Yapmanız gereken en önemli adım farkındalıktır. Şunu anlamalısınız ki başarısızlık yoktur denemeler vardır. Her deneme bir tecrübenin kapısını aralar.

KEŞKE PSİKOLOJİSİ ;
En büyük hatamız keşkelerdir. Hayatta keşke diye bir şey yoktur. Bir şey yaşandıysa bu olması gerektiği için yaşanmıştır. Keşke ile başlayan her cümleyi hayatınızdan çıkarmalısınız.

OLUMSUZ DÜŞÜNCELER ;
Bizi bitiren en büyük durum olumsuz düşüncelerdir. İnsan beyni olumsuz düşünmeye göre ayarlanmıştır. Bunu değiştirecek olan sizsiniz. Olumlama yaparak ve olumlu düşünceye farkındalık yaparak ulaşabilirsiniz.

NEGATİF ORTAMLAR ;
Enerjiniz düşükse bunun bir sebebi de bulunduğunuz ortamlardır. Gün içerisinde yaşadığınız iş ortamının gerginliğini parkta yarım saat yürüyüşle veya evinizde bir köşe yapıp oturarak ve sevdiğiniz bir aktiviteyi yaparak geçirebilirsiniz.

KENDİNİZE ZAMAN AYIRMAMAK ;
En büyük eksiğimiz bu. Telefona vakit ayırıyoruz. Arkadaşlara da öyle. Çoğu zaman işe mesai saatleri dışında vakit ayırıyoruz. Ama kendimize vakit ayırmıyoruz. Kendinizi şımartın. Sevdiğiniz bir tatlıyı veya meyveyi alın bir süre telefonu kapatın. Sessiz bir ortamda kendinizle baş başa kalın. Göreceksiniz düşük enerjiniz değişecektir.

SAĞLIKLI GÜNLER TEMENNİSİYLE.. (REŞAT GENÇLER)

            Bio enerjimizin toplumsal sinerjiye dönüştüğü günler dileğiyle…

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat