TOKAT GAZETESİ

BALA KİTAP TOPLULUĞU

 

Kitap; gecemizi gündüzümüzü bütünleştirip yarınlara sağlıklı ve bilgili olarak kendimizden emin olarak yürümemizi destekleyen ve besleyendir. Hakiki dost ve eskimeyen arkadaştır.

                Kültür ve edebiyatın yapı taşı,  temele atılan demirdir. Temelinden dairelerin bitimine kadar her noktada var olan tuğlalarla beraber yürüyen,  harç ve çimento desteği sağlayandır. Kitap, ne zaman bize gelse, masamıza konsa hoş geldin diyerek elimizi destursuz uzattığımız hakikattir.

Okuma kültürü ile beslenmeyen her söylem ve yazılım eksiktir.

                Cehaletin ara sokaklarında gezinenler “okusam ne olacak” ifadesinin arkasına koyacakları bir noktaları yoktur. Yaşadığımız yüzyıl, bilgi, teknik ve teknoloji alt yapısıyla üretim çağıdır. Kitaplar bilim ve teknolojiye giden yoldur.

Kitapların evi, yuvası, merkezi kütüphanelerdir.

                İlk emri “Oku” olan bir inancın, medeniyetin bugünkü takipçileri kitap okumalıdır. Her gün düzenli ve sürekli okuma alışkanlığı önemli bir artıdır.

                Tabii okuyucuya ulaşana kadar yapılan çalışmaları bilmemiz gerek. Yazarların yazdıklarını masaya yatırdıkları çalışmalar çok önemli. Yazılan roman, hikâye, masal, şiir vb. çalışmaları bir hafta önce katılan yazarlara dağıtılıyor. Çalışmalar okunuyor ve gerekli notlar alınıyor, toplantıda her kes okuduğu çalışma ile ilgili görüşlerini, tespitlerini açıklıyor. Toplantı da çalışmayı yapan yazarda hazır bulunuyor. Değerlendirmeleri dinliyor, notlar alıyor ve en son kendisi konuşuyor. Toplantıya Ankara’da ikamet eden çok değerli yazarlar katılıyor. Eser çıkmadan, yayımlanmadan önce değerlendirilmiş oluyor.          

                Ankara’da, Türk Ocakları Genel Merkezi Sanat Edebiyat Kurulu ile Çocuk Edebiyatçıları Birliği’nin ortaklaşa oluşturduğu “Bala Kitap Topluluğu” 12 Kasım 2012 tarihinden itibaren faaliyetlerine devam ediyor. 2017-2018 dönemi çalışma faaliyetlerine 20 Eylül 2017 Çarşamba günü öğleden sonra Türk Ocakları Genel Merkezinde topluluk başkanı Nazmi Şimşek başkanlığında başladı. Bende bu çalışmalara katıldım.

Toplantı açılışında “Bala Kitap Topluluğu” ile ilgili detaylı bilgi içeren açıklama metni verildi. Topluluğu anlatıyor. Yirmi milyona yakın çocuğun yaşadığı ülkemizde okuma ve yazma alanında genel değerlendirmeler var. Topluluğun amacı, çalışma sistemi, toplulukta kimler yer alıyor, topluluk çalışma yöntemi de açıklanıyor.

Topluluğun kuruluş bildirgesinde; amaç bölümünü okuyucularımızla paylaşıyorum.

                “Ülkemizde çocuk edebiyatı alanında büyük bir boşluk vardır. Her önüne gelen çocuk kitabı çıkarmaktadır. Çocuklarımız, genellikle, milli kültür hassasiyetinden mahrum, ehil olmayan yerli ve kültür transferi maksatlı yabancı yazar ve yayıncıların istismarıyla karşı karşıyadır. Kütüphanelerimiz ve kitap vitrinleri, genellikle bu yayınlarla doludur. İnternet, okumayı azaltmıştır. Okuyucu sayısı hızla azalırken bu az sayıdaki okuyucu kendi kültürüne yabancı eserlere yönelmektedir. Gelecek nesiller, kendi kültürünü öğrenememe tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu arada çıkan az sayıdaki yerli edebiyat ürünleri, genellikle, beklenen kaliteye ulaşamamıştır. Kaliteli eserler, yazarları ve yayıncıları desteklenmeye muhtaçtır. Bala Kitap Topluluğu, bu alandaki eksiklikleri gidermek, kaliteli ürünlerin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla toplanmaktadır. Bu alandaki otorite boşluğunu dolduracak, çocuk edebiyatı konusunda görüşlerine ve raporlarına güvenilecek sivil bir çalışma topluluğu oluşturmayı amaçlamaktadır.”

                Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda başlatılan çalışmalarda hemen hemen tamamını tanıdığım çocuk edebiyatının değişik alanlarında eserleri olan şair ve yazarlarla birlikte olmak güzel.

                Bala Kitap Topluluğu içeriği ile ilgili yazılı metinin giriş bölümünde; “Bilgi edinmenin, geçmiş ile ilgili hafızayı canlı tutmanın vazgeçilmez unsurlardan olan kitap;  edebi ve estetik kaygısı taşır, sanatı merkezine yerleştirdiği takdirde insanlık için oldukça önem arz eder. Bu önem, yeni yetiştirmekte olan nesil açısından düşünüldüğünde daha bir değer kazanır.

                Çocuğun konuşmaya başlamasıyla birlikte önce resimler üzerinden daha sonra yazılı metinler üzerinde tanış olduğu kitap, yaşantısında var olmaya başlar. Bu tanışıklığın nasıl olması gerektiğinin önemi dikkate alındığında geçiştirilecek düzeyde olmadığı anlaşılacaktır. Özel olarak ayrıca üzerinde durulması gerekli bir konudur. Burada, tanışıklığa vesile olan kitapların nasıl olması konusu üzerinde durmakta yarar var.

                Bir milletin devamı, kültürünün yaşatılması ve geliştirilmesiyle mümkündür. Bunu yapabilmenin en sağlam ve kolay yolu, çocukluk ve gençlik çağlarında kendi kültürünü özümsemiş, değerlerini içselleştirmiş nesiller sayesinde oluşur. Bu şekilde yetişen çocuğun evrensel kültür ürünleriyle tanışması ve onlar sayesinde ufkunu genişletmesinde hiçbir sakınca olmayacaktır. Kendi kültürünü içselleştirememiş bir insanın ise, karşı karşıya kaldığı farklı kültürlerin tesir sahasında olması kaçınılmaz olacaktır.”

                Bala Kitap Topluluğu çalışmalarının çocuk edebiyatına önemli eserlerle katkısı olacağına inanıyorum. 04.10.2017

 

Osman BAŞ

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat