TOKAT GAZETESİ

TARİH

 

Tarih bir milletin geçmişten geleceğe ışık tutan ışıklar demetidir. Tarihte yaşanan kötü olaylardan dersler çıkarmak, hataları derinleştirmeden kapatmaktır. İyi olayları geliştirmek, pekiştirmek töre ve gelenek haline getirerek geleceğe sunmaktır.

            Hatalardan ders alınmadıkça, iyilikler güzel sözlerle taçlandırılmadıktan sonra tarihin tozlu sayfaların arasında kalmaya mahkumdur.

            Tarih yer, zaman, olaylar ve kahramanların o zamanın ruhuna ve diline uygun yaşanan olayların bütününü oluşturur. Bir ulusun bireylerinin tamamı tarihi bilmeliler midir? Bir millet eğitimini belirli bir seviyede almadıkça o milletin kalkınmasının mümkünatı yoktur. Ana bilim dallarının bilinmesi gerekeni kadar bilinmelidir.

            Aslında tarihten söz ederken geçmişte olduğu gibi insanlardan, devletten, sistemlerden sorunlardan çıkan olayların düzenli bir sıraya konularak anlatılmasıdır. O zaman tarih kelimesi “geçmiş” kelimesini anlatandır.

            Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde açık bir dille durulukla tarihi tanıtırken “arkada kalan hayat” diye tanımlar. Bir diğer anlatımında “aslında tarih hayatın içindedir.” dememiz mümkündür. Bir başka deyişle “arkada kalan” nitelendirmesini yapabiliriz.

            Tarihçi E. Hobsbawn geçmişi “olayların, bireylerin, belleğine dolaysız biçimde işlenmesinden önceki dönem olarak tanımlıyor. İnsanların geçmişle arasında kurduğu ilişkiye biz tarih diyoruz. Geçmişte edinilen tecrübeler geleceğin sağlam zeminini oluşturmaktadır.

            Dünyada en pahalı şey nedir diye sorduklarında, en pahalı şeyin “tecrübe” olduğunu bilmeliyiz. Zamanı, mekanı, emeği kullanarak hatta hayatımıza mal olan olayları yaparak, yaşayarak kullandığımızın adıdır tecrübe.

            Tarihte yer alan her olay zamanı gelince tekrarlar. Geçmişi bilenler rahat ve hasarsız bir şekilde olayları atlatır. Bilmeyenler bedelini ağır öder.

            Tarihte bir bilim – ilim dalıdır. Doğruları düzenli ve yerinde belgeleyerek yazıldıkça geleceğin fikirleri aydınlanır. Yanlış ve hatalı bilgiler geleceğin karanlığını aydınlatmaz. İlimden gidilmeyen yol aydınlanmaz.

 

 

Süleyman Erkan / 05.11.2017 / Burdur

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat