TOKAT GAZETESİ

ÖĞRETMENİM

ÖĞRETMENİM

Mustafa UÇURUM

Hayat, bir çaba sınavının verildiği uçsuz bucaksız bir alemdir. Dünyaya adım atıp da ömür denen çizgide yürümeye başlar başlamaz insan, öğrenmek denen bir gayretin içinde bulur kendini. Bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde öğrenir büyük bir azimle. Yemek yemeyi, yürümeyi, konuşmayı, ayakta durmayı, kendini ifade etmeyi öğrenir. Öğrenmek denen bir huzuru yaşayarak yeni bilgiler koyar bilgilerinin üzerine. Öğrendikçe kendine güveni artar, hayatı daha iyi anlar, dünyaya bakışı değişir insanın.

                Öğrenmek bu kadar huzur ve keyif verici bir durumken öğretmek de bundan daha büyük anlamlar içermektedir. Öğreten, karşısındakine faydalı olmanın huzurunu yaşar, yeni şeyler öğrettikçe daha bir anlam kazanır bildiği her şey.

                Mesleklerin kutsallığı üzerine farklı değerlendirmeler yapılabilir. Her mesleğin kendine özgü bir ağırlığı vardır. Meslekler insanların yararına ortaya çıktığı için de ne olursa olsun bir değere sahiptir. Fakat malzemesi insan olan meslekleri farklı bir yere koymak gerek. Öğretmenlik mesleği de bu mesleklerin en başında gelir.

                Öğretmen demek, geleceğimizin mimarı demektir. Okul sıralarında öğrenmeyi bekleyen minik yüreklerin kalplerine ilk aşıyı öğretmenler yapar. Çocuklar için anne ve babalarından sonraki en önemli rol model öğretmenleridir. Onların en küçük hareketlerini dahi bir fotoğrafçı titizliğiyle kaydeder gönlünü öğretmenine açmış çocuklar. Annelerin, babaların defalarca söyledikleri şeyleri öğretmenleri söyleyince daha tesirli olur çoğu zaman söylenen sözler.

                Öğretmenlik, hakkıyla yapıldığı zaman geleceğin en iyi şekilde imar edilmesini sağlayan eşsiz bir ustalık işidir. İşini bir hassasiyetle yapan ince işçilik ustası olan öğretmen, gelecek nesillerin en iyi şekilde yetişmesini sağlayan bir ruh ustasıdır da aynı zamanda.

                Öğretmek sadece derslerde anlatılan konularla olmaz elbette. İşte bu yüzdendir ki öğretmenlik mesleği çok önemli bir meslektir. Sadece bilgileri aktaran bir meslek olsaydı öğretmenlik, bir ansiklopediden ya da bilgisayardan farkı olmazdı öğretmenlerin. Hayatı da öğretendir öğretmen. Eline verilmiş olan işlenmeye hazır cevherleri en ustalıklı hünerlerle nakış nakış dokuyandır.

                Aradan geçen uzun yıllar sonunda hayatımızda unutamadığımız öğretmenlerimiz oluyor. Bize kattığı değer, yolumuza tuttuğu ışık anlattığı derslerle ilgili değil; hayatımıza kattığı anlamla şekilleniyor. Mesela ilk kitabımızı hediye eden öğretmen, bizim her şeyimizle ilgilenen, arkadaşımız gibi olan öğretmen, hüzünlü olduğumuz zaman yanımızda olduğunu belli eden öğretmen bizler için unutulmazlar safındaki yerini almış oluyor.

 

                Hepimizin hayatından öğretmenler geçmiştir, doğru. Bunca öğretmenin arasından bir tanesi vardır ki o bizim hayatımızı değiştirmiş, dünyadaki duruşumuza endam vermiştir. Yıllar geçse de okulla ilgili her şeyi unutsak da o öğretmenimiz aklımızdan çıkmaz. Önemli olan böylesine hatırlanacak bir meslekî yaşam sürmektir.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat