ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Her yıl 24 Kasım tarihinde Öğretmenler Günü’nü kutlamaktayız. Bugün öğretmen, öğrenci ve velilerin bütünleştiği, ebediyete intikal etmiş ve emekli olmuş öğretmenlerin hatırlandıkları, görevde olanların birbirleriyle daha çok kenetlendikleri ve geleceğe ümitle baktıkları bir gün olarak değerlendirmek gerekir.

                Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmanın temeli olan eğitimin, bilgi çağının yaşandığı günümüzde daha da önem kazandığı görülmüştür.

                Baş Öğretmenimiz Ulu Önder ATATÜRK, öğretmenlere çok değer vermiş ve onlara büyük görevler düştüğünü belirterek “Öğretmenler! Yeni yetişen nesiller sizlerin eseri olacaktı” demiştir.

                Ülkemizin kalkınması, zenginleşmesi, en son ve yeni bilim ve teknolojileri yakalaması, refah düzeyinin yükseltilmesi ülkeyi yönetecek akıllı, becerikli,  yetenekli, ve başarılı yöneticiler yetiştirilmesi, eğitimle ve öğretmenlerin gayreti ile mümkündür. Dünyada eğitime ve öğretmenlere değer ve önem veren ülkeler kalkınmışlar ve süper devlet olmuşlardır.

                Atatürk, hayatı boyunca cehaleti ortadan kaldırmak için mücadele etmiş, boş inançları, batıl ve hurafeleri söküp atmış, ilkel bir topluluk olmaması için harf ve kıyafet devrimi yapmış,  bilim ve teknolojiye çok önem vermiş, çağdaş eğitimin temelini sağlam atmıştır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayanan okullarımızda, çağdaş eğitim görmelerini sağlamıştır. Ulusun bağnaz ve ortaçağ anlayışlı olmaması için çok çalışmıştır. Ülke yönetiminde ilerleme ve yenilik sağlamak amacıyla yasalar çıkartılmıştır.

                Ulu Önder ATATÜRK, hayatta en hakiki yol gösterici olarak bilimi kabul etmiştir. Dünya işlerini bilime göre düzenlemeyi gerçekleştirecek Milli Eğitim Sistemini öngörmüştür.

                Milli Eğitim Politikamızın hedefi, düşünce, algılama, problem çözme yeteneği gelişmiş, yeni fikirlere açık, kişisel sorumluluk duygusuna sahip, milli kültürü özümsemiş, farklı kültürleri yorumlayabilen, çağdaş uygarlığa katkıda bulunabilen, yüksek nitelikli bilgi çağı insanını yetiştirmektir. Bunun içinde eğitim sistemine ayrılan kaynakların arttırılması gerekmektedir.

                Öğretmenlerimizin, Türk toplumunun şekillenmesinde, Cumhuriyetin geliştirilip güçlendirilmesinde, sosyal kültürel ve ekonomik boyutu ile fertlerin yetiştirilmesinde, çağdaş yaşamın benimsenmesi ve milli kültürümüzün geliştirilerek yaşatılmasında ve geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın yetiştirilmesinde her türlü fedakarlıktan kaçınmamaktadır. Çünkü onlar eğitimin en önemli ve en değerli unsurlarıdır.

                Eğitimde fırsat eşitliği Cumhuriyetin temel erdemidir, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı kendilerine emanet ettiğimiz  cefakar  öğretmenlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

                Öğretmenler yeni neslin yetiştiricisi ve geleceğimizin mimarlarıdır. Bir toplum eğitimcisine ne derece değer verirse geleceğine de o derece güvenle bakar.

                Ulu Önder Atatürk’ün belirttiği gibi sizlerin eseri olan yeni nesillerle birlikte çağdaş uygarlığa Atatürk ilke ve inkılaplarına sadık kalarak, Laik ve hukukun üstünlüğüne inanmış, Türkiye Cumhuriyetinin bekçileri olarak siz sevgili öğretmenlerimizle birlikte gireceğiz.

                Halifemiz Hz. Ali (R.A.) şu sözleri ile öğretmenlere ne kadar önem verdiğini bütün dünyaya duyurmuştur “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum “ demiştir

                Değerli öğretmenlerimize, geçim sıkıntısı çekmemeleri için, yeterli miktarda maaş vermeliyiz.

                Mesleklerin en onurlusunu seçen, hizmetlerin en kutsalını üstlenen, ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak nesilleri yetiştirme gibi büyük sorumluluğu taşıyan , bu günün önemini yüreğinde hisseden bütün öğretmenlerimizin bu anlamlı günlerini yürekten kutluyor, sağlık, mutluluk ve sevgi dolu bir ömür diliyoruz.

                Değerli okuyucularım! ... Saygı değer tüm öğretmenlerimizi hiç unutmayalım, onları ziyarete edelim  , ellerini öpelim , onlara hediyeler verelim, sevgimizi esirgemeyelim, onlara saygı gösterelim , baş tacı yapalım. Çünkü öğretmenlerin hakkı hiçbir zaman ödenemez…

                Öğretmenler için yazdığım şiirimi aşağıda takdim ediyorum.

                Hoşça kalınız…

 

ÖĞRETMENİM

 Tüm öğretmenlere armağanımdır.

Bizlere sevgin hiç bitmez,

O gayretin eksilmez,

Senin hakkın ödenmez!

Sevgili öğretmenim!

 

Bizlere sevgi verdin,

Görgü ve kültür verdin,

Bitmeyen kaynak verdin,

Canımsın öğretmenim!

 

İlim irfan öğrettin,

Güç verdin kuvvet verdin,

Bizleri adam ettin,

Sevgili öğretmenim!

 

Yağmur, çamur demedin,

Okulda dinlenmedin,

Hiç yorulmak bilmedin,

Fedakar öğretmenim!

 

Hiç durmadan çalıştın,

Her güçlüğe katlandın,

Engellerden yılmadın,

Cefakar öğretmenim!

 

Elinde hep meşalen,

Dünyayı aydınlatan,

Bizleri hep yücelten,

Sevgili öğretmenim!

 

Bilim ve teknoloji,

Her an hedefin oldu,

Yüreğin sevgi dolu,

Vefakar öğretmenim!

 

Hep mücadele ettin,

Öğrencileri sevdin,

Bizleri yetiştirdin,

Sevimi öğretmenim!

 

 Hoşgörün hiç tükenmez,

Sevgin her an eksilmez,

Senin hakkın ödenmez!

Sevgili öğretmenim!

 

Hamdi ERTÜRK

 

24.11.2014 TOKAT