TOKAT GAZETESİ

UYKULUK

İstanbul’da Sütlüce Semtinin ayrı bir yeti ve özelliği vardır. Haliç koyunun yanındaki yamaçlara kurulmuş güzel bir semttir. Yönünü batıya dönmüş ayaklarının dibinde altın boynuzlu Haliç. Güneşin ilk ışıklarıyla Eyüp Sultan’ın muhteşem manzarası sizi büyüler. Başınızı sola çevirdiğinizde Fatih Sultan’ın mezarını, Camisini, Kanuni’nin Mimar Sinan’a yaptırdığı camileri görürsünüz. Hemen ötede Topkapı Sarayı tüm İstanbul’a hâkim dehşetiyle durur. Yeşilliği ve ağaçların çokluğu ciğerlerinize oksijen beyne düşünce kalbe sevda verir. Başınızı sola çevirdiğinizde Pierre Loti tepesini ve mezarlıkları görürsünüz.  1876 YILINDA İstanbul’a yerleşen  PierreLoti sık, sık buradaki tepedeki kahveye çıkar İstanbul’u seyredermiş. Fransız Yazar ve doğa bilimcisi JulineViaud’dur asıl adı.

 

Sütlüce sokaklarında yüzlerce eski tarihi esere rastlarsınız. Günümüzdeki çarpık ve yanlış imardan dolayı adeta katletmişler. Daracık sokakların arasında yapmacık kaldırımların üzerinde gitmek bir sanat. Güzellikleri seyrederken tarihi dokunun derinliklerine dalarken bu dünyaya döndüğümüzde gördük ki acıkmışız. Güzel bir lokanta ararken gözümüze kokoreççi uykuluk yazıları göze sıkça çarpıyordu. Kokoreci biliyorum da “uykuluk” nedir diye hep aklıma da takılıyordu. Bir lokanta da yemek yerken aşçıya uykuluğu sordum anlattı. Tam anlatamadı ki daha da merak etmeye başladım. Kütüphanedeki kitaplardan internetten edindiğim bilgilere göre uykuluk şöyle anlatılıyor:

“Uykuluk dana yada kuzunun gerdan, yürek, ciğer, kelle, yada bağırsak gibi yerlerinden çıkarılır. Bir hayvanda yaklaşık olarak 80-100 gram kadar uykuluk bulunur. Gerdan uykuluğu en iyisidir. Yürek uykuluğu kalkan balığına benzer. Ciğer uykuluğu sinirli olur. En lezzetlisi bağırsaktan çıkan fındık uykuluğudur. Fındık uykuluğu sadece küçükbaş hayvanlarda bulunur (Danalarda) bir de hayvanın çenede bulunan uykuluk vardır. Bu uykuluk çok sert olur. Uykuluk büyük ve küçükbaş hayvanların gırtlağının altında bulunan bir salgı bezidir. Ayrıca bu salgı bezi hayvanların karaciğerinin bağırsağının kenarında yer alır. Uykuluk beyaz acayip görünümlü yağ bezesine benzer (tümüz bezi) salgı bezi denir”

Uykuluk Sütlüce’de meşhurdur. Ayrı bir zevki lezzeti vardır. Gece alkol aldıktan sonra yarım ekmek arasına sivri biber domates eşliğinde yenir. Ayrıca ailece de porsiyon olarak ta yenilir. Sevgi yolunda sağlıklı beslenmeniz dileğimle

 

Süleyman Erkan 07.10.2017 Hasköy İstanbul

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat