TOKAT GAZETESİ

İNSAN OLMAK

İnsan olmak zordur dostum. Neden mi? Eğitim ister, öğrenmek bilmek ister. Sabırları şerbet yapıp içmek gerek. Her gördüğümüz kalıbı, suratı insan bilmek yanıltır insanı. İnsan sadece kendini düşünen, kendi için yaşayan bir varlık değildir. İnsan kendi yaşam koşul ve kurallarını toplumsal kurallara uygun hale getirdikten sonra Dünya insanıyla da uyumlu halde yaşayandır.

            İnsan olmak tek başına bir olgu değildir. Anne babayla başlayan yolculuğa, ailenin biriktirmiş olduğu eğitim, öğretim, gelenek, görenek ve kültürüyle yoluna devam eder. Olgularını çevrenin öğretisi, tecrübesiyle pekiştirir. Okuduğu okullarda aldığı düzenli eğitim öğretimle de bilgilerini taçlandırır. Her yönüyle birey yine de hayata hazır değildir. Hayat merdivenlerinden çıkarken öğrenmenin sonsuz bir derya olduğunu bilir insan.

            İnsan olma kendini tanımaktan, bilmekten geçer. Kendini bilen insan çevresindeki canlıları, tabiatı koruyup kollayandır. İnsan olmak kolay gibi gelse de yaşamın en önemli bölümüdür. İnsan, yaşarken yaşatmaktır, kırmadan dökmeden incitmeden. İnsanın özünde hiçbir canlıya kıymadan aç açıkta bırakmamaktır.

            İnsan olmak sevmek demektir. Katıksız, karşılıksız, özveriyle… Doğrularda düşmanının yanında olmak, yanlışlarda çelik gibi sağlam durmaktır insan olmak. Düşmanına doğruyu, iyiliği, güzelliği yaşatarak insan olduğunu sergilemektir. Varsın düşmanın yaptığı hatadan utansın.

            İnsan olmak zora düştüğünde şiddete başvurmadan aklına, bilgine, tecrübesine başvurandır. Sabrını dizginleyen, güzel cümlelerle toplumu aydınlatan, karanlık gecenin dolunayı gibi yüzü gülendir insan. “Acı su da, tatlı su da berraktır. Bakın görünüşe aldanma. Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan hâl ehli olandır.” Mevlana.

            İnsan olmayan sevgi nedir bilmez. Kendinden, benliğinden, menfaatinden başka bir dünyası yoktur. “Ne fark eder ki kör insan için elmas da bir cam da… Sana bakan bir kör ise sakın kendini camdan sanma!” Mevlana.

            “İnsan kendi gerçeklerini net bir şekilde görmeli. Kendi gerçeklerini göremeyen insan boş hayallerinin peşinde koşarken en değerli özelliği insanlığını kaybeder.” Plato

            “Benim en büyük arkadaşım, DOĞRULUKTUR.” Aristoteles.

            İnsan kendine soru sorabilmeli. Neden, nasıl, niçin, ne kadar? Kendini karşısındakinin yerine koyarak empati kurmalı. Dayatma öğretilerin ne kadar yanlış olduğunu sezmeli. Bilimsel verileri olan bilgileri savunmalı insan. “Aldatmanın en iyi yolu, kendini herkesten kurnaz sanmaktır.” Francois de la Rochefoucauld.

            İnsan olmak bir onurdur. İnsan bedeni de onuru da her şeyden değerlidir bilene. Bunu bilen insan hem kendini korur hem de başkalarının onurunu kirletmez.

            “Birisi size ihanet ederse onların suçu. İkinci kez ihanet ederse sizin suçunuz.” Eleanor Roosevelt.

            Günümüzde insan olabilmek zordur. Her şeyin bir maddiyat olduğu, değerlerin parayla ölçüldüğü bir ortamda insan olmak bir sanattır. İnsan yaratılış olarak rahatı ve kolayı seçer. Bu rahatlıkla her geçen günde bir şeylerini kaybeder. Bedenimizin beslenmeye, ruhumuzun da sevgiyle beslenmeye ihtiyacı var. İnsan ruhunu hırsla, öfkeyle, acı, nefret, kinle beslerse vücutta sadece et ve kemikten oluşan bir yaratık kalır. Bu tip yaratıktan bencil, iki yüzlü, dönek, vicdanı olmayan bir varlığa aramızda görürüz. Ama insan ve insanlık böyle mi? Yüz seksen derece tersidir. İnsan bedenindeki ruhu sevgiyle, hoşgörü, yardımlaşma, akıl, bilimle doldurulursa insan olma onuru yolunu açmış oluruz.

 

Çiçeklerle hoş geçin,

Balı incitme gönül.

Bir küçük meyve için

Dalı incitme gönül

 

Meyve verince azma

Geri kalınca kızma

Tüten ocağı bozma

Kulu incitme gönül

 

Dokunur gayretine

Karışma hikmetine

Sahibi hürmetine

Kulu incitme gönül

 

Sevmekten geri kalma

Yapan ol yıkan olma

Sevene diken olma

Gülü incitme gönül

            (Yunus Emre)

 

            Kısacası insan olmak karşıdan göründüğü gibi kolay değil. Sevgi ister, emek ister, fedakârlık ister. Çevremizde insanlığın bol olması dileğimle…

 

Süleyman Erkan / 10 Kasım 2017 (Burdur)

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat