TOKAT GAZETESİ

Kitap fuarı üzerine…

İlimizde tertip edilen Tokat Belediye Kitap Fuarı üzerine bir sohbetim oldu. Gazetemizin İşitme Engelli Yazarı Turan Yalçın ile hemen her fırsatta kitap fuarları üzerine konuşur, ilimizde de olmasını temenni ederdik. Türkiye’nin birçok yöresine kitap fuarı için giden Turan Yalçın, Tokat’ımızda da açılması için gündem oluşturulmasının öncüsü olurdu. Sağ olsun bu yıl Tokat Kent Konseyi’nin girişimi, Tokat Belediyesi’nin maddi desteği ile gerçekleştirdi. Çok da güzel oldu.

            Ve haliyle Tokat’ta ilk defa düzenlenen kitap fuarının yankıları devam ediyor. İşitme Engelli Yazarımız Turan Yalçın sohbetimizde fuara katılan birçok yayınevindeki dostlarıyla görüştüğünü, hepsinin de kitap fuarından memnun kaldıklarını söylediklerini belirtti.

            Tokatlı birçok yazarın fuar sayesinde okuru ile buluştuğunu söyleyen Turan Yalçın, Tokat halkının da Tokatlı yazarları bu kadar kapsamlı bir etkinlikte tanıdığını belirtti.

Zaman zaman üniversite öğrencileri ile sohbet ettiğini belirten Yalçın öğrencilerin çoğunun “bu son senemiz, keşke ilk geldiğimiz senelerde böyle güzel fuarlarla tanışsaydık, okumayı daha çok severdik, sevdiğimiz yazarlarla sohbet etmek, beraber olmak çok muhteşem duyguydu.” dediklerini anlattı.

İstanbul Kitap Fuarı ile Tokat Kitap Fuarı günlerinin aynı anda olması dolayısıyla bazı yayıncıların Tokat’ı sevmelerine, daha çok kalmak istemelerine rağmen fuardan erken ayrılmalarına üzüldüklerini belirtmişler. Yazarların okullarda öğrencilerle buluşmaları ve belediyenin kitap satın alarak hediye etmesi uygulamasını da beğenen yayıncılar gelecek seneyi şimdiden beklediklerini dile getirmişler.

Yerel basının fuardaki gelişmeleri haber yapmasının ve yazarları motive edici yayınlarının çok faydalı olduğunu belirten yayıncılar Tokat’ın kitaplara bu kadar ilgi göstermesini hem sevinerek hem de şaşırarak izlediklerini anlatmışlar.

Üniversite öğrencileri, vize sınavı zamanına denk gelmesi dolayısıyla fuardan daha çok faydalanamadıklarını, gelecek yıllarda bunlara da dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamışlar. Kitap fuarının çocuk ve gençlerde kitap okuma sevgisini artıracağını belirten Üniversiteliler, Üniversitelilerin Tokatlı yazarlarla tanışıp kaynaşmasına vesile olduğundan dolayı fuarın anlamlı ve verimli olduğunu dile getirmişler.

İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha renkli, hareketli olacak şekilde Kitap Fuarları ile buluşmayı temenni eder, katkıda bulunanlara teşekkürlerimi sunarım.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat