TOKAT GAZETESİ

BAL’daki Turhalsporumuz

Bld. Turhalspor – Ladik Bld. Spor maçı

 

Teknik Direktörün Gözüyle / Ercan Süsoy

 

Tokatspor’umuzun maçının olmadığı bu hafta Turhal ilçemize giderek Bölgesel Amatör Liginde (BAL) mücadele eden Bld. Turhalspor’un Ladik Belediyespor ile oynayacağı maçı izleyelim dedik. Gerek faal futbolculuk yıllarımdan gerek Teknik Direktörlük yıllarımdan birçok hatıralarımın olduğu, birçok dostlarımın bulunduğu Turhal ilçemize gitmiştik. Turhal tarihi İlçe Stadı yıkıldıktan sonra yapılan yeni stadını da görmek ve orada ilk defa maç izleme fırsatı bulduk.

            Maç önü gözümüze takılan hususlar şöyleydi:

1) Tokat’ımızda futbol kültürünün en çok geliştiği, mazisi eski yıllara kadar giden Turhal ilçemizde eskisi kadar olmamakla beraber yeni yapılan stadın tribünlerini dolduran taraftarlar, bize ilçede spora olan alakanın devam ettiğini gösteriyorlardı. Protokol tribününde eski Turhalspor Başkanı ve Yöneticilerinin yanı sıra Belediye Başkanı Yılmaz Bekler de yer almıştı.

2) Eski tarihi şehir stadı yıkıldıktan sonra daha evvel Turhalspor’un antrenman yaptığı saha düzenlenerek yeni ilçe stadı oluşturulmuştu. Normal ebatlarda, içerisinde şeref tribününün de bulunduğu bir kapalı tribün, bunun karşısında da güya rakip takım taraftarları için yapılan, çok küçük bir okul takımının seyircilerine bile yetmeyeceği bir kapalı tribün yapılmış. Stadın çevre düzenlemesi yapılmadığından kış sezonunda ya da yağmurlu havalarda çamur deryası olacağı görülüyordu. Velhasıl, Turhal Şeker Fabrikasının en şaşaalı devirlerinde Türkiye’nin en büyük fabrika takımı olan Turhal Şeker Spor takımının maçlarının oynadığı o tarihi şehir stadı yerine mutlaka en az onun kadar hatta daha büyük bir güzel stadyum yapılmalıdır. Tüm Turhallı spor severler siyasilerimizden ve Turhal Belediyesinden bu hizmeti beklemektedirler.

3) Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler’in gayreti ile Turhalspor, Turhal Belediye Spor takımı gibi desteklenir olmuş. BAL’da maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarını Turhal Belediyesi sağlamakta. Bu takımdan tüm spor severler ve ilçe halkı Belediye Başkanı sn. Yılmaz Bekler’e teşekkür ediyorlar. Bu alakanın devamını diliyorlar.

Bld. Turhalspor – Ladik Bld. Maçının teknik analizine gelince;

Bld. Turhalspor, maçın büyük bir kısmında başarılı bir futbol oynadı. 1-0 galip götürdüğü maçın son saniyelerinde gereksiz şekilde geriye çok yaslanmalarından ve bir de ferdi bir hatadan dolayı kalelerinde gol gördüler ve maç 1-1 bitti.

Takımı hat hat, mevki mevki incelediğimizde;

1) Kaleci Emrah, şahane fiziği ile kaleyi dolduruyordu. İyi bir maç çıkarmasına rağmen kendine olan güvenini artırmalıdır.

2) Defans bloğu sağ geri (sağ bek) Mehmet, sol geri (sol bek) Muhammed, stoperler Hakan ve Sebati’nden oluştu. Maçın son dakikalarına kadar dağılmadan, yerlerini kaybetmeden oynamalarına rağmen maçın en son anında yaptıkları yer alma hatasından dolayı ve buna şahsi hata da eklenerek gol yemeye sebep oldular. Her şeye rağmen genelde maçın büyük bir kısmında başarılı bir futbol sergilemişler, merkezi stoper mevkiinde yer alan Sebati Tanrıverdi, bu hattın en sivrilen elemanı olarak gözümüze çarpmıştır.

3) Orta sahada Rıdvan ve Onur iki ön libero, Makosfili adlı yabancı Gürcü oyuncu ileri orta saha (santrafor arkası) olarak yer almışlardı. Bu hafta gerek orta sahanın parsellenmesi gerek yer tutmaları bakamından iyi olmalarına rağmen hem kendi aralarında hem de forvet elemanları ile daha fazla pas alışverişini yapmaları lazımdır. Gürcü futbolcu Makosfili santrafor arkası mevkiinde sürekli oynamalı ve bu görevini önünde yer alan santraforunu daha fazla destekleyecek şekilde yerine getirmelidir.

4) Alican sağ ileri (sağ açık), Okan Karagöl sol ileri (sol açık), Mehmet Can da santrafor olarak forvet hattını oluşturdu. Gerek kanatlardan gerekse merkezden daha fazla hücum varyasyonları yapmalıdırlar.

 

Hülasa, vilayetimizi BAL’da temsil eden Bld. Turhalspor daha güzel neticeler alarak Tokat’ımızı ve Turhal’ımızı temsil etmelidir. Turhal Belediyesinin sağladığı imkanları daha iyi değerlendirmelidirler. Tüm Turhalsporlular ve Turhallılara sevgi ve saygılar sunar, Bld. Turhalspor’umuza bundan sonra yapacağı maçlarda başarılar dileriz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat