TOKAT GAZETESİ

SADECE KENDİ İÇİN YAŞAMAK

SADECE KENDİ İÇİN YAŞAMAK

                Toplum içinde ailesi ve çevresine hiçbir yayarı olmadığı gibi başkalarının emeğini sömürerek yaşayan insanlar vardır. Tarlalarımızda yetişen ayrık otlarına benzerler. Bunların bazıları çalıp çırparak yaşarlar. Bukalemun gibi her renge girerler. Gerçekler karşısında sadece öfke duyarlar katlanamazlar. Bunların yanında bir de kimsenin etlisine sütlüsüne karışmadan kendi hallerinde yaşayanlar vardır. Bunların etraflarına bir zararı olmasa da kendilerinden başka kimseyi umursamazlar. İğne kadar çıkarları için diğer insanların çok daha fazla çıkarını yok sayarlar. Bunların davranışı da insanlık dışıdır. Kendi gündemleri dışında herhangi bir gündemi umursamazlar.

                İnsanlığın gereğini yapan insanlarsa kendi yaşamlarını sürdürürken insanlar için neler yapabilirim düşüncesi içindedirler. Kendi mutlulukları yanında başkalarının mutluluğu da onları mutlu kılar. Bunlar faik, yepelek insanlardır. İletileri hep insanlık sergiler. Başkalarının saadeti içinde semih insanlardır. Çalışmalarını bu yönde yaptıklarından diğer insanların takdirini kazanırlar. Kolay kolay unutulmayan öldükten sonra da yaşayan insanlardır. Ailesinin ve çevresindeki insanların refahını, huzurunu, yaşamını kolaylaştırırlar.

                Elektrikler sönünce eyvah çekip üzülüyoruz. Yeniden gelince Allah razı olsun senden Edison diyoruz. Aylarca süren yolculuğu birkaç saate indiren taşıtları icat eden kişileri düşünelim. Bunlar gibi binlerce kolaylıkları insanların hizmetine sunan kişileri düşünelim. Dünya durdukça onların adı yaşayacaktır. Bunlar insanların daha rahat yaşaması için olağanüstü çabalar harcayıp kendi rahatlarını bir kenara bırakmışlardır. Bunlar her zaman adam olarak yaşamışlardır. Sadece kendi ülkeleri için değil bütün dünyanın değerleridir. Uygarlığın her gün daha iyileşmesi için çalışmışlardır.

                Bazı kişiler de milletime iyilikler getiriyorum diye sadece kendi düşünceleri ile yaşadıklarından yanlışlara girerler. Örneğin Hitler gibi insanlar kendi ülkelerinin felaketi hazırladıkları gibi dünyayı da kana bulamışlardır. En tehlikeli olan kişiler de bunlardır. Allah böyle kişilerden bütün insanlığı korusun.   

Saygılarımla.

08. 12. 2017

Mehmet Tapar

 

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat