TOKAT GAZETESİ

MAĞLUBİYETLER SERİSİ Mİ?

Tokatspor’umuz deplasmanda İnegölspor’a 1-0 mağlup olmasından sonra, grupta ilk 5 içindeki İstanbul Sancaktepe Bld.spor’a da iç sahada 0-1 mağlup oldu. İlk yarının son maçında Diyarbakır’da Amed Sportif Faaliyetler maçını oynayacak olan takımımız, zor görünen bu maçta da mağlup olmaz ve mağlubiyetler serisi yaşamamış olur inşallah.

         Tokatspor’umuzun galibiyetler serisine nazar mı değdi? İnşallah böyle bir şey olmaz diyelim. Bununla birlikte takımımızın bu sezon oynadığı maçlarda istikrarsız bir görüntüsü olduğunu gözlemliyoruz.

         Sancaktepe Bld. Spor maçında gözümüze takılan önemli hususlara gelince;

         1) Bu sezon ilk yarının iç sahadaki son maçı olan Sancaktepe maçında protokol tribününde çok kalabalık bir seyirci potansiyeli vardı. Belediye Başkanımızın dışında, sn. Valimiz, Jandarma Komutanımız, Milli Parklar ve Doğa Koruma Müdürümüz, Emniyet Müdürümüz, Gençlik ve Spor Müdürümüz, eski ve yeni Başkanlar, Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul’dan gelen Yönetim Kurulu Üyesi hemşehrilerimiz Ender Demirtaş ve Okay Karacan, Sancaktepe Bld. Spor Kulübünün Başkanı ve Yönetim Kurulu, müdavimler yer almışlardı. İnşallah ikinci devre maçlarında da bu ilgi ve alaka devam eder temennisindeyiz.

         2) Takımımızın her maçında 12. adamı konumunda olan taraftar toplulukları bu kez, tribünün öncü isimlerinden Sarı Murat’ın annesinin vefatı nedeniyle cenaze namazında saf tutmuşlar, maça da buruk gelmişlerdi. İster istemez bu durum tezahüratlarını da etkiledi.

         3) Bu sezon sahamızda oynadığımız maçlarda ilk defa Elazığ Bölgesi klasman hakemleri görev aldı ve çok kötü bir yönetim gösterdiklerini gözlemledik. Bu da maalesef ilk devrenin son maçına denk gelmiş oldu ve iç sahadaki ilk mağlubiyeti yaşadık.

         Sancaktepe Bld. Spor maçının teknik analizine gelince;

         Tokatspor’umuz bu sezon zaman zaman istikrarsız maçlar oynayarak puanlar kaybetti. İşte ilk devrenin son iç saha maçında da bu istikrarsızlığını gösterdi. Bir önceki iç saha maçı olan Sarıyer maçında oynadığı başarılı futbolu maalesef son iki haftada oynayamayarak mağlup olmuş, puan cetvelinde daha üst sıralara çıkma fırsatını değerlendirememiştir. İnşallah, devre arası hazırlık sürecini iyi değerlendirerek ikinci devre arası maçlarının çetin geçeceğini de göz önüne alarak kadrodaki eksikliklerin tamamlanmasını bekliyoruz.

         Takımımızı mevki mevki, hat hat incelersek;

         1) Sezona ikinci kaleci olarak başlayan, sonrasında birinci kaleci olarak ilk 11’de çıkan Akın İsmail bu maçta diğer maçlardan daha iyi değildi. Bir yorgunluk, bıkkınlık içinde görülüyor. Onun yerine Vedat Kapurtu’ya yer verilmelidir.

         2) Defans bloğumuz Hasan Erbey (sağ geri/sağ bek), Mehmet Öztonga (sol geri/sol bek), stoperler Murat Cömert ve Ömer Can Öndaş terbindeydi. Bu hafta sağ bekimiz Hasan diğer maçlara nazaran daha iyi bir oyun çıkarmasına rağmen, stoperlerimiz Ömer Can Öndaş ve Murat Cömert yine yanlış yer almalarıyla defansif müdahalelerini tam manasıyla yapamadıkları için defans bloğumuzun aksamasına sebebiyet vermişlerdir. Bu mevkide artık stoperlerimize nazaran daha çabuk merkezi stoper olarak yer alan İsmet Kavuştu’ya da şans verilmelidir.

         3) Orta sahamız, iki ön libero Yaşar Yurduseven, Emre Hasan Balcı, ileri orta saha Ali Kemal Yükseker tertibindeydi. Buna karşılık bu hat Sarıyer maçında, rakip orta saha oyuncularının bulundukları yere göre daha iyi yer alıp, onları marke edip, oynayamamalarına yol açan taktiklerini bu maçta yerine getiremedikleri gibi, Teknik Heyetimiz de Sarıyer maçındaki taktiği bu kez uygulatamamıştır. Bu sebeple orta sahamızdaki futbolcular hem yer almada hem rakip orta sahayı karşılamada zaaf gösterdiklerinden defans bloğumuz da zorlanmış ve bocalamıştır. Fizik yetersizliği olan Recep’e bu hatta yer verilmemesi yerinde bir karardı.

         4) Forvet hattı sağ ileri (sağ açık) Burak Kara, sol ileri (sol açık) Recep Türköz ile santrafor oynaması henüz öğretilmemiş Alperen Pak her zamanki gibi santrafor mevkiinde yer almıştı. Recep’in sol açık oynatılmasını yerinde bir karar olarak görüyor, bu fizik yetersizliği ile ancak bu mevkilerde az çok oynayabilir diye değerlendiriyoruz. Recep için en faydalı mevkii bu mevkidir diyebiliriz. Devamlı ikazlarını yaptığımız şekilde, kadro içinde tek santrafor karakterli yapıya sahip Murat Can Yelkaya geçen hafta İnegöl maçında kadroya alınıp, son 10 dakika sağ açık mevkiinde denenmişti. Bu hatta Murat Can santrafor olarak denenmelidir. Bu hat için mutlaka devre arasında acil transfer yapılmalı, bir sol açık, iyi bir santrafor takıma kazandırılmalıdır.

         Hülasa, elde olmayan sebeplerden dolayı alelacele kurulan bu takımımız istenen kadar olmamakla beraber, gelinen noktada başarılıdır diyebiliriz. Takımımıza ikinci yarı için mutlaka takviye yapılmalıdır.

 

         Takımımıza bundan sonraki maçlarda başarılar diler, spor severlere sevgi ve saygılar sunarız.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat