TOKAT GAZETESİ

BEHZAT DERESİ

Tokat’ta göze ve gönüle hitap eden güzel işler yapılıyor. Bir insan için en önemli sorun sağlık, sağlığın en önemli şartı da temizliktir. İşte bu yüzden yapılan en önemli iş olarak Behzat Deresi’ni görüyorum.

                Çocukluğumuzda Tokat’ı sel basmış diye duyardık. Çevresindeki dağlar ağaçsız olduğundan dere çevresindeki duvar  da yokken çevreden toplanan sular sel olup insanlara zarar veriyormuş demek ki. Dere kenarına yapılan duvarlarla yağmur sularının oluşturduğu seller önlendi. Derenin iki kenarından insanlar içine düşeriz diye yürüyemiyorlardı. Kenarlara yapılan kaldırım ve korkuluklarla bu da önlendi. Bu şekilde aynı zamanda yol da genişlediğinden dere kenarı duble yol oldu. Trafik rahatladı. Şehir içindeki  caddenin yükü hafifledi. Belediye çok önemli bir hizmet yapmış oldu.

                Dere kenarındaki kaldırımda yürürken içini gördükçe içim yanıyordu. Dere içinde oluşmuş otlar, çukurluklar, atılan pislikleri tutuyor ve böylece oralarda milyonlarca mikrop oluşmasını sağlıyordu. Çirkin bir görünüm vardı ve insanların sağlığını tehdit ediyordu. Dere yatağını betonla sıvasalar diye düşünüyordum. Büyük masraf tutmayacak bu işin yapılmamasına şaşırıyordum ama geçenlerde yapıldığını görünce içim ısındı. Benim düşündüğümden daha güzel bir şekil verilerek pekala olduğunu gördüm. Hemen Sayın Başkanımız Eroğlu’na teşekkür edip tebrik etmeyi düşündüm. Suyun ortaya toplanmasıyla çevreye dağılması önlenmiş. Dereye atılacak maddelerin kenarda kalacağını gören vatandaşların da bir şeyler atmaktan utanacaklarını düşünüyorum. Adam olan adam dereye bundan böyle bir şeyler atmaz.

                Yapılan her hizmet tabi ki güzel oluyor. Halkın yaşadığı şehirde rahatı sağlanmış oluyor. Behzat Deresi gibi sağlık sorunlarını halleden işler halkımız için çok önemli. Başkanımızı çalışmalarından dolayı tebrik eder saygılar sunarım.  

18. 12. 2017

Mehmet Tapar

 

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat