TOKAT GAZETESİ

BOTANİK BAHÇESİ MÜJDESİ

Bundan iki ay kadar önce, 01 KASIM 2017günü, TOKAT TEKNOPARK'TA, Vali Ömer TORAMAN başkanlığında, Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN ve Üniversite ile Kamudan konunun uzmanlarının katıldığı bir toplantı yapılmıştı. Bu toplantıda, TOKAT'ın bitki çeşitliliği açısından durumu değerlendirilmiş ve şu sonuca varılmıştı: TOKAT'ta bir "BOTANİK BAHÇE" kurulması, İlimiz ve Bölgemiz için önemli bir ekoturizm kaynağı oluşturacaktır.  Bu sonuç, ertesi gün yerel basında haber olunca, konuya duyarlı kamuoyunda bir müjde etkisi yaratmıştı.

            BOTANİK kelimesi, bitkilerle ilgili tüm bilgi ve bilimleri kapsayan bir kavramdır. "Botanik Bahçesi" denilince de bunun sıradan bir bahçe olmadığı hemen anlaşılır. Bir Botanik Bahçesi kurmak, başlı başına bilimsel araştırmayı ve titiz bir çalışmayı gerektirir. İşin içine sadece botanik bilimleri değil, peyzaj mimarisi ve bahçıvanlık kültürü de girmektedir.

            İlimiz doğal bitki örtüsü, endemik (yalnız bir yöreye özgü) bitki türleri, kültür bitkileri ve meyve çeşitleriyle öyle zengin bir yöre ki, Tokat'a dersiniz sanki devasa bir botanik bahçesi… Örneğin, ilimizin doğal bitki örtüsü içinde 40 (kırk) çeşit meşe var. 1980'li yıllarda ilimizi ziyaret eden TEMA'nın kurucu başkanı Hayrettin KARACA, orman gezisi sırasında bizim bilmediğimiz bir meşe çeşidi görmüş ve bir fidanını çekip alarak YALOVA'daki botanik bahçesine (Arberatrum-Ağaç Müzesine) götürmüştü.

            TOKAT'ta bir botanik bahçe kurulması fikri, ilk defa 2006 yılında, TOKAT GAZETESİ haber merkezinde, dönemin GOÜ Rektörü Prof. Dr. Zehra Seyfikli'nin gazeteyi ziyaretinde tarafımızdan dile getirilmişti. Daha sonra, Tokat Kent Konseyi Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu'nun EKİM-2010 ayı toplantısında, GÜMENEK'ten itibaren YEŞİLIRMAK'ın esaslı bir çevre düzenlemesi yapılması konusu görüşülürken, dönemin İl Çevre ve Orman Md. (bugün, Doğa Koruma ve Milli Parklar, Tokat Şb. Md.) İhsan İKİNCİ, Gümenek'te bir de botanik bahçe kurulmasının çok iyi olacağını söylemişti.

 

            BOTANİK BAHÇESİ kurulursa (İnşallah kurulacak, artık öyle gözüküyor) ilimiz adına, doğamızı daha iyi tanıma ve koruma ve ekoturizm adına büyük bir kazanım olacak.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat