TOKAT GAZETESİ

OKURYAZAR BULUŞMALARI İÇİN TOKAT’TAYIZ...(2)

OKURYAZAR BULUŞMALARI İÇİN TOKAT’TAYIZ...(2)

                2017 yılının son haftasını uzun yıllar görev yaptığım Tokat’ta geçiriyorum. Her mevsimin güzelliklerini yaşadığım şehrin kendi akışı dışında, ziyaret etmem gerekli yerleri unutmuyorum. Hocam, ağabeyim, arkadaşım ve dostlarım bu günlerde gülümsüyor işte. Bu günlerde görev yaptığımız dönemlerden geride kalanları topluyoruz. Gökkubbe’de ne kaldı ise, yüreğimize ve avuçlarımıza ne uzandı ise eyvallah…

                Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği; “Okullu Okulsuz, Okuyoruz Yazıyoruz” projesi “Okur Yazar Buluşmaları” kapsamında 28 Aralık 2017 tarihinde Turhal Ş.Ahmet Atilla Güneş MTAL ve Turhal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle bir araya geldim. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Efkan Karaerkek program boyunca bizimle birlikte oldu. Konuşma da yaptı. Öğretmenlik yıllarımız ve anılarla ilgili güzel sohbetle yolculuğumuzu süsledik.

                Eğitimci, şair –yazar olarak kendimi şanslı görüyorum. 1994-2011 yıllarında görev yaptığım şehrin her köşesini görme şansım oldu. Yaşadıklarım, gördüklerimden uygun bulduklarımı deneme ve şiir olarak yazdım.

                Yazdıklarım yeniden inceleniyor ve değerlendiriliyor. Tokat ile ilgili yazdıklarımın basımı gerçekleşecek ve okuyucularıma ulaşacak olması beni ayrıca heyecanlandırdı.  Gecemi ve gündüzüme karıp çalışmaya başlıyorum.

                “Okur Yazar Buluşmaları” projesini hayata geçiren Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı başta olmak üzere il yöneticilerine, program koordinatörü Türkçe öğretmeni Keziban Yıldırım Özcan’a, teşekkürler. Turhal İlçe Milli Müdürü Mehmet Yıldız’a, şube müdürleri Aziz Durgun, Murat Sapanca’ya, okul müdürleri Kadir Türksoy’a, Aydın Demir’e, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni ilçe formatörü Filiz Yavuz hocam yine şiir okuyarak da programı zenginleştirdi. Yine şiir okuyarak programa katkılarından dolayı Metal öğretmeni Arif Güner, Biyoloji Öğretmeni Seher Dilek Kocak’a şiir okuyarak yaptıkları katkılarına, her iki okulun müdür yardımcılarına, programa katılan öğretmenlere, şiir tadında sohbet ettiğimiz sevgili öğrencilere çok teşekkür ediyorum.

Meslektaşlarımla ve öğrencilerle bir araya gelmek yaşama sevincimiz. Hayat kaynağımız. Nefesimiz.

Sınıf öğretmeni olarak devlet memurluğu görevine başlayan bir eğitimcinin okullarda, öğretmen ve öğrencilerle birlikte olması ve gençlerle “Şiir Tadında Sohbet” etmesinin huzuru, mutluluğu ve dahi gururu ancak yaşandıktan sonra izahı yapılabilir, yazılabilir.

                Okunmakta olan bu yazı teşekkür amaçlı yazılmaktadır. Beş günlük programı 29.12.2017 Cuma günü Tokat Merkezde iki okulumuzda tamamlıyorum. Öğleden önce Yeşilırmak MTAL’de, öğleden sonra Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrencilerle bir araya geliyorum. Okul Müdürleri Cevat Alçin, Bekir Korkat’a, müdür yardımcılarına, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Ali Çınar ve Filiz Ceberut’a, programa katılan öğretmenlere, şiir tadında sohbet ettiğimiz sevgili öğrencilere çok teşekkür ediyorum.

                Programlar boyunda bütün okullarda salonda bulunan öğrencilerin bir bölümü “Har-ı Bülbül” şiir kitabımızı okumuş olarak geliyorlar. Bu nedenle program çok akıcı ve canlı geçiyor. Şairi ve şiirlerini tanıyan öğrenciler çok canlı ve dahi diriler. Hareketlilik son saniyeye kadar sürüyor.

                Yazar ile ilgili merak ettikleri, şiirlerle ile ilgili yorumlar. Öğrencilerin şair okuması aralıklarla öğretmen ve yöneticilerin de katkıları unutulmaz dakikaları da beraberinde getiriyor.

                İlden programa katılan şube müdürlerimizin, ilçe yöneticilerini programın açılış ve kapanışlarında yaptıkları konuşmalar öğrencileri mutlu ediyor.

                Son programımızda şube müdürü Abdullah Gürbüz’de aramıza katılarak program boyunca bulunmuş ve programla ilgili duygularını paylaştıktan sonra şiir okuyarak katkı sağlıyor.

Günler, aylar, yıllar gelip geçiyor. Dün, bugün ve yarın. Yıllar ömrünü tamamladıkça bir yenisi sıfırdan başlıyor.

                2 Aralık 1994 tarihinde ebediyete intikal eden ünlü şair, yazar, Devlet Sanatçısı Orhan Şaik Gökyay’ın aziz anısını yaşatmak amacıyla 2001 yılında eşi Ferhunde Gökyay ve öğrencisi Kudret Ünal tarafından ihdas edilen “ Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü” 12.12.2017 tarihinde Yeni Türk Şiiri Şairi Osman Baş’a, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 75. Yıl Konferans salonunda verildi.
                Firuzan, Sevda Sevda Yüreğimde Türkiye’m, Har-ı Bülbül olmak üzere 17 şiir bestelendi. Har-ı Bülbül kitabımız hakkında yurt için de ve dışında onlarca yazı yazıldı. Har-ı Bülbül, Azerbaycan Devlet sanatçısı AZERİN tarafından okunmaktadır. Sevda Sevda Yüreğimde Türkiye’m bestekâr Ramazan Özyurt tarafından okundu. Firuzan çok sevildi.

                Azerbaycan Cumhuriyeti, “VEKTÖR” Uluslararası İlimler Akademisi tarafında “2017 TÜRK DÜNYASINDA YILIN KİTABI” Uluslararası Mükâfatının Diploması “Har-ı Bülbül Kitabına göre Osman Baş’a verildi.

                Güzel duygular, yaşamak ve mutluluğa ulaşmak hayatın önemli ayrıntılarının güzellikleridir. İnşallah 2018 yılında da her şey gönlümce ve gönlünüzce olur. 31.12.2017

 

 

Osman BAŞ

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat