TOKAT GAZETESİ

ŞAMPİYON

Sevgili dostum Mehmet Tapar, Tokat tavla şampiyonu ilan etti kendisini. Zar tutmasın diyor, kim olursa olsun çıksın karşıma. Yanımızda, yakınımızda İbrahim Gürel olursa o birinci, ben ikinciyim. Onunla da oynarım ama zarı fincanla atması koşuluyla. Ne kadar söz verirse versin zar tutmayacağım diye, darda kalınca tutmadan edemiyor.

Hani kahveye gelen adam meydan okumuş: “Var mı bana yan bakan!” iri yarı biri çıkmış “Ben bakıyorum ne olacak? Bu kez onun koluna girmiş: “Var mı abimle bana yan bakan!” gibi…

Öğleden sonra biraz geç gelir lokale. O gelinceye kadar Günlük rakibi Sayın Mehmet Akı hocamla bir beş yaparız ısınma amaçlı. Dün Mehmet hocamla üç üç devam ederken o, toplamaya başlayınca ben henüz kapı bile yapamamıştım. Hocamı kutladım siz galipsiniz diye el sıkıştık. Zaten asıl rakip şampiyon da gelmişti.

Her ikisine de iyi şanslar dileyerek meydanı onlara terk ettim. Vur aşağı, çal yukarı, büyük mücadele, şampiyonun yedi sıfır mağlubiyetiyle sonuçlandı. Şans diyor, sonuca. Sanki kendisi galip gelirken şansın hiç rolü yokmuş gibi... Şampiyonumuzun yenilgisine dayanabilir miyim? Tekrar oynadığım rakibini beş sıfır yendim. Bir el önce ona yâr olan zar, bu kez bana gülmüştü…

Derler ki Çanakkale muharebeleri sırasında bir Türk askeri ile İngiliz askeri, silahsız olarak karşılaşmışlar. İngiliz, daha önce öğrendiği yakın dövüş bilgilerine güveniyormuş. Türk ise pehlivanmış. Türk, aniden daldığı gibi altına alıvermiş İngiliz’i.

Bizim şampiyonun ki de o hesap. Şampiyon, İngiliz dövüşçü gibi tavla oyununun inceliklerini uygulamaya, rakibin pullarını hapsetmeye çalışırken öbürüne pehlivanın acı gücü gibi öyle bir zar geldi ki şampiyonun bütün uygulamalarını silip süpürdü.

Tüm kapılar açıkken elindeki kırık pulu koymak için attığın zar düşeş gelirse yani gele atarsan ustalığın kaç para eder?

Çocuğa babasının nerede olduğunu sormuşlar da “Kahvede gele atıyor” yanıtını almışlar.

Evet, ustalık da önemli ama “Zor la değil, zarla” diye bir sözümüzü de unutmayalım. Evet, güzel oynayabilirsin ama rakibinin gele atmasını da etkileyemezsin ya…

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat