TOKAT GAZETESİ

Kafamda rakamlar dönüyor!

Eminim yeni yılla birlikte hesap kitap işinde olanların kafalarında rakamlar dönüp duruyordur, gece yastığa başını koyduğunda ordan gelen ile buradan giden, gelecek ve gidecek olanların planlamasını yapmaktan gözlere uyku gelmez oluyordur.

 

            Zaman zaman piyasanın nabzını tutan yazılarım olsun istiyorum, bir dokunduğumuzda bin ah işittiğim oluyor. Gelir ve bilançoların düştüğü, gider kalemlerinin zamlı fiyatlarla arttığına yönelik sitemlere şahit oluyoruz. Yazın bunları… Söyleyin bunları… deniyor.

            Elbet yetkililer de biliyordur diye inanırım.

            Vergi dairelerinde KDV borçlarının yeniden yapılandırılması için bir hareketlilik olduğu aşikar.  Bilhassa kamu kurumlarından alacağın tahsil edilmesinde, hak edişlerde 2 bin liraya geçen tüm ödemelerde “vergi borcu yoktur’ diye vadesi geçmiş borç durumunu gösterir belge istenmesi söz konusu. Borç yapılandırılmalarında yüzde 30’u peşin ödendikten sonra geriye kalanlara taksitlendirme yapılıyor. Esnaf kesiminde bu durumun yaşattığı bir mali darboğaz olduğunu dillendirmek gerekiyor.

            Esnaf odalarının, birliklerin üye ortaklarının yaşadığı sıkıntıları çözebilmek adına bilhassa faizsiz kredi verebilmeleri piyasayı müthiş bir rahatlığa kavuşturabilir. Borç faizlerinin esnafın belini daha büktüğü de acı bir gerçek.

            Piyasayı rahatlatacak, canlandıracak adımların atılması en büyük temennimizdir.

            Sn. Cumhurbaşkanımız Tokat’a gelmişken, O’nun ağızdan ekonomiye umut verecek, Tokatlıları memnun kılacak yatırım sözlerini duymak da isteriz.

 

            Kalın sağlıcakla.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat