TOKAT GAZETESİ

MASA DONATMAK

MASA DONATMAK

Dostumun yazısının bir yerinde şöyle bir cümlesi vardı: “Müdürü ayartın bahçeye bir masa kursun..”

Köyde ona masa donatmak derler. Gündelikçi Ali, Cuma Dayı’ya sormuş:

-Merak ediyom Cuma Dayı. Masa donatmak ne demek, nasıl donatılıyo masa?

-Kolay Ali, bir tavuk kesecek, bir büyük rakı alacak, sevdiğin komşularını davet edeceksin o kadar. Masa donatanların köyde itibarı artar. Toplum içinde saygın bir yeri olur. Cemaate girince yer gösterir, hatır sorarlar. Kısacası adam yerine koyarlar, masa donatanları.

Aldığı bilgi üzerine Ali’de derhal bir masa donatmış. Cuma dayının tarif ettiği gibi tavuğu kesmiş, rakıyı hazırlamış. Sevdiği birkaç kişiye haber salmış. Köy yerinde haber çabuk yayılır. Çıt desen köyün bir başından bir başına duyulur. Gündelikçinin masa kurduğunu duyan yürümüş. Gelen gelene. Nerdeyse bütün köylü, Ali’nin masasına yürümüş. Kapıda tavuk, bakkalda rakı yok değil ya Tavuk tavuğu, rakı rakıyı kovalamış. Zaten yoksul olan Ali’yi soymuş soğana çevirmiş, kuru çul üstüne oturtmuşlar.

Ertesi gün akıldanesine gelen Ali:

-Masa donatması da ne zorumuş Cuma Dayı! Diye yakınıyormuş.

*Bizim köyde kafa dengi beş altı arkadaş, Veli Ağa’nın evinde kafa çeker, Kadir Ağanın evinde kahve içerlermiş. Neden sonra Veli Ağa’nın aklı başına gelmiş, yakınıyormuş uluorta:

Arkadaş diyormuş, adamlar bizim evde içiyo, Kadir Ağa’nın orda sarhoş oluyolar. İtibar, Kadir Ağaya… Sanıyolar ki ikramın yükünü Kadir Ağa çekiyo…

 

Size gelek yiyek içek. Bize gelek, gülek oynayak hesabı…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat