TOKAT GAZETESİ

İKİNCİ YARI MAÇLARI

Tokatspor’umuz ikinci yarının başlamasıyla birlikte deplasmanda Afyon Afjet ekibine 2-0, iç sahada da Kastamonuspor’a 2-1 mağlup oldu. İki haftadaki mağlubiyetlerle maalesef ikinci devreye hiç de iyi başlamamış oldu. İnşallah önümüzdeki haftalarda derlenip, toparlanır ve bu kötü gidişe ‘dur’ diyerek tekrar iyi bir konumda yoluna devam eder, diyelim.

         Tokatspor-Kastamonuspor maçında gözümüze takılan önemli hususlara gelince…

         1) Protokol tribünündeki manzara önemlidir. Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız yer almamış olsa da Yönetim Kurulumuzdan Mustafa Çevirgen, Ümit İşeri, Hasan Hüseyin Koç, Murat Şahin, Dr. Ali Çelik ve Alt Yapı Sorumlu Yöneticimiz Ali Eraslan maçı takip etmekteydiler. Bu tribünün müdavimleri tam kadro yerlerini almışlardı. İlgi ve alaka devam ettirilmelidir.

         2) Takımımızın 12. adamı konumunda olan taraftarlarımız her nedense bu maçta yer almayarak takımımızı yalnız bırakmışlardı. Biz taraftar topluluklarımızdan hiçbir kimseye kızmadan, kırılmadan, devamlı yerlerini alarak takımımızı desteklemelerini bekleriz. Tokatspor’umuz bir tanedir, başka Tokatspor olmadığına göre bu görev de taraftarlarımıza düşmektedir. Önümüzdeki haftalardan itibaren tekrar güzel tezahüratları ile tribündeki yerlerini almalılar ve takımımızı desteklemelidirler.

         Tokatspor-Kastamonuspor maçının teknik analizi:

         Takımımız Kastamonuspor maçında hiç de kötü bir futbol oynamamış olmasına rağmen yapılmayacak iki hatadan ötürü kalesinde gördüğü iki golle, iyi bir takım görüntüsü vermeyen Kastamonuspor’a mağlup oldu.

         Tokatspor’umuzu mevki mevki incelediğimizde…

         1) Kalecimiz Akın İsmail birinci devre yarısından bu haftaya kadar takımımızın kalesinde yer alıyor. Bize göre Akın İsmail kötü bir kaleci olmamasına rağmen sürekli oynamaya alışık olmamasından dolayı rahatsız. Maç 0-0 giderken defanstan degaj yaparken oyalanması, bilhassa ilk golde önündeki defans oyuncuları ile uyumsuz bir harekette bulunması artık kendisinin bu yükü götüremeyeceğini gösterdi. Takımın As kalecisi olarak alınan Vedat Kapurtu’nun değerlendirilme vaktidir. Tecrübesi ile takımımıza ve defansımıza büyük bir katkı sağlar diye düşünmekteyiz.

         2) Defans dörtlümüz, sağ bek Hakan Ateş, sol bek Enes Keleş, Hasan Erbey ve Murat Ömer çift stoper olarak yer almışlardı. İlk defa sol geride yer alan Enes, defansif görevlerini tam manasıyla yapamamıştır. Birinci yarıda sol bek oynayan Mehmet Öztonga niçin oynatılmadı, anlayamadık.

         3) Orta sahada defans futbolcusu Ömercan’a ön libero olarak yer verildi. Bize göre doğru seçimdi. Kalıplı fiziği ve hava hakimiyeti ile bu mevkide takımımıza fayda sağlar. Zaman zaman yerini kaybediyor. Biraz daha mücadele gücünü artırmalıdır. Yaşar Yurduseven sağ iç, Emin Soğuk sol iç gibi yer alarak oynatıldılar. Yaşar tecrübesi ile takımına oldukça faydalı olmasına rağmen sol iç gibi oynayan Emin Soğuk bu mevkiinin adamı değil. Bu mevkide santraforumuz Alperen veya tecrübeli futbolcumuz Nezir’e yer verilebilir. Bu hatta alt yapımızdan Bekir niçin kadroya bile alınmıyor? Bu futbolcumuzu hocamız Tokatspor’a kazandırmalıdır.

         4) Forvet hattımız, sağ açık Batuhan Türk, sol açığımız Recep, santrafor mevkiinde de her zaman olduğu gibi Alperen yer almışlardı. Batuhan başarılı bir maç oynarken oyundan alınması yanlış bir karardı. Batuhan esas mevkii olan sol açığa kaydırılarak Recep içe doğru çekilebilirdi. Recep sezon başından itibaren teknik direktörümüzün Tokatspor’umuza kazandırmaya çalıştığı alt yapı oyuncularımızdan biridir. Şu bir gerçek ki Recep teknik özelliklerinin yanı sıra fiziki durumu da göz ardı edilmemeli. Fiziki dayanıksızlığı görülüyor. Bize göre sonradan oyuna dahil olabilecek iyi bir alternatif olabilecek durumda. Tokatspor’umuza alt yapıdan futbolcu kazandırmak istiyorsak kalecimiz Nail, orta sahada Bekir, forvette de santrafor karakterli Murat Can Yelkaya kazandırılmaya çalışılmalıdır. Santraforumuz Alperen’i bu hafta bu maçta da gördükten sonra artık Ondan santrafor olamayacağı kanaatine vardık. Ne yer alabiliyor ne gol bölgesine atak yapabiliyor hiç alakası olmayan yerlerde dolaşıyor. Artık kendisine ya kanatlarda veya orta sahada santrafora yakın bir mevkide yer verilmelidir. Sonradan oyuna giren Ercüment Eray Ataklı kısa bir zamanda ilk 11’e kazandırılmalıdır. İkinci yarı oyuna giren 9 numaralı Teoman Safa gerek fiziği gerekse de çabuk ve mücadeleci görüntüsüyle sol açık olarak değil de santrafor mevkiinde oynatılması gerektiğini gösterdi.

         Hülasa, ligin ikinci yarısında iki maçımızı da kaybetmiş olmamıza rağmen bundan sonra yapacağımız maçlarda biraz daha dikkat etmeliyiz. Teknik Direktörümüz Ercüment hoca ekibine, menajer Namık Keskinsu’ya olan güvenimizi belirtir, en kısa zamanda takım üzerinde yapacağı değişiklikler ve alacağı kararlarla takımımızı düzlüğe çıkarmalıdırlar.

 

         Takımımıza bundan sonra yapacağı maçlarda başarılar diler, tüm Tokatlılar ve Tokatsporlulara saygılar sunarız.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat