TOKAT GAZETESİ

SAMSUN KİTAP FUARI'NIN ARDINDAN

“Tebdil-i mekânda ferahlık vardır.” sözünün hakkını her zaman yerine getirmek için kapımı ve gönlümü yoklayan fırsatları değerlendirmeye çalışıyorum. Bu kez rotamız Samsun’u gösterdi.  Bir yanda Karadeniz’in ferahlık veren havası, bir yanda kitap için yola düşmek olunca yolculuğumuz daha da anlamlı hale geldi.

                “Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz” projesi kapsamında Samsun Kitap Fuarı’na doğru yola çıkarken otobüsümüzde kitaba gönül veren öğretmen ve öğrenciler vardı. Değişmeyen sloganımız; “Ortak noktamız kitap, meselemiz okumak.”

                Kafile başkanımız Keziban Özcan Hocamız programın kusursuz bir şekilde gerçekleşmesi için gezimizin her anında varlığını hissettirdi. Gönülden teşekkür ediyorum kendisine. Şunu çok iyi biliyorum ki Keziban Hocamız mevzu kitap olunca bütün önceliklerini bir kenara bırakıp kitapları baş tacı ediyor. Kendisine ele aldığı her işte kolaylıklar diliyorum.

                Fuar alanına girmeden deniz havası almayı da ihmal etmedik. Karadeniz her zamanki haliyle karşıladı bizi. Dalgalı, hırçın ama insanın içini açan hali ile Karadeniz bildiğimiz gibiydi. 

                Samsun Kitap Fuarı Karadeniz’de yapılan önemli fuarlardan biri. Tüyap bünyesinde yapılıyor fuar. Profesyonellik her haliyle hissettiriyor kendini. Ben de yeni çıkan “Şehirde Yeni Bir Rüzgâr” kitabım için AZ kitap standında okuyucularla buluşma fırsatı yakalamış oldum.

                Fuarlarda okuyucuların en çok arzuladıkları şey indirimdir. Zaten kitap fuarlarını cazip hale getiren de indirim ve yazarlarla buluşma şansının yakalanıyor olması. Samsun Kitap Fuarı bu anlamda oldukça büyük fırsatlar sunuyor okuyucuya.

                Hem öğretmen arkadaşlar hem de öğrencilerimiz fuarın tadını kısa süreli de olsa doya doya çıkardılar. Bunu hem yüzlerindeki hoşnutluk ifadesinden hem de ellerindeki dolu dolu kitap poşetlerinden anlamak mümkündü.

                Dönüş yolunda da İMKB Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri duygularını açık yüreklilikle ifade ettiler. Geziye katılan öğrenciler okulun yazı atölyesi ekibindeki öğrencilerdi. Ülkü Nur Polat hocamızın ve öğrencilerinin gayretleri çıkardıkları dergiyle de ete kemiğe bürünüyor.

                Abdülbaki Zambakoğlu; “Hayatımda ilk defa bir Tüyap Fuarı gezisi yaptım ama ilk ziyaretimden fuarların sadece kitap için olmadığını, orada başka görülmesi gereken şeyler de olduğunu öğrendim bu gezide.”

                Damla Şahin; “Ben bugün zihnimde çokça düşünceyle uçsuz bucaksız bir masal diyarındaydım. İnanın hasta bir insanı iyileştirebilecek en iyi hastane kitaplarla dolu; içinde telaşların, gülümseyişlerin tanınmamış arkadaşların saklı olduğu diyardır. Bu diyara gelmemizi sağlayan herkese teşekkürler.” 

                Erdem Timur; “Gün batımının en güzel günlerden birine uyandığı, tüm sessizliklerin kalplerde huzur bulduğu, diğer yandan tüm kirli çığlıkların arınarak gözlerdeki sükûnete kavuştuğu güzel bir ziyarette bulunduk.”

                Seher Güçlü; “Kitabın kokusu bu kez yollara düşürdü bizleri… Öğle yemeğinin ardından bir binaya girdik, içinde binlerce dost kitap bizi bekliyordu… Şimdi çantalarımıza birçok dost daha ekleyip kararan hava ile birlikte yeni ufuklara doğru yola çıkıyoruz.”

 

                Bunlar sadece birkaçı. Huzur veren, gönülleri hoşnut eden bir gezi oldu Samsun gezimiz. Başta Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önceliğinin kitaplar olduğu bu gezi ile bir kez daha taçlandırılmış oldu.  

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat