TOKAT GAZETESİ

DEĞERLİ

Bir şeye değer veriyorsanız biliniz ki ona bilginizi, emeğinizi, zamanınızı harcamışsınızdır. Lafınan değer verilmiş. “Sen benim için değerlisin” diyebilmen için o alanda ayak izlerinin iz düşümü, alın terinin damlaları üzerinde olmalı.

            Bir şeye değer vermek önce düşünceden başlar. Gözler algılar, yorumlar sonra kalpteki kanlar damla damla akarken değer verdiğin mesleğe beden gücüyle yoğunlaşır. Değer vermek, değmekten, dokunmaktan, bulunduğu yerden kaldırıp yüceleştirmekten geçmektedir.

            Gençseniz, bekar ve bir yuva kurmaya adaysanız, karşı cinsten birine aşık olursunuz. O şahsa kimselere değer vermediğiniz kadar değer verirsiniz. Önemser, onun için ne kadar güzel şeyler varsa yapmaya, koruyup kollamaya çalışırsınız. İster kişi ister cisim olsun değerli olabilmesi için emek, zaman ve maddiyat verilmesi gerekmektedir.

            Bir heykeltıraş planladığı, kafasında tasarlayıp, kağıtta çizdiği bir kaba bir taşın şekillendirmeye koyulur. Günlerce bilgisini, sanatını, zamanını, alın terini o taşın üzerine damlatır. Santim, santim çekicin murçla buluşması sonucunda insanları hayrete düşüren bir eser ortaya çıkar. Sanatçının, taşa, sanatına verdiği değerdir.

            Kitabı okuyan kişiler kitabı değerli bulur. Bilmezler ki kitabı yazan yazar ona bilgisini, kültürünü, zamanını, emeğini harmanlayarak bu güzellik ortaya çıkmıştır.

            Öğrenciler bir meslek ve kariyer sahibi olduklarında öğretmenlerine ve kendini yetiştirenlere değer verirler.

            Bir insanın değerli olup olmadığına maddi durumu, yakışıklılığı, akıllılığı uyanık ve menfaatçiliği belirlemez. O bireyin yarattığı eserler, hizmetleridir değerli kılan. Sosyal topluma uyumu, yardımlaşması, paylaşımcılığı, güler yüzü, tatlı dili değerli olmasını belirler.

            Aslında her insan değerlidir. Kişi kendini tanısa ne kadar mükemmel bir yaratılışa sahip olduğunu görecektir. Yaptığı eserler, ilerdeki yapacağı eserlerin teminatıdır. Hadi gelecekteki zaman diliminde değerimizi artırmak için eserlerimizi çoğaltalım. Bakın o zaman kendimizden başlamak üzere çevremiz nasıl kalkınıp gelişiyor. Gelişmiş bir ülkenin yurttaşları da değerlidir. Değerli olanlar aranır, insan olmak kolay değildir. Sevgiyi paylaşmakla olunur değerli olmak.

Süleyman Erkan

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat