TOKAT GAZETESİ

TOKAT VALİLERİ( XXIV) RECEP YAZICIOĞLU

“Geç Bulup, Tez Kaybettiğimiz Bir Devlet Adamı”

“Son seferi miydi hasretin,

Hep mahzun mahzundu,

Halkını kucaklarken bile gözlerin.

Bir tuhaflık vardı sen mi sezdirmedin?

Biz mi çözemedik;

Belki helalleşelim diyordu sözlerin.

 

Sığmadı zaman doldu taştı,

Denizli, Erzincan, Aydın, Tokat’a bedenin.

Böyle mi olmalıydı Yazıcıoğlu,

Böyle miydi IV. Murat kaderin,

Sensiz memleket neyler söyle?

Adı mı kaldı sen olmayan hasretin.

 

                Rahmetli valimizle en son Denizli Valisi iken 2003 Temmuzunda Tokat ve Niksar’a yaptığı ziyaretler sırasında görüştük. Vali ve misafirlerin Niksar gezi programına şuan Tokat Belediyesi Kültür Müdürü olan A.Turan Erdoğan’la birlikte mihmandarlık yaptık. Gezi otobüsünde yan yana oturup sohbet ettik. Melik Ahmet Danişmend Gazi Türbesinde beraber dua ederek bir kare içinde sonsuza gülümsedik. Ötesi acılarla dolu… Bir buçuk ay sonra gelen kaza haberi ve hepimiz memleket kadar yıkıldık.

                Aramızdan ayrılışının beşinci yılında Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği olarak onun adına ön sözünü Eski Tokat Valimiz Dr. Recai AKYEL’in yazdığı KÜMBET DERGİSİ Özel Sayısını çıkardık. Kadim dostu rahmetli Dr. Ömer BALAK’ın Recep Yazıcıoğlu Müzesi’nde anma etkinliklerine  -dönemin Valisi Dr. Recai AKYEL Bey –zamanında katıldık. Tokat Güneş TV’de yine valimiz adına Kültür Sofrası Programı yaptık. Bu etkinliklerden sonra ise Valimiz artık Tokat’ta-etkinliklerle- anılmaz oldu.

Kimdi, kabına sığmayan Karadeniz’in coşkun akan ırmaklarının bu vatansever delikanlısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin en genç valisi? Elbette yazılanlar, söylenenler sığmayacak bu sütunlara. Çünkü o Türk Milletinin yüreğine sığmayıp taşmıştı.

                Adına romanlar, şiirler, makaleler yazıldı, filmler, diziler çekildi, hikâyeler anlatıldı, karikatürler çizildi. Efsane Vali, Süper Vali, IV. Murat, Sıra dışı Vali, Yasakçı Vali, Milletin Valisi, Aykırı Vali, Zıpkın, Gariban Babası, Şantiye Şefi, Asi Bürokrat gibi değişik unvanlarla anıldı. Kendisi de tecrübeli bir yönetici olarak memleketindeki problemlerin çözümü için dört eser yayınladı.

Gün oldu genç bir kaymakam olarak Kalkandere’de bir dozer üstünde Karadeniz’in yol vermez dağlarına yol açtı, gün oldu Erzincan’da depremde evinin yolunu unuttu çadır, battaniye, yardım peşinde koştu. Vatan hainlerince otuz yedi vatandaşımızın kurşuna dizildiği Başbağlar’da hain pusuya halkıyla beraber ağladı, gün oldu tebdili kıyafet memleketinin sokaklarında insanların huzuru için dolaştı. Keban Barajına su tutulması nedeniyle su altında kalan köprü yüzünden 23 köyle ulaşımı yıllardır sallarla gerçekleştirilen ve merkezle irtibatı sağlanamayan Başpınar Köprüsü’nü teröre direnerek yaptırıp şantiye şefi oldu.

                Aydın’da da haksızlığa, yolsuzluğa savaş açınca siyasiler ezmek istediler. Oysaki daha önceden onu uyarmışlardı. Büyük mutasavvıf Hz. Mevlâna Tokat için: “İklimi ve insanı mutedil." demişti. Oysa Aydın’ın siyasi iklimi ve ondan beslenenler o yıllarda hiç de Tokat gibi değildi. Apar topar tayini Erzincan’a çıkarılınca, telefon açtığı Başbakan Turgut ÖZAL’a, “Üstsüzlere karşı bir hata mı yaptık da defterimi dürdünüz?”  diyerek haklı bir sitemde bulunmuştu.

                Gün oldu her istediğini başarılarını gözlemleyen devletten koparmayı başardı, gün oldu aynı devlet onu merkeze çekip susturdu ama o asla yılmadı. Devletsiz vatan olmaz , "Allah bu devlete zeval vermesin” diyerek hiçbir zaman devletine küsmedi. Çünkü onun deli yüreğinde Karadeniz’in gür dalgaları kadar büyük bir memleket sevdası vardı.

                Trabzon /Köprübaşı/ Yılmazlar köyünden gökyüzüne kanat açıp şakıyan bu turna kuşu çok sevdiği ülkesinin topraklarında bir eylül sabahı düşüp kayboldu. O an memleket sustu, Ankara, Tokat, Erzincan, Aydın sustu. Hizmetiyle ulaştığı milyonların kalbi sustu.

                Tokatlı, Vali Recep YAZICIOĞLU’nu asla unutmadı. Bir dönem Tokat’ta Basın Danışmanlığı yapan Cemal İncesouyluer, “Bir Kent, Bir Adam, Bir yorum”, GOP Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Köksal Papuçcu, “Adam Gibi Adam”, Araştırmacı-Yazar Turan Yalçın, “Recep Yazıcıoğlu Liderlik Sırları” adlı eserleriyle valimizi belgelere taşıdılar. İsmi şehrimizde bir sağlık kurumuna, bir bulvara ve eğitim kurumuna (Vali Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesi, Vali Recep Yazıcıoğlu İlkokulu, Vali Recep Yazıcıoğlu Bulvarı ) verildi. Ancak sonraki yıllarda maalesef hastanedeki isimi kaldırıldı.

Gelişinde daha önce Tokat Belediye Başkanı Hüdai Sayıbaş döneminde temelleri atılan proje çerçevesinde Tokat Belediyesi ve Denizli Belediyesi “Kardeş Şehir" oldular. Denizli’de büyük bir caddeye Tokat Caddesi adı verildi.

                Bunun dışında Vali filmi çekildi, yazar Ayşe Kulin’in “Köprü” adlı kitabı TV dizisi olarak uyarlandı. 1986 yılında Ulus Gazetesi’nce “Yılın Bürokratı” seçildi.

                Ve kendisi de merkez valiliği sırasında da boş durmadı, yapılan soruşturmalar verilen görevler dışında dört esere imza attı ve hem sesini duyurmak hem de kitaplarını imzalamak için davetler üzerine memleketi dolaşıp, halkını bir kez daha kucakladı. Eserleri: Popülist Politikaya, Tıkanmış Ekonomiye, Yozlaşmış Sisteme Sil Baştan; Neden Sıra Dışı Bir Valiyim; Vali/Uçan Kuşlar Gülümser; Bu Sistem Değişmeli.

                Recep Yazıcıoğlu, 2 Haziran 1948'de Trabzon'un Sürmene ilçesi Yılmazlar Köyü’nde  İbişoğulları Sülalesinden Mustafa ve Fatma Hanım’ın oğlu olarak doğdu. Recep ayında dünyaya geldiği için Recep ismini verdiler. Mustafa Said, Selma ve Leyla adlı dört kardeşin en büyüğü idi. İlkokulu Köprübaşı İlkokulu’nda ortaokulu ve liseyi müftü olan babası Mustafa Yazıcıoğlu’nun Muğla Milas’a atanması sebebiyle Milas’ta tamamladı.

                Yüksek öğrenimini Ankara Hukuk Fakültesi'nde 1968 yılında tamamladı. Fakülte son sınıfta iken 1967’de gönül verdiği dayısının kızı ve ilkokul arkadaşı Meryem Güneş Hanım’la evlendi. Bu mutlu evlilikten Necla (Yavi) (1970), Rüveyda (Durmaz) ve Mehmet Kemâl (1982) doğdu.

1968 yılında İçişleri Bakanlığı’nca Aydın'a Maiyet Memuru (kaymakam vekili) olarak atandı. 1969’da Kaymakam Vekili olarak kısa sürelerle Artvin/ Ardanuç, Çorum/Sungurlu ve Aydın/Bozdoğan’da çalıştı. 1970 yılında kaymakamlık kursunu da başarıyla tamamladıktan sonra 1971 yılında asil kaymakam olarak ilk görev yeri Rize Kalkandere Kaymakamlığı oldu. 1973-1975 yılları arasında Adana /Bahçe Kaymakamlığı görevinde bulundu.

                1975 yılında askerliğini Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda (Isparta 50.Piyade Alayı) asteğmen olarak yaptıktan sonra Ağrı/ Hamur, Çanakkale /Ayvacık, Hatay/ Kırıkhan, Çorum/ Alaca(1980-1983), Bolu/ Akçakoca (1983-1984) kaymakamlıkları görevinde bulundu.

                YAZICIOĞLU’nun kaymakam olarak cesurca çalışmaları hükümet yetkililerinin dikkatinden kaçmadı. Başbakan Turgut ÖZAL (1927-1993), Başbakanlık Müsteşarı Hasan Celal GÜZEL’i Recep YAZICIOĞLU ile ilgili araştırma yapıp rapor düzenlemekle görevlendirdi. Netice olumlu olunca bu genç kaymakamı henüz 36 yaşında iken vali olarak atamaya karar verdi. Ancak Cumhurbaşkanı Kenan Evren (1917-2015) önüne gelen kararnameyi imzalamadı. ÖZAL yılmadı, altı ay sonra bu kez RECEP YAZICIOĞLU’nun Tokat Valiliği’ne Atama Kararnamesini kendi götürerek imzalattı.

                İmza sonrası YAZICIOĞLU, Tokat Valiliği'ne atanarak 14.05.1984 tarihinde göreve başladı. Beş yıllık başarılı bir hizmetten sonra bu görevinden 31.07.1989 tarihinde ayrılarak terfian 14 Ağustos 1989'da Aydın Valisi olarak göreve başladı. 19 Ağustos 1991 tarihinde Erzincan Valiliği'ne atandı ve bu görevinden sonra büyük bir vilayete atanması beklenirken 26 Eylül 1999'da da Merkez Valiliği'ne getirildi. Üç yılı aşkın bir bekleme süreci sonrası 30 Ocak 2003’de Denizli Valiliğine atandı.

Yazıcıoğlu, bu görevde iken gözlerinden rahatsızlığı başladı. Aldığı randevu üzerine tedavi amacıyla çıktığı  2 Eylül 2003'te Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Belediyesi yakınlarında trafik kazası geçirdi. Önce Ankara Trafik Hastanesine oradan Ankara İbn-i Sina Hastanesi'ne yatırılan Yazıcıoğlu, kazadan iki gün sonra bitkisel hayata girdi.

                Türk halkının yakından tanıdığı ve çok sevdiği Vali Recep Yazıcıoğlu, 8 Eylül 2003'de vefat etti. İçişleri Bakanlığı önünde düzenlenen resmi törenden sonra Ankara Kocatepe Camii’nde cenaze namazı kılındı. Cenazesi 10 Eylül 2003’de Denizli Valiliği önünde düzenlenen törenden sonra Erzincan ve Tokat’tan da büyük katılımlarla on binlerin omuzları üzerinde Söke ilçesinde defnedildi.

                10.02.2003-28.11.2005 tarihleri arasında Tokat Valiliği görevinde bulunan, YAZICIOĞLU Denizli Valisi iken Tokat’ı ziyarete geldiği 2003 Temmuz ayında görevde bulunan Vali Ayhan NASUHBEYOĞLU’nun (2018 yılında merkez valiliğinden emekli oldu) daha sonra atandığı Hakkâri Valisi iken rahmetli Recep YAZICIOĞLU için yazdığı şiirle yazımızın bu haftaki bölümünü tamamlayalım.

 

“BU CAN DEĞİL

Bu can değil, bu can değil

Kırılacak bu can değil,

Dönüp eserine baktım

Bunu yapan can değil.

 

Parça parça olmuş teni

Daha bugün, daha yeni

Dünyada benzeyeni

Bunu yapan can değil.

 

Solmaz bahçede gülleri

Ötecektir bülbülleri

Ölçülmez çok değeri

Bunu yapan can değil.

Nasuhbey’im der sözünü

Haktan ayırmaz özünü

Bilir Recep’in özünü

Bunu yapan can değil.”

Gelecek hafta  “YAZICIOĞLU’nun Tokat Valiliği Yılları” bölümünde buluşmak dileğiyle.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat