TOKAT GAZETESİ

Nurdamla Karakuş ile söyleşi

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Maliye Kulübü Üyesi  Nurdamla  Karakuş, “insanlar bir şey öğrenmek ve kendini geliştirmek istiyorsa sosyal olmalıdır. Sadece okulla sınırlı kalmak yeterli değil.”

                *Bize  kısaca  kendinizi tanıtır mısınız, hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

NURDAMLA KARAKUŞ: Ben Nurdamla KARAKUŞ. 4 Eylül 1995 tarihinde Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde doğdum. Eğitim hayatıma 100. Yıl İlkokulu'nda başladım. Ardından Talas Lisesi'ni bitirdim ve şuan Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü 3.sınıf öğrencisiyim.

                *Neden  Tokat, neden  Maliye,  bu okulu  tercih etmeden  önce ve şu an  duygularınız arasında  ne fark var?

NURDAMLA KARAKUŞ: Gelecekteki kariyer hedefim Mali Müşavir olmak. Kariyerime giden yolun maliyeden geçtiğini düşündüğüm için maliye bölümünü seçtim. Fakat Tokat diye bir hedefim yoktu. Şuan tercih yapacak olsam özellikle Tokat'ı seçerim buradaki insanların samimiyeti beni buraya bağladı.

                *Genç Maliyeciler  kulübü ile tanışma hikayenizi  anlatır mısınız? Kulüp ile tanışınca hayatınızda ne  gibi değişiklikler oldu?

NURDAMLA KARAKUŞ: Kulüp başkanımız ve kulübümüzün kurucusu olan Murat Görmüş ders çıkışında bizlere bir kulüp kuracağını ve öğrencilere faydalı olabilmek adına faaliyetlerde bulunacağından bahsetti. Ardından bizlere kuracağı kulüpte bu amaç için çalışmak isteyip istemediğimizi sordu. O günden itibaren bende kulübün bir parçası oldum.

                *Genç Maliye kulübünde bugüne kadar neler yaptınız?

NURDAMLA KARAKUŞ: Asıl amacımız öğrenci arkadaşlarımıza faydalı olmak. Bütün faaliyetlerimizi bu doğrultuda gerçekleştirdik. Öğrenci arkadaşlarımıza yardımcı olmak adına bir çok kez kariyer günleri düzenledik. Ardından Sayın Belediye Başkanımız Avukat Eyüp EROĞLU'nu üniversite öğrencileri ile buluşturduk. Ortadoğu hakkında bilgilendirmek için Mehmet Akif ERSOY'U getirdik. Bunun gibi birçok konferanslarda bulunduk. Bunlarla birlikte hedeflerimiz doğrultusunda bulunan birkaç ilçeye yardımda bulunduk.Bu konu hakkında fazla konuşmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Genel olarak bakacak olursak Genç Maliyeciler Kulübü olarak çoğu hedeflerimizi gerçekleşirdik ve faydalı olduğuna da inanıyorum.

                *Kulübünüzün başka hedefleri neler?

NURDAMLA KARAKUŞ: Sadece öğrenci arkadaşlarımız değil daha fazla insana yardımcı olmak onları bilgilendirmek ayrıca üniversitemizi tanıtmak gibi hedeflerimiz var.

                *Genç Maliyeciler Kulübü ile  tanıştıktan sonra okul hayatınızda  ne gibi değişimler oldu?

NURDAMLA KARAKUŞ: Öncelikle okul hayatıma olumlu yönde katkı sağladı. Çünkü;Okuldaki hocalarımızla daha yakından görüşme sağladık hocalarımızdan bilgiler aldık. Üst düzey insanlarla görüşme fırsatı yakalayarak asıl hedeflerimizi belirlememizde bize avantaj sağladı böylece derslerimize daha fazla çalıştık.İleride de iş hayatımda avantaj sağlayacağını ve olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum.

                *Kulübünüze  davet ettiğiniz  insanlardan nasıl  faydalandınız?

NURDAMLA KARAKUŞ: Aydın insanlarla konuşmak onların hayat hikayeleri ve deneyimlerini dinlemek aslında hiçbir şeyin zor olmadığını ulaşılmaz olarak görünen her şeyin aslında bizim bakış açımızdan kaynaklandığını azmin ilk şart olduğunu görmeme sebep oldu.

                *Sosyal insan olmamak  gençleri nasıl etkiliyor?

NURDAMLA KARAKUŞ: Bence olumsuz yönde etkiliyor. Çünkü; insanlar bir şey öğrenmek ve kendini geliştirmek istiyorsa sosyal olmalıdır. Sadece okulla sınırlı kalmak yeterli değil.

                *Genç Maliyeciler olarak başka neler yapmak isterdiniz?

NURDAMLA KARAKUŞ: İnsanlara yararlı olabileceğini düşündüğümüz  ulaşılması çok zor insanları getirmek isterdik.Sesimizi daha çok insana duyurarak onlara bilgiler sağlamak, yardıma ihtiyacı olanlara daha fazla yardımda bulunmaya çalışırdık.

                *Özelde Tokat’ta, genelde Maliye  okumak isteyenlere neler önereceksiniz?

NURDAMLA KARAKUŞ: Özelde veya Tokat'ta Maliye bölümünü okumak arasında fark olmaz. Çünkü bir insanı diğerinden farklı gösteren üniversitesi değil insanın kendini geliştirmesidir. Üniversitenin ne verdiğiyle değil de daha çok ben neler öğrenebilirim şeklinde araştırma yaparak ve bilgi sağlayacak insanlarla görüşmelerini öneririm.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat