TOKAT GAZETESİ

OKU-YORUM

OKU-YORUM

 

Üç yıl önce kitap okuyan kadınlar bir araya gelerek ‘OKU-YORUM’ adında bir grup kurmuşlar. Oku-Yorum grubundaki bayanların arasında emeklisi, genci, çalışanı, okuyanı, her türlü meslekten, görüşten, inanıştan bayanların bir araya gelerek buluştukları bir grup. Toplantılarında hangi kitabı okuyacaklarının kararını veriyorlar. Bir ay sonrasındaki tarihte bayanlar grup başkanının eşliğinde toplanıyorlar. Sonra o kitap hakkında yorumları, fikirleri, görüşleri, arkadaşlarıyla birlikte paylaşıyorlar. Bir sonraki ay toplantı tarihini ve okuyacakları kitabı belirliyorlar.

            Üç yıl içinde 60 üyeleri olmuş. Bu toplantıda sadece bayanlar kendi aralarında toplanıyorlar, sosyal etkinliklerini de birlikte yapıyorlar. Örneğin o ayın içinde kim doğduysa doğum gününü kutluyorlar.

            23.03.2018 Cuma günü Çanakkale Üniversitesinden Melih Asaroğlu’nun kitabı ‘Karşıdaki komşularımız. Türkkosporoslar’ adlı kitabı okumuşlar. Yazarını da çağırmışlar. Melih bey “sayın hocam siz de buyurun gelin, arkadaşlarla tanışın.” Dedi. Ben de akşam 19.30’da toplantılarına katıldım. Kurallarına üye olmayan alınmaz, yazarın dışında hiçbir erkek katılamazmış. Nezaket gereği bir köşeye oturdum. Yazara kitapla ilgili soru bırakılmadı. Eksiklikleri, fazlalıkları, olumlu olumsuz yanları her yönüyle masaya yatırıldı. O toplantıda söz hakkı alıp, konuşan bayanların konuşmaları, soru sormaları harikaydı. Demek ki okuyan insanlar böyle güzel düşünür, güzel konuşurmuş. Toplantıda yaklaşık kırkın üzerinde hanımefendi vardı. Bir disiplin içinde, birbirlerine karşı saygılı, sadakatle bağlı bir ilişkileri vardı. Aklımdan “bu tür kitap okuyan grupların sayısı artıp çoğalsa, ülkemiz daha kısa sürede kalkınır diye düşündüm.” Bayanlar evde kitap okurken çocuklarına, eşlerine de aynı kitabı sesli okuyup, birlikte yorum yapanlar varmış. Çevresinde bulunan hısım akraba ve komşularına hem kitap okumayı tavsiye ediyor hem de örnek davranış sergiliyorlarmış.

            Oku ve Yorum, okuyup yorum yapmakmış grubun asıl amacı. Okuyarak bulunduğumuz yerleri değiştireceğimize inandım. Ne kadar biliyorsak bir o kadar da okursak nasıl bir eksikliğimizin olduğunun farkına varırız. Okuyan insan beynindeki dehaları keşfeder. Hem kendini hem çevresini değişmesini sağlar.

            Oku-Yorum grubunda saygı ve sevgiden öte davranış birliğinin de mükemmel olduğunu gözlemledim.

            Ünlü ve büyük insanların yaşamlarına bakıldığında iyi bir dinleyici, iyi bir gözlemci, çok iyi bir okuyucu ve araştırmacı olduğu görülür. Güzel yaşamanın en iyi yolu öğrenmek, öğrendiğini yazmak, yazdıklarını okumak, okuduklarından tekrar öğrenmekten geçer. Gülmek istiyorsak çalışmalı, çalışmak istiyorsak öğrenmeli, öğrenmek istiyorsak her görüşten, fikirden kitap alıp okumak gerek. Okuyan insan güzel konuşur. Dilini korur ve geliştirir. Kendini ülkesinin birlik, beraberliğini korur. Okumayan dilini kaybeder, dilini kaybeden ülkesini kaybeder.

            Oku-Yorum grubu bayan arkadaşlarım iyi ki varsınız. İyi ki böyle bir girişimde yer aldınız. Tüm insanlara örnek olması dileklerimle. Kurucularına, yaşatanlarına sonsuz teşekkür ederim.

 

Süleyman Erkan

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat