TOKAT GAZETESİ

Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa

Bugün Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşanın vefatının 118. Yıldönümü. 1832 Tarihinde Tokat’ta Doğan Gazi Osman Paşa, 68 Yıllık ömrünün tamamını vatan, millet yolunda geçirdi. Türk Milletinin Düşmanlarıyla her türlü imkânsızlığa rağmen yılmadan, yıpranmadan büyük cesaret ve celadetle mücadele etti. Yemen’den Girit’e kadar her cephede sayısız savaşlar kazandı.

                1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında üç defa Rusları mağlup etti. 40 000 kişilik ordusuyla, 150 000 kişilik Haçlı Ordusun üç defa mağlup etti. Dördüncü savaşta, yaralandı. Koruma altına aldığı Bulgarlardan ihanet gördü.

                Mağlup Olmuş Bir Muzaffer Bir Kahraman gibi her yerde hürmet ve saygı gördü.

                Biz Onun savaşlarını anlatan ve geçtiğimiz yıl tarihi romanlar içinde en iyi dört romandan biri seçilen “TUNA’YA DOĞRU” adlı romanımızın giriş kısmını yazarak, O’nun ruhunu minnet ve şükranla yad ediyoruz. Allah cennetteki makamını âli eylesin…

                Bütün vatanseverlere, bu kitabımızı hararetle okumalarını tavsiye ediyoruz….

                Bir sevdanın sonsuzluğa uzanan kapısını aralayarak ebedi bir yolculuğa çıkmak… Elbette Müslüman’ın dünyada isteyebileceği en güzel arzudur. Hele bu arzunun ucunda, iki cihan Serveri Kâinatın Efendisi Resûlullah Sallallahü Aleyhi ve Sellem Efendimizin kollarına kanat açmak varsa…

                Biz bu eseri,  bu muazzam arzuyu asırlar boyunca; kanından, canından, ruhundan, aşkından hiçbir zaman eksik etmeyen, eşinin bucağından, yavrusunun yanından pürsilah “İlâkelimetullah” için akın etmek için hazır bekleyen atalarımızın aziz ruhunu, bir kez daha yaşatmak için kaleme aldık. Biliyorum, Plevne Savaşları, bir İngiliz dâhil pek çok yazarın kalemiyle dile getirilmiştir. Buların sayısı da pek fazla değildir.

                Biz bu eserimizde bütün bu eserlerin ötesinde kendi bağrımızdan çıkardığımız, şehrimizin kahramanını; şehrimizin diliyle, ruhuyla, aşkıyla nasıl bir kez daha dile getirebiliriz, anlatabiliriz, yaşatabiliriz? İşte bu soruların cevabını vermek, atalarımızın vatan sevdasını, şehitlik aşkını, iman ve akıncı ruhunu bir kez daha genç nesle anlatarak ruhlarını şad etmek için kaleme aldık.

                Eseri yazarken, daha önceden hazırlayıp bir kaç defa ortaöğretim ve üniversitede oynattığım “Tuna’ya Doğru” adlı tiyatrodan da faydalandığımı burada beyan etmeliyim. Bu eserdeki amacım, bazı kitapları olduğu gibi taklit etmek değil; yeni bir aşk, yeni bir heyecan ve yeni bir dille Plevne Ruhunu genç nesillere aktarmak olmuştur.

                Elbette bunu başarırken öncelikle Allah’tan yardım istemeyi kendime bir şiar edindim. O’nun Resulüne salât ve selam getirerek olayları Tarihi Türk-Rus ilişkilerden başlatmanın da boynumun borcu olduğunu düşündüm. Gayret bizden, Nusret Allah’tan…

Bismillâhirrahmanirrahim!

Mehmet Emin ULU

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat