TOKAT GAZETESİ

GAZİOSMAN PAŞA'YI ANARKEN TARİH YAZAN CESUR YÜREKLER

 

                "Ey..! Plevne'nin şöhretli insanları..! Şan günleridir. Vatan namusunu bize inandı. Cihanın gözü Plevne'de.. Ölmek var, dönmek yok..!

                Allah'ını seven arkamdan gelsin…!" diye haykırdığı günlerin üzerinden adırlar geçse de onun idealleri, duyguları, vatan sevdasıyla coşan Türklük ruhu hala diri, taze ve kıpır kıpır nesiller boyu.. O, Gazi Osman Paşa..

                Ülkelerin devamlılığına tarihsel, coğrafi, sosyal ve kültürel güçlerin önemi asla tartışılamaz. Bu güçler birbirlerini tamamlayan zincirin halkaları gibidirler. Birinin zarar görmesi, hepsini zora sokar ki, hüsranla biten bir son yaşanır o topraklarda….

                Ülkeleri, içerisinde yaşayan milletleriyle birlikte kucaklayan yerleşim yerleri şehirler, köyler, kasabalar o ülke için yaşanmış veya yaşayan canlı, heyecanlı unsurlardır. İlimde, bilimde, sporda, edebiyatta, tarihsellikte, mülki ve askeri alanlarda buralardan yükselecek ses o ülkenin sesi ve ortak nefesidir. Bu sesler tarih yazan, tarih yaratan ruhların sesleridir.

                Bu haykıran seslerden biridir Gazi Osman Paşa…

                O, Yeşilırmak Vadisi'nin bereketli topraklarında doğmuş yağız bir Türk subayıdır. O, bu toprakların övünç ve gururdur daima…

                Kanındaki coşkulu askerlik sevdası onu Rüştiye öğrencisi yaparken, askerliğin bir sanat olduğunu öğretmiştir ona.

                Genç yaşında katıldığı Kırım Savaşında öğrendiklerini askeri dehası ile birleştirerek başarıları kucaklaması onu Plevne Müdafaasına taşımıştır.

                Savunma yönünden hiçbir değeri olmayan Plevne Kasabası, birçok Balkan şehirlerine kavşak oluşuyla stratejik önem kazanmaktaydı. Bu görevi şevk ve gururla üstlenen Gazi Osman Paşa sayıca çok üstün olan Rus kuvvetleriyle aylarca göğüs göğüse savaşlar verdi. Bir çoğunda başarı, zafer kazanmasına rağmen güçlü Rus kuvvetleri karşısında oldukça zorda kalmaya başladı. Osmanlı sarayından acil destek, yardım istedi. Lakin Osman Paşa'yı çekemeyen dönem hükümetindeki şer güçler paşanın yardım isteğini padişaha iletmede geç kalarak kendilerince bir son hazırlama sevdasına düştüler. Kış ve soğukta olanca şiddetiyle bastırınca yardım gelemedi.

                Asker aç, susuz; cephanesiz kalmıştı. Bu perişanlığa ve askerin daha fazla ölmesine dayanamayan Osman Paşa, Plevne'yi kuşatan Rus ordusunu yarıp kaleden çıkma planı yapar. Ve 9-10 Aralık gecesi büyük bir inanç ve cesaretle Rus hatlarını darma dağın ederek kaleden çıkar. "Ey.. Plevne'nin şöhretli arslanları…! Allah'ını seven arkamdan gelsin..!" haykırışıyla HURUÇ harekatını başlatır.

                Devamlı destek alan rus birliklerine tüm gücüyle karşı koyarken atının vurulmasıyla kendi de yaralanır. Askerin çok daha fazla kayıp vermemesi için teslim olur. Bitkin ve harap olmuştur. Çadıra götürülür.

                Rus komutan yanına gelerek konuşmak ister. Osman Paşa ona oturmasını söyler. Lakin "Sizin karşınızda oturmak bana yakışmaz." diyerek oturmayı kabul etmeyen Rus komutan ona hayranlık duyduğunu iletir.

                Plevne Savunması tarihin akışını değiştiren önemli olaylardan bir tanesidir. Bu mücadele bir yenilgi olmasına rağmen Türk harp tarihinde önemi çok büyüktür.

                Toprak tabya savunmalarının en güzel örneğini veren bu direniş günümüzde harp akademilerinde ders olarak işlenmektedir.

                Plevne'nin düşmesi Osmanlı'nın 93 harbinin kaybedilmesini tetiklemiştir. Zira çok büyük hatalar yapan saray ve mensupları geçit alanlarını Ruslara kaptırırken onların İstanbul'a kadar gelmelerine sebep olmuştur.

                Gazi Osman Paşa Plevne'de düşmana değil, çaresizliğe değil, o, ihmal ve ihanete yenilmiştir. Türk ve dünya kamuoyu çok zor şartlar altında büyük cesareti korkusuz yüreği ile kendine özgü taktiğiyle uzun süre Ruslara karşı koyan bu insana hayranlık duymuştur daima…

                "İmanımız ve vatanımız için kanlarımızı seve seve döktük." diyen 19. Yüzyıl Avrupa'sının en büyük Osmanlı komutanı Gazi Osman Paşa'ya derin sevgi ve saygı duyan büyük önder, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 20. Yüzyıla damgasını vuran bir Türk komutanı olarak

                "Gazi Osman Paşa'yı kendime rehber seçtim. Türk ruhu Plevne'de kendini bulmuştur." sözleriyle bu milletin tarihini yazan ve yaratan yüce ruhlar, idealler olarak yaşayacak ve yaşatılacaktır.

                Ölümünün 118. yılında Gazi Osman Paşa'mızı minnet ve şükran duygularımızla yad ediyoruz..!

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat