TOKAT GAZETESİ

BİR OKUL BİR MÜDÜR

Son yıllarda eğitim camiasında beğensek de, beğenmesek de pek çok yenilik oluyor. Binalar yenileniyor, okul bahçeleri şenleniyor, kütüphaneler daha çok öğrenciyle dolup taşıyor, birbirinden güzide yazarlar, okulları ziyaret ediyorlar…

                Eğitim, medeniyetin temel taşıdır.  Bir ülkenin insanlarına hangi kalitede eğitim verirseniz, geleceğini de o ölçüde şekillendirirsiniz.  Sanırım, eğitim camiası bu işin fakına varmış olacak ki; şimdiye kadar verilen eğitim anlayışının ötesinde, çok daha farklı bir anlayışla geleceğimizin teminatı çocuklarımızın üzerinden bir an olsun ellerini çekmiyorlar.

                Eğitim için gerekli olan temel ihtiyaçların içinde iyi bir eğitim kadrosu kadar, eğitim görülen mekânların güzelliği son derece önemlidir.  Son birkaç yılda okul-yazar buluşmasıyla birçok okula gittim. Her şey çok güzel!... Her yer pırıl pırıl... Okul müdürleri, çocuklarımızın güzel bir eğitim görmeleri için ellerinden gelenleri yapmışlar, yapamaya devam ediyorlar. Burada bütün okul müdürlerine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Güzel işler yapıyorsunuz, yapmaya devam ediniz.

                Geçen hafta Gaziosmanpaşa’nın vefatının 118. Yılı münasebetiyle GOP Ortaokuluna gittim. Daha önceden  “TUNA’YA DOĞRU” romanımı okuyan öğrencilerle, hoş olduğu kadar oldukça verimli bir sohbet yaptık. Öğrencilerin ilgileri,  konuya vukufiyetleri, sordukları soruların seviyelerinin üzerinde olması, beni son derece memnun etti. Hatta ilgi o denli büyüktü ki, zaman darlığından sohbetimizi yarım kesmek mecburiyetinde kaldık.

                Sohbetten sonra Okul Müdürü İsa Çabuk Beyle birlikte olduk. Hocamın gözlerinin içi parlıyordu. İşini bu denli sevmesi; okulla, personeliyle, okul çevresinde çalışan işçilerle bu kadar yakından ilgilenmesi beni çok sevindirdi. İçimden “ Allah’ım eğer bütün okul müdürleri böyleyse –ki öyle olduklarını biliyorum- ülkemin geleceğinden endişe etmeye lüzum yok. Biz medeniyet arenasında kaybettiğimiz yılları çok çabuk kat edeceğiz. Belki birkaç yıl sonra bu arenanın baş aktörlerinden biri olacağız.” Diye geçirdim. 

                İsa Bey, daha önce mezbelelik diye bildiğim okulun arka bahçesini bir çiçek bahçesine çevirmiş. O, insanın üzerine devrilecek gibi yükselen okulun çevre duvarları, adeta antik eserlerin göz kırptığı bir müze görünümüne bürünmüş. Her şey o kadar değişmiş ki, birkaç yıl önce gittiğim okulla, şimdi gördüğüm okul arasında, dağlar kadar fark var.

                Bir okulu, okul yapan, o okulun idarecileri ve orada eğitim veren öğretmenleridir.  Tokat GOP Ortaokulu öğretime başladığı yıldan bu yana; devletini, milletini, bayrağını seven ve ülkesine hizmette yarışan yüzlerce insan yetiştirdi. Bundan sonra da yetiştirmeye namzet bir okul olarak gönüllerde hak ettiği yeri almış olmanın gururunu yaşıyor.  Bunu gözlerimle gördüm ve yaşadım.

                GOP Ortaokulu öğrencileri, öğretmenleri ve Müdürü İsa Çabuk’un şahsında; okulu için, öğrencileri için bütün yüreğini ve zamanını veren saygıdeğer müdürlerime binlerce teşekkürlerimi sunuyorum.

                Allah hepinizin yar ve yardımcısı olsun.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat