TOKAT GAZETESİ

EĞİTİM

EĞİTİM

                Dünya kurulduğundan bu yana insanların yaşamı eğitimsiz olmamıştır. Bugün de eğitim milletlerin en önemli sorunudur. Bu mesele aşılmadan diğerleri çözülemez. Eğitimi yüksek ülkelere baktığımızda adalet, kalkınma, rahat yaşam, kişi başına düşen gelirin de yüksek olduğunu görürüz.

                Eğitimde liyakat çok önemlidir. Eğitim devlet politikası olup üst yöneticiler, siyasilerle gelip gitmemelidir. Eğitimin temeli ilkokulda atılır. Bu temel katlar çıkılması için atılırsa katların çıkılması kolaylaşır. Bu sırada bazı öğrenciler zorlanırken, zeki çocuklar uçarak çıkarlar. Eskiden normal liselerimiz yanında üstün zekalı çocuklar için süper liselerimiz vardı. Şimdi bütün liseler normalleştirildi. Uçarak çıkacak çocukların kanatlarını çırpmalarına gerek kalmadı. O çocuklar için öğretmenlerinin ayrıca hazırlık yapmaları da gerekmiyor. Böylece öğrenci de öğretmen de tembelliğe sevk edildi. Bu durum bilim adamı yetişmesine ket vurmaktır. Yani eğitimin ayağına balta vurmaktır.

                Okullarımızda çalışkan öğretmenlere veliler ve öğrenciler not verecekmiş. Bir eğitimci olarak söylüyorum bu durum eğitime büyük zarar verir. Veli ve öğrenci denetleme konusunda ne biliyor ki not versin. Sen bana iyi not verirsen ben de sana veririm pazarlığı başlar. Öğretmen dershanede en büyük olmalı çocuğun gözünde. Devlet başkanından daha büyük. O zaman öğrenci öğretmenin verdiği her şeyi sömürüp alır. Aksi durumda çocuğun gözünde küçülür. Öğretmen yetersiz olabilir. Onu denetleyen üst kuruluşlar gereğinin yapılmasını sağlar. En önemlisi de sürekli okuması kendini geliştirmesidir.

                Dinimiz okumaya büyük önem verir. İlim Çin’de bile olsa gidip alın demiştir. Bugün dinimiz sosyal yaşamdan ve ilimden uzaklaştırılıp sadece ibadete indirgendi, eğitim yönü ihmal edildi. Bu da Müslüman ülkelerin yerinde saymasına yol açtı. Çağdaş eğitime yönelmedikçe kendimizi kurtaramayız. Osmanlılarda medreseden matematik ve felsefe kaldırılınca eğitim en büyük darbeyi yemiştir. Milletimizi, ülkemizi, insanlarımızı ancak müspet bir eğitim yükseltip yüceltebilir.  Özellikle ailede kadınların eğitimli olması çok önemlidir.

                Eğitim kolay değil, bir yokuş gibidir. Yorulsak da zirveye kadar tırmanmaya devam etmeliyiz. O zaman ancak en güzel manzaraya kavuşur, aklımızı kullanarak iyi neticelere ulaşırız. İlim yöneticilerin olumlu ve doğru karar vermelerini sağlar. Kusurlarını aldığı eğitime göre değerlendirir. Kültür insanları monoton yaşamdan kurtarıp yaşamını çeşitlendirir.İnsaniyeti büyütüp geliştirir. En büyük yoksulluk eğitim noksanlığıdır.

Saygılarımla.  

12. 04. 2018

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat