TOKAT GAZETESİ

ERDEMLİ GENÇLER TAKIMI

ERDEMLİ GENÇLER TAKIMI

 

26 Haziran Ortaokulunun 11 yazmaya hevesli ve yetenekli genci; değerli Türkçe Öğretmenleri Mevlüt Taşkın’ın teşviki ile hikayeler yazmışlar. Mevlüt Hoca da gençlerin bu gayretini taçlandırmak istemiş ve 11 hikayeyi “Erdemliler Takımı” adıyla kitaplaştırmış.

Elif Hira DONDER, Menşure Sude EMRE, Emre Kağan TORAMAN, Nisa AKTAŞ, Edanaz ÇEBER, Rana KALKAN,  Bengisu CEYLAN, Nisanur GENÇ, Gökçenur İPEK, Ahmet Buğra TEPESU, Zeynel AKSEL, adlı bu gençlerin kitabını da Hasan Can ERGÜN resimlemiş.

Kitabı görünce ortaokul yıllarım aklıma geldi. 1981’de Atatürk’ün yüzüncü doğum yıldönümü olduğundan bir şiir yarışması açılmış, ben de ortaokul son sınıf öğrencisi olduğum için Atatürk’ün hayatını birkaç mısrada özetlemiştim. Türkçe hocamız Selma PALA o şiiri benim yazdığıma inanamadı. Ben de ona inat yazmaya başladım. Türkçe hocamın benim yazdığıma inanmadığı o şiir, yerel basında ve zamanın en güçlü çocuk dergisi tercüman çocukta 14 Nisan 1982’de yayınlandı. O günkü heyecanımı asla unutmam.

54. Kütüphane Haftası dolayısıyla İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda ilkokul öğrencilerine yaptıkları konuşmadan sonra Kütüphane Müdürü Ali Feyzi Yanar ve Müdür Yardımcısı Selahattin Duran’a kitaplarını sunarken, onlar da benim 36 yıl önce heyecanımı duyuyorlardı. Bir farkla, onlara Mevlüt hoca inanmış ve kitap yapmıştı çalışmalarını. Bizim Öğretmenimiz ise inanmamıştı. 35 yıl sonra Hocam Selma Pala internette, “Engelleri Aşanlar’’ adlı kitabımı tebrik etmek için teşekkür ettiğini anlattı.

“Erdemliler Takımı” şimdi 2. Baskısını yaparken, yeni bir kitap daha çıkaracaklar. Tokatlı yazarların kitaplarını okuyup onlarla tanışarak gelişecekler. Belki de içlerinde büyük yazarlar çıkacak.

Çocukların yazma hevesinin her zaman desteklenmesinden yanayım. O nedenle Mevlüt hocanın çabasını destekliyorum. Bu çabanın ilimizde diğer Türkçe ve Edebiyat Öğretmenlerince de gösterilmesini diliyorum. Kitapların yayınevlerince yayınlanmasının ve ülke genelinde dağıtılmasının önemine inanıyorum. Çocukları ne kadar motive eder, sevindirirsek o kadar gayret ederek kendilerin o kadar okullarına, ailelerine, ülkelerine ait olduklarını hissederek derslerinde ve sosyal, kültürel hayatlarında o kadar başarılı olurlar.

26 Haziran Ortaokulu Müdürü değerli Lise arkadaşım Bekir Hüseyin ÇEVİK’in çabasını da unutmamak lazım. 54. Kütüphane Haftasında çalışmaları ile ülke genelinde TRT Haber’e konu olarak ses getiren çalışma ve çabalarını İl Halk Kütüphanesinde Ali Fevzi YANAR ve bir yazar olarak bendeniz çok takdir ettik. “Marifet iltifata tabidir’’ bu güzel çabaların yenileri bize heyecan ve mutluluk verecektir. Mevlüt hoca ve öğrencilerine “yolunuz açık olsun” diyorum…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat