TOKAT GAZETESİ

SPORA HİZMET SEVDAMIZDIR

Tokatsporumuzun kurucu futbolcusu ve kaptanı Halis Sağlam diyor ki…

Tokatspor’umuz bir sezonu daha bitirecek, kümede kalmış olarak. Ve yine bir olağanüstü genel kurul kararı ile karşı karşıyayız. Zor günler bekliyor Tokatspor’umuzu. Haliyle çözüm arayacağız, yine ilimizin büyüklerinden medet umacağız.

            Tokatspor’umuzun kuruluşunda yer almış, oyuncu ve kaptanlığını üstlenmiş Halis Sağlam’ın Tokatspor için yazdıkları oldu. Dün de yeni TSO Başkanımız Dr. Ali Çelik’in basınla buluşmasında gündeme getirdik, okuduk. Bu vesile ile ortak sevdamız Tokatspor için Halis Sağlam’ın (SPORA HİZMET SEVDAMIZDIR” başlığı ile yazdıklarını paylaşıyoruz sizlerle.

            İşte o yazısı…

Tokatlıyım demek Tokat’ı ve Tokatspor’u sevmek demektir. Bizler bu iki sevdamıza hizmeti borç bildik. Tokatspor 50 yıllık geçmişi ile ulu bir çınardır. Geçen sürelerde profesyonelliği ve kurumsallaşmayı yapamadığımız için her sene öldük öldük dirildik. Ömür törpüsü gibi nice yöneticileri bitirdik. Emeğini, zamanını ve parasını veren kıymetli Tokatspor sevdalılarını töhmet ve zan altında bıraktık. Bizlerde azim var ama çözüm yok. Çözüm ise ortak akıl ile olur. Bilmek yetmez uygulamak gerekir. Planlamayı bilmeyen başarısızlığı planlar. Onun işi, bunun işi, benim işim değil demeden, elin geçtiği köprüden bizler de geçelim. Tokat ve Tokatspor batarsa, sahipsiz, başarısız kalırsa hepimizin beceriksizliği tescil olur. Gençlerimize, bu işten ekmek yiyen Tokatlı esnafa yazık olur. Turizm ölür.

Söylenecek söz çok, acı reçete var ama ilacı da vardır. Gelin el ele verelim aklın yolu birdir. Öncelikle idari ve mali yapıda kurumsallaşmayı sağlayalım.

Türkiye liglerinde sportif mücadele eden spor kulüpleri “BELEDİYE ÇATISI VE ÜNVANI” altında birleşmiştir. Ya da şirket olmuşlardır. Bu birliktelikten, birleşmeden kimseye zarar gelmez. Bilgi, belge, nakit akışı düzgün olur.

Sivil, resmi, bu işin uzmanları, görevlileri, çevre il, ilçe Belediye Spor kulüplerini araştırsınlar. Çevremize bir bakalım, Çorum Belediye, Yozgat Belediye, Sivas Belediye, Bodrum Belediye, Erzurum Belediye… say sayabildiğiniz kadar. Eller akıllı biz Tokatlılar akılsız… bunu kabul edemeyiz. Teşhis doğru ise topluca ısrarcı ve ricacı olmalıyız. Belediyemizin duldasına, gölgesine, şemsiyesine sığınmalıyız.

Tokatspor Kulübü bacasız fabrikadır. Sporcusu, görevli elemanları ile 50 kişinin çalıştığı kaç işyeri vardır Tokat’ımızda. Tokatspor Kulübü kurumlar vergisine tabi birinci sınıf ticari işletmedir. Borcu da, alacağı da olacaktır. Dernekler gibi yönetilemez ama kantarın topuzu borç ağırlıklıdır. Milyonlarca TL vergi ve sigorta prim borcu vardır. Öncelikle bundan kurtulmak için çare aranmalıdır.

ÖNERİMİZ: Birikmiş bu vergi, sigorta borçlarını Tokat’ımızın değerli sivil toplum kuruluşları ve daha çok para kazanmalarını istediğimiz sevgili Tokat’ta faaliyette bulunan ticari şirketler tarafından aylık taksitler halinde ödenmesinin sağlanmasıdır. Ayrıca geçmişte biz bunları gördük, yaşadık. Tokatsporlu futbolcular 3’er, 5’er kişi Belediyede, Özel İdare’de, Bayındırlık’ta, Şeker Fabrikası’nda istihdam ediliyordu. Aylık ücretleri, vergi, sigorta primleri bu kuruluşlarca karşılanıyordu. Tokatspor’un mali yükü azaltılıyordu.

Günümüzde profesyonel spor yapmak para işi, bunun için SPONSORLAR bulunmalıdır. Tokat’ın kalbi, NOVADA İŞ MERKEZİ Türkiye’mizin en güçlü ticari firma ve şirketleri burada toplanmış ama Tokat’ta spora katkısı görülmüyor. Niçin <<NOVADA TOKATSPOR>> OLMASIN?

Taşıma suyunan değirmen dönmez. Acilen devamlı, sürekli, kesintisiz gelir kaynaklarına ihtiyaç vardır. Bulunmalıdır.

Yönetici kefaletleri ile banka kredileri ile işler yürümüyor. Pansuman tedavilerle işler yürümüyor. Kulüp kasasına nakit akışı olmalıdır. Yıllarca otopark gelirleri olacak denildi. Şehir içi yollar karayollarının, müsaade edilmiyor, denildi. Mevcut otopark gelirleri de, gelecekler de gitti. Mümkünse Tokatspor’a yapılacak bağış ve yardımlar bir TAKVİME, TAKSİDE bağlansın. Örneğin: Devlet Hastanesi otoparkı 3-4 yıllığına kiraya veriliyor, mevcut yönetim 3-4 yıllık kira parasını topluca nakit alıyor, harcıyor. Sonraki yönetimlere bir şey kalmıyor, düzeltilmelidir.

Geçmiş yıllarda Tokat Belediyemiz sinema biletleri üzerinden Tokatspor adına 25 kuruş yardım alırdı. Ankara’ya gittiğimizde ilk gidilecek yer GENÇLİK PARKI idi ve giriş biletli ücrete tabi idi. Bu uygulama, bu düşünce takdirle takip ettiğimiz <<KANAL TOKAT PROJESİNDE>> niçin uygulamasın? KANAL TOKAT alanına girişler-çıkışlar belli kapılardan olsun ve ücretli olsun, geliri Tokatspor’a verilsin.

KANAL TOKAT alanına onlarca büfe vs. yapılıyor, bunlardan bir kaçı eskiden olduğu gibi Tokatspor’a verilebilir. Bunlar gibi düşünceler dile getirilmeli, ilgili mercilere iletilmelidir.

Tokat’ın, Sivas’ın gözde mesire alanı GÜMENEK PARKI’dır. Yıllardır atıl bekliyor. Park alanına giriş ücretlerinin Tokatspor’a verilmesi için Belediyemiz ve İl Özel İdaremiz ve valilik makamının desteği aranılmalıdır.

SÖZÜN ÖZÜ: Bunlar kimin işi? HEPİMİZİN İŞİ.

SAYGILARIMLA… (Halis Sağlam)

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat