TOKAT GAZETESİ

AŞKTAN BAŞKA

 

                Dudaklardan billur gibi süzülen söz incilerinin, gönül dünyasının sırlarını, yeni bir âleme yansıtmak için kullanılan şiir dili, her şeyden önce bir sevda işidir.

                Yeryüzünde büyük bir oluştan sonra büyük bir yok oluştan söz etmek mümkün değildir… Her şey yok olsa da; “Var Olan”, var olmaya devam edecek…

                Akan su, yürüyen insan, uçan kuş, şahlanan küheylan, yanak yanağa yaşayan gül, ona âşık olan bülbül; gece ay ışığının, gündüz güneşin, Ayşe’nin, Fatma’nın, Selim’in, Süleyman’ın attığı her adımın; yudumladıkları her damla suyun, kokladıkları çiçeklerin, soludukları havanın; kısaca ister farkında olalım, ister olmayalım zerreden küreye kadar her şeyin aslı ”AŞK” tan başka nedir?

                Bütün bu güzellikleri anlamak ve yaşamak için bir “Vatan”a ihtiyaç vardır. Ve o vatanın kıymetini bilmek gerekir.

 

Eğil bu güzellik karşısında eğil!

Binlerce yıllık vatanı görmez misin?

Dava sadece vatanı sevmek değil;

Uğruna binlerce kez ölmez misin?

 

                Böylesine muhteşem bir güzellik içinde yalnız yaşanır mı? Hayır!... Öyleyse bizi sevecek, bizi saracak, sevincimizi, hüznümüzü, iyi günümüzü, kötü günümüzü paylaşacak; gönül dünyamızı aydınlatacak bir sevgiliye her zaman ihtiyaç vardır. Çünkü insanız, sevgiyle yaratıldık, sevgiye muhtacız…

                Varlığımızın sebebi,  gönlümüze sevgi hamurunu mayalayan “Ol!...” diyince olduran, gönülleri imanla dolduran, kâinatı “Güzellik” lafzının sırrıyla yaratan “Allah’tan (cc)” başka aslında sevilecek, dost kalacak evrende ne vardır? Hiçbir şey…

                Öyleyse böylesine fani bir dünyada, birbirimizi döküp kırmanın, Hakk’tan gayrısını savunmanın; yalana, dolana kanmanın, aldatıcıların peşinde koşmanın ne anlamı var?

                İşte, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin bulunduğu Şehr-i Ramazan kapımıza kadar geldi. İfrata ve tefrite kaçmadan, Hakk yolunda yürüyelim. Gönül dünyamızdan, gül yüzlü insanlara tebessüm dağıtalım. Bu tebessümler, mutlaka pek çok günahımıza keffaret olacaktır.

                Rabbim, güzel düşünmekten, güzel konuşmaktan, güzel yazmaktan bizi alıkoymasın…

                Yarından sonra Gül Şehri: Isparta’ya doğru şiiri konuşmak, şiiri düşünmek, şiirle yaşamak için yola çıkacağım…  Tıpkı şu dörtlüğümde olduğu gibi:

 

Ömrümce aradım sordum soruşturdum,

Bir beldeye bin bir gönül tutuşturdum.

Yandıkça yürekleri hep için için;

Savrulunca külü Hakk’a ulaştırdım.

 

                Dedim ya, bu dünyada sevgiden başka bir şey yoktur… Sevginin dışındaki her şey yalandır…

                Geri döndüğümde Ramazan başlamış olacak.  Bütün kardeşlerimin Ramazanı Mübarek olsun…

                Rabbim ibadetlerinizi makbul, dualarınızı kabul buyursun…

Mehmet Emin ULU

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat