TOKAT GAZETESİ

Genç Yazar Hasan Akkuş ile söyleşi

Genç Yazar Hasan Akkuş: “Kitap yazmaya 1 günde karar verdim. 1 ay içerisinde kitabımı bitirdim.”

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

HASAN AKKUŞ- Öncelikle en baştan başlayayım, ben Hasan Akkuş. Çok erken biten bir eğitim (okul) hayatım oldu. Çocuk yaşta çalışmak zorunda kaldım. Ve hala devam ettirdiğim 2. mesleğim var.

* Yazmaya başlama hikayenizi anlatır mısınız?

- Aslına bakacak olursak, çok küçük yaşta yazıyordum. Biriktirdiğim şiir defterlerim vardı. O zamanlar ilkokul zamanlarındaydım ve gördüğüm olayları kendimce yorumlayıp yazıyordum. Ben de tam olarak ne yazdığımı bilmiyordum o zamanlar. Zaman ilerleyince gördüklerimin yerini yavaş, yavaş yaşadıklarım almaya başladı. Ve devam ediyor...

* İlk kitabınızı yayınlama hikayenizi anlatır mısınız?

- En ilginç olan konu zaten bu. Kitap yazmaya 1 günde karar verdim. 1 ay içerisinde kitabımı bitirdim. Bana göre kitap yazmak bir yazar için kolay olan süreç, zor olan basım aşaması ve bir hayli meşakkatli bir yoldu benim için. Tüm uğraşlarımın sonucunda ilk baskıyı çıkarttık...

* Çok kitap okur musunuz?

- Çok fazla kitap okuyabilen biri değilim işlerimin yoğunluğundan dolayı fakat fırsat buldukça okurum, okumayı da seviyorum. Genellikle yeni kalemleri okurum. Edebiyatçı olduğum için de edebiyat kitapları hep ilk tercihim olmuştur.

* Kimleri okursunuz genelde?

- Dediğim gibi genç kalemlere daha eğilimliyimdir. Ama ila bir örnek verecek olursam Adem Özbay'ın o eşsiz kitapları...

* Kitap okumanın faydaları sizce neler?

- Kendimce görüşüm, her ne kadar iyi yazarlarsa da, bir insan kelime kültürünü ancak kitap okuyarak genişletebilir. Hayal gücünü de... Okumadan yazmaya karşıyım.

* Yeni kitap çalışmanız var mı?

- Yeni kitap çalışmalarıma daha başladım. Şu an beslenme (okuma) dönemindeyim.

* Yazarlıkta nereye gelmek istersiniz?

- Herkesin olduğu gibi ben de mutlaka bir başarı ve okur kitlesi yakalamak isterim. Ama önceliğim daha çok okuyan bir Türkiye inşa edip, gelecek nesillere kitap dostluklarını aşılamak. İşte o zaman ben gerçek bir başarı yakalamış olacağım.

* Yazmanın hayatınıza kattıkları neler?

- Özel hayatımda pek değişmeyen bir düzen olduğu için fazla bir etkisi olmuyor. Ben yazmak isteyince, çevremdeki bütün canlı, cansız varlıkları susturur, beni dinlemelerini sağlarım zihnimde.

* Başka ne söylemek istersiniz?

- Yeni genç kalemlere, kalemdaşlarıma tek önerim; kendilerinden önce okuyucularını düşünerek yazsınlar. Tüm çiçeği burnunda kalemdaşlarıma başarılar diler, daha nice kitaplarla buluşmalarını temenni ederim... Güzel röportajı için sayın Turan Yalçın’a teşekkürlerimi sunar, başarılarının devamını dilerim...

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat